Ismét bírálja az EBESZ Szlovákiát

Pozsony |

<p>A szlovák kormányzat újra kiváltotta az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet kritikáját. Haraszti Miklós, a szervezet sajtószabadságért felelős biztosa egy éve a sajtótörvény tervezete miatt bírálta Pozsonyt, jelenleg a büntető törvénykönyv és a nyelvtörvény módosításával kapcsolatban vannak kritikus meglátásai. A kormány holnap tárgyal a nyelvtörvény javaslatáról, mely további szigorításokat tartalmaz.</p>

Haraszti hivatala szerint az államnyelvről szóló törvény diszkriminatív, s nincs összhangban a vonatkozó EBESZ-normákkal és -standardokkal, a jogszabály módosítása pedig szintén veszélyezteti a média szabadságát. Haraszti Miklós és munkatársai nem kisebbségi, hanem csupán sajtószempontból figyelik a törvényeket, így lapunknak arra a kérdésére, mit szól ahhoz, hogy a kulturális tárca tervei alapján a jövőben államnyelven kell feltüntetni a földrajzi neveket a nyilvános használatban, azt felelte: ez az EBESZ kisebbségi főbiztosának hatáskörébe tartozik.

Haraszti hangsúlyozza: a nyelvtörvénynek az a része, amely előírja, hogy csak államnyelven történhet a tévé- és rádiósugárzás – kivéve a közmédiák kisebbségi adásait –, ellentétes a nemzetközi standardokkal. „A rádiózás verbális műfaj. Hogyan képzeli el az állam a beavatkozást? Ez gyakorlatilag nem is lehetséges” – mondta lapunknak Haraszti. Az EBESZ biztosa szerint ez a probléma a közeljövőben még hangsúlyosabb lesz, mint eddig, hiszen a digitális műsorszórásnak köszönhetően gyakorlatilag korlátlan számú tévé- és rádióadót lehet indítani.

A nyelvtörvény viszont akadályozná a kisebbségi vagy világnyelven műsort szóró médiák megjelenését. „A jogszabály értelmében tehát egy-egy adó csak akkor sugározhatna más nyelven, ha államnyelven is szólna” – magyarázta a felemás helyzetet Haraszti.
A nyelvtörvény tervezett módosítása, amelyről holnap tárgyal a kormány, tovább szigorítja a jogszabályt. A minisztérium eszerint a jövőben büntetheti a sajtót a hibás nyelvhasználatért. Haraszti viszont kiemeli: „Elkerülendő, hogy az államnak médiaellenőrzési joga legyen.”

A biztos emellett a büntető törvénykönyv módosítását is kritizálja. Ez utóbbit a parlament első olvasatban már meg is szavazta.
További részletek és interjú Haraszti Miklóssal ma nyomatott kiadásunkban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?