"Ismerkedő" találkozót tart az MKP az ellenzéki pártokkal

Menyhárt József

Négy jobboldali, ellenzéki párt ül ma egy asztalhoz az MKP székházában – a párt meghívását elfogadta az SaS, az OĽaNO és a KDH is. A résztvevők szerint túl sokat nem lehet várni a találkozótól, egyelőre csak óvatosan tapogatóznak, és megpróbálják félretenni az olykor előbukkanó feszültségeket. 

A pártokat az MKP hívta kerekasztaltalálkozóra. Menyhárt József, a párt elnöke akkor azzal indokolta a találkozó szükségességét, hogy az ellenzék elbukott, összefogása nem hatékony, és nem tudta elérni a kormányváltást a márciusi kormányválság idején. 

A KDH kimarad 

A szlovák jobboldali ellenzéki pártok, az SaS és az OĽaNO, valamint a parlamenten kívüli KDH összefogása tavaly ősszel bevált, hiszen öt megyében is sikerült megszerezniük a megyefőnöki posztot a regionális választásokon. Azóta azonban az összefogás megrekedt, elmaradt a látványos előrelépés. Az SaS és az OĽaNO ugyan bejelentették, hogy összefognak az idei helyhatósági választásokon is, ám a KDH ezúttal nem csatlakozik a tandemhez, Alojz Hlina, a párt elnöke szerint nem önszántából. A kereszténydemokratákat ugyanis az SaS és az OĽaNO nem vette be a központi koalíciós megegyezésbe. „Nem is volt tárgyalás egy ilyen esetleges központi szerződésről,tehátnemarrólvanszó,hogyazért bukott el a megegyezés, mert valaki igényeket, feltételeket támasztott volna. A megegyezést indoklás nélkül utasították el” – írta Hlina a Facebookon, mondván, az elutasítást az SaS-től tudta meg telefonon. 

Az SaS úgy indokolja a dolog meghiúsulását, hogy azért álltak el az OĽaNO-val kötött megállapodásuk kiszélesítésétől, mert az túl bonyolult lett volna, és a helyhatósági választások más helyzetet jelentenek, mint a megyei választások, ahol működött az összeborulás. A párt szerint azonban minden faluban és városban szeretettel várják a KDH-t, ha csatlakozni akarnak.

Kapcsolódó cikkünk

Első kör 

Ebben a meglehetősen feszült légkörben látja vendégül a szlovák jobboldalt az MKP, mely az utóbbi időben igyekezett felpörgetni a hozzájuk való közeledést. Menyhárt József pártelnök már azt is nagy eredménynek tartja, hogy az MKP le tudta ültetni a jobboldali pártok elnökeit, ám túlértékelni sem szeretné saját szerepüket. „Első körben ez csupán egy lehetőség arra, hogy a jobboldal megmutatkozzék, most nem dől el a világ sorsa, de megmutatkozik az, hogy a jobboldal Szlovákiában milyen irányban igyekszik a továbbiakban” – mondta. Menyhárt szerint több kérdésről is tárgyalniuk kell a feleknek, például az előrehozott választások esélyeiről, egy ezzel kapcsolatos esetleges referendumról, vagy épp arról, gondolkodnak-e közös elnökjelöltben. Az MKP elnöke tárgyalássorozatot képzel el, melyen az ilyen témákat bontják ki. 

Fiókpárt 

Az MKP stratégiai partnerséget ápol a Fidesszel és a magyar kormánnyal, a szlovák sajtó és kommentátorok egy része pedig úgy is hivatkozik rájuk, mint a Fidesz „fiókpártjára”. Az SaS és az OĽaNO azonban úgy nyilatkozott, ők ezt sokadrangú kérdésnek tekintik. 

Útlevél a polcon 

Igor Matovič, az OĽaNO elnöke, aki korábban választási koalíciót ajánlott az MKP-nak, külön pozitívumként értékeli, hogy az ellenzékikerekasztalt egy parlamenten kívüli, kisebbségi párt hívta össze. Az első találkozástól egyelőre nem vár sokat, csak egyfajta ismerkedést, a lehetőségek felmérését. 

A kettős állampolgárság kérdésében tanúsított álláspontja miatt azonban Matovičot korábban komolyan bírálták az MKP-ban. Az OĽaNO vezetője ugyanis a Radičová-kormány idején gátolta a Fico-féle állampolgársági törvény eltörlését, s emlékezetes az is, amikor 2011-ben Orbán Viktor magyar kormányfőt a „Szeretjük a magyarjainkat, ne lopja el őket tőlünk” feliratú, szív formájú transzparenssel várta a parlament előtt. „Azért kell harcolni, hogy a magyaroknak jobb iskoláik, útjaik, kórházaik legyenek, nem azért, hogy legyen egy magyar útlevelük a polcon” – mondta lapunknak Matovič, aki továbbra is tartja álláspontját. Felvetésünkre, hogy az MKP-nak ugyanakkor továbbra is fontos politikai célja a kettős állampolgárság, azt mondta, minden pártnak lehetnek olyan céljai, mellyel a partnereik nem értenek egyet. „A politika a közös nevező kereséséről szól” – tette hozzá. 

Aggályos MKP 

A találkozón ott lesz Alojz Hlina, a KDH elnöke is. A párt korábban többször is megkérdőjelezte az MKP lojalitását Szlovákiával szemben. „Az MKP a magyar kisebbség legitim képviselője Szlovákiában, ez tény, és tiszteletben tartjuk. Vannak bizonyos aggályaink politikai programjukkal kapcsolatban, és ezt meg kell tárgyalnunk. Nem feltételezem, hogy ez a mai tárgyalások fontos témája lesz, de számunkra ez továbbra is alapvető kérdés. Mi Szlovákiában, Szlovákiáért politizálunk. Ha ebben meg tudunk egyezni, akkor nincs probléma” – jelentette ki Hlina. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?