Ismét felütötte nálunk a fejét a szamárköhögés

ÖSSZEFOGLALÓPozsony. Heves, fullasztó, éjszaka szinte elviselhetetlen köhögési rohamok, melyeket gyakran hányás kísér – ez jellemzi a szamárköhögést, ami ismét felütötte a fejét tájainkon.

ÖSSZEFOGLALÓ

Pozsony. Heves, fullasztó, éjszaka szinte elviselhetetlen köhögési rohamok, melyeket gyakran hányás kísér – ez jellemzi a szamárköhögést, ami ismét felütötte a fejét tájainkon. A hideg ősz beköszöntével nőtt az akut légúti megbetegedések száma, és első ránézésre a szamárköhögést nehéz megkülönböztetni az egyszerű megfázástól vagy az influenzától. A hivatalos adatok szerint november elejéig 826 esetet jelentettek Szlovákiában. A betegség először megfázásra hasonlít, tüsszögéssel, orrfolyással, enyhe lázzal, száraz köhögéssel jár, és a beteg ilyenkor fertőz a legjobban. Ez a szakasz 1–2 hétig tart. Amikor azt hisszük, hogy a megfázásból már végre kezdünk kilábalni, akkor hirtelen jellegzetes, a szamár által kiadott hangra hasonlító köhögési rohamok jelentkeznek, amit gyakran hányás kísér. „A tipikus fulladásos köhögés 6 hétig is tarthat, és a gyógyulás, a rekonvaleszcens szakasz is sokáig húzódhat” – közölte a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ).

Hat hónaposnál fiatalabb csecsemőknél a köhögési rohamok helyett légzéskimaradás jelentkezhet. Gyakran a fiataloknál és a felnőtteknél sem ismerik fel a betegséget, mivel egyetlen tünete a száraz köhögés. A lehetséges szövődmények közé tartozik a tüdőgyulladás és a középfülgyulladás. Szakemberek szerint a legjobb védekezés a védőoltás. A kötelező oltást 1958-ban vezették be. Előtte 100 ezer lakosra 220–460 eset jutott, a téli hónapokban mindig több a beteg. A hatvanas években jelentősen csökkent a megbetegedések száma, ez a tendencia volt jellemző egészen az ezredfordulóig. „2000 és 2007 között évente mintegy 20 szamárköhögéses megbetegedést jelentettek” – mondta lapunknak Lenka Skalická, az ÚVZ szóvivője. Utána megugrott a betegek száma, 2010-ben 1379 esetben állapították meg ezt a kellemetlen fertőző betegséget. 2011-ben némi csökkenés volt tapasztalható, akkor Skalická szerint 936 esetet jegyeztek. A betegséget azóta sem sikerült jelentősen visszaszorítani, csak szinten tartani. „2012-ben 950, idén november elejéig pedig 826 szamárköhögésről tudunk” – tette hozzá a szóvivő.

A 2008-as adatok szerint a leginkább veszélyeztetett csoport már nem a csecsemők, hanem a 15–19 év közötti tinédzserek voltak, amiből arra következtettek, hogy a csecsemőkori oltás által nyújtott védettség a vártnál előbb megszűnik. Ezért 2010-ben elrendelték a 13 évesek újraoltását. „A felnőttek között is sok a beteg, ami azzal magyarázható, hogy a gyerekkorban az oltással szerzett ellenanyagok fokozatosan csökkennek, s őket nem oltották újra. Ez nemcsak Szlovákia lakosaira, hanem a többi európai országra is jellemző” – mutatott rá a Közegészségügyi Hivatal. Az év első felében Magyarországon is több esetet jelentettek, és utóbbi időben Csehországban ugyancsak jelentősen nőtt a betegek száma. A leginkább veszélyeztetett csoportba a 10–34 év közöttiek, a terhes nők és a félévesnél fiatalabb babák tartoznak. A betegség antibiotikummal kezelhető. Aki sikeresen megbirkózik a betegséggel, szervezete csaknem élete végéig ellenálló lesz a szamárköhögéssel szemben. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?