Ismeretlen fegyverek ismeretlen helyekre

Pozsony. Senki nem tudja pontosan, Szlovákia milyen fegyvereket szállít külföldre, kik a megrendelők és melyek a célországok.

Pozsony. Senki nem tudja pontosan, Szlovákia milyen fegyvereket szállít külföldre, kik a megrendelők és melyek a célországok. A vámhatóságok éves jelentése csak az ellenőrzött szállítmányokról számol be, s ez korántsem fedi a valóságot – hangzott el a külpolitikai kérdésekkel foglalkozó SFPA társaság által szervezett szemináriumon. A szlovák titkosszolgálat tavalyi, a parlamentben ismertetett jelentése szerint virágzik nálunk az illegális fegyverkereskedelem, és gyakori a fegyverszállítási engedély hamísítása is. Ingrid Králová, az Amnesty International emberjogi szervezet képviselője nehezményezte, hogy bár a honatyáknak lehetőségük van információkat szerezni, kevesen érdeklődnek a fegyverkereskedelem problémája iránt. Szerinte szükséges lenne módosítani az államtitkokról szóló jogszabályt. Az SFPA képviselői is furcsállják, a fegyverkereskedelemmel kapcsolatos információk miért minősülnek államtitoknak. Egy tavaly elfogadott módosítás értelmében a cégeknek idén február végéig meg kell hosszabbítaniuk engedélyüket, viszont most már lényegesen szigorúbb feltételeknek kell megfelelniük. A jelenleg 152 engedéllyel rendelkező kereskedő közül idáig mindössze negyvenen kértek licencet. Ivo Samson külpolitikai elemző a nemzetközi embargókkal kapcsolatban rámutatott: a fegyverszállítás korlátozása vagy letiltása visszafelé is elsülhet, mert szerinte bizonyos esetekben csak úgy lehet véget vetni egy-egy viszálynak, ha a szabadságáért vagy a jogaiért küzdő, katonailag gyengébb félnek megfelelő fegyvert adnak a védekezéshez. Králová szerint viszont fennáll a veszély, hogy az eredetileg jó ügyet szolgáló fegyverek előbb-utóbb rossz kézbe kerülnek, ezért hangsúlyozta: a fegyverszállítás erkölcsi oldaláról sem szabadna megfeledkezni. Fegyverszállítás terén az első helyen Oroszország áll – 2001-ben előzte meg Amerikát –, a második az USA, majd Franciaország, Németország és Ukrajna következik. „Szlovákia szerepe elhanyagolható, bár néhány évtizede a csehszlovák fegyverek iránt még nagy volt az érdeklődés” – tette hozzá Samson. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?