Iskolaátvétel: önkényeskedő polgármester is akad

Pozsony. Egyre inkább aggasztja az Oktatásügyben Dolgozók és Tudományos Dolgozók Szakszervezetét, hogy még mindig kérdéses az önkormányzati igazgatás alá került óvodák és alapiskolák felének sorsa. Az érintett önkormányzatok 50%-a ugyanis nem írta alá a jogkörök átvételéről szóló jegyzőkönyveket.

Pozsony. Egyre inkább aggasztja az Oktatásügyben Dolgozók és Tudományos Dolgozók Szakszervezetét, hogy még mindig kérdéses az önkormányzati igazgatás alá került óvodák és alapiskolák felének sorsa. Az érintett önkormányzatok 50%-a ugyanis nem írta alá a jogkörök átvételéről szóló jegyzőkönyveket. „Márpedig ezek aláírása nélkül az óvodák és iskolák nem kapják meg az állami támogatást, tehát az intézmények teljesen pénz nélkül maradnak” – jelentette ki Ján Gasperan szakszervezeti elnök. A kompetenciák átruházása az elmúlt hónapokban egy másik gondot is felvetett. „Egyes polgármesterek, elsősorban azok, akik kevésbé iskolázottak, egyszerűen nem tartják tiszteletben a törvényeket. A pedagógusokat és iskolai dolgozókat önkényesen, nem a végzettségüknek megfelelően sorolják be, nem veszik figyelembe a munkatörvénykönyvet és a közalkalmazottakról szóló törvényt sem. Ilyen esetekkel elsősorban kisebb falvakban, például Ólubló és Igló környékén találkoztunk” – tájékoztatott Gasperan. Reméli: e problémák megoldásában is segíthet az oktatásügyben dolgozók szakszervezete, valamint a Városok és Falvak Társulása között aláírt együttműködési szerződés. A szakszervezet bízik benne, hogy az új kormány prioritásai közé tartozik majd az oktatásügy és tudományos élet fejlesztése. „Az SDKÚ és a KDH választási programjában fontos szerepet kapott az oktatásügy, az MKP azt ígérte, hogy különös figyelmet szentel az ágazatban dolgozók megfelelő anyagi megbecsülésének, az ANO pedig tulajdonképpen egész kampányát az oktatásügyre alapozta. Reméljük, hogy a pártok a kormányalakítás után sem feledkeznek meg ígéreteikről” – mondta Gasperan, aki szerint a legfontosabb feladatok közé tartozik a Millennium nemzeti oktatási programban megfogalmazottak és a 21. század felsőoktatásáról szóló koncepció megvalósítása. Az érdekvédelmi szervezet 10 pontban fogalmazta meg elvárásait az új kormányprogrammal kapcsolatban, főleg a finanszírozásra helyeznek nagy hangsúlyt. A szakszervezet a pedagógusbérek évenkénti valorizációját sürgeti és követeli, hogy folyamatosan emelkedjen az ágazat költségvetési támogatása. Szerintük 2006-ban Szlovákiában a bruttó hazai össztermék 6%-át fordíthatnák az oktatásügy és tudományos élet támogatására. Sürgetni fogják a kezdő pedagógusoknak szánt kölcsön finanszírozásának gyors megoldását is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?