Ipolyságon lassan kiderül, mit üzen a múlt

Ipolyság. A történelmi Hont vármegye központjában megforduló látogatónak már messziről feltűnik az impozáns, román kori építészeti elemeket is tartalmazó római katolikus templom.

Ipolyság. A történelmi Hont vármegye központjában megforduló látogatónak már messziről feltűnik az impozáns, román kori építészeti elemeket is tartalmazó római katolikus templom. A mellette szerényen meghúzódó épület, a hajdani monostor, melyet az évszázadok során már sok mindenre használtak, valóságos régészeti paradicsom. Az ipolysági Honti Múzeum munkatársai, Pálinkás Tibor régész vezetésével már hatodik éve kutatják a templom mellett álló egykor premontrei, később jezsuita monostor az idő folyamán elpusztult, föld alá került maradványait. A monostor egykori lakói között a művelődéstörténet olyan nagyságokat tart számon, mint Fegyverneki Ferenc, aki a premontrei rend reformátora volt és Thúróczy János, a híres Thúróczy krónika írója. Thúróczy János, Mátyás udvari jegyzője, krónikása, innen indult és ide tért vissza a nagy király halála után.

A monostordomb története a történelem előtti időkbe nyúlik vissza, számtalan lelet bizonyítja, hogy közel ötezer éve lakott területről van szó. Ennek a területnek a módszeres feltárását kezdték el önerőből és alapítványi támogatásokkal az ipolysági lokálpatrióták. A feltárás motorja és szakmai vezetője Pálinkás Tibor szerint, még legalább tizenöt évre való munka vár rájuk. Az elmúlt években megtalálták a monostor kerengőjéből származó, kivételesen jó állapotban megmaradt faragott kő építészeti elemeket és számos sírt tártak fel. A régészeti feltárásból származó edénytöredékek, használati eszközök maradványai, éremleletek és fegyvertöredékek, nyílhegyek a Honti Múzeum gyűjteményét gyarapítják.

Idén nyáron, a tavalyi évhez hasonlóan külföldi vendégek, angliai diákok is dolgoztak az ásatásokon. A múzeumnak saját költségvetési forrásaiból sajnos nem jut pénz ilyen jellegű munkákra, az Ipoly Unió segítségével azonban már évek óta sikeresen pályáznak és nyernek támogatást erre a munkára. Az épületegyüttes máig is egyházi tulajdon, hányatott sorsa alatt volt már török ellenes erődítmény, szolgált már raktárként is, többször kiégett és elpusztult. A városképbe szervesen beilleszkedő monostorépület felújítására és kihasználására már születtek ötletek és tervek. A feltárás és teljes felújítás után társadalmi eseményeknek és szervezeteknek helyet adó, a közművelődést szolgáló közösségi házként működhetne. Ehhez azonban nagyon sok pénzre lenne szükség. A Honti Múzeum igazgatója, Pálinkás Tibor bizakodón nyilatkozta: „Ha ez az épület rendben lesz, és a teljes feltárást befejezzük, országos jelentőségű műemléki együttes fogadhatja majd a látogatókat, ahol az itt előkerült leletekből pazar kiállítást lehet nyitni.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?