Nádszeg. A négyezer lakosú galántai járásbeli község 18-19 százaléka munkanélküli, a falu vezetése mégis bízik a jövőben, hiszen szerintük kedvező irányítással minden probléma megoldható. Ezekről és az elmúlt időszak sikereiről Nádszeg polgármesterével, Juhos Ferenccel beszélgettünk.
Intenzív falufejlesztés folyik Nádszegen
A gázművesítéssel kezdtük, emellett bevezettük a kábeltévét, és felújítottuk az utakat is. Továbbfejlesztettük a telefonhálózatot is, mára 980-ra növeltük a telefonvonalak számát, vagyis majdnem minden házban van már vezetékes telefon. Ugyanilyen fejlődés tapasztalható a kábeltévé esetében is, hiszen jelenleg 480 ház van rákötve a kábeltévére, és hamarosan beindítjuk a helyi csatornát is. Terveink között szerepel egy riasztóhálózat kiépítése is. Az idősebb és egyedül élő lakosok a kábeltévé csatornáján keresztül jelezhetnék a szociális központnak, hogy sürgős segítségre van szükségük.
A községben még 1987-ben megkezdték egy nagyobb épület építését, amelyet azonban az 1989-es rendszerváltást követően nem építettek tovább. Mik a további terveik ezzel az épülettel?
Ezt a jövőben szeretnénk közhasznú épületté átépíteni. A falu központjában kiépítettük a szolgáltatások házát is. Egy régi épület bontásából származó téglát használtunk fel az építéséhez, miközben a közhasznú munkások segítségét is igénybe vettük. A régi épület helyén szociális egészségügyi központot építünk. A 70 férőhelyes központot tavaly októberben kezdtük el építeni. Lesz benne egy panziórész, amely idősek otthonaként működik majd, és kiépítünk egy speciális részleget is, ahol a súlyos betegek életük utolsó időszakát tölthetik, és komplex betegellátást nyújtunk számukra.
Hozzákezdtek egy bérlakás-építési programhoz is.
Ebben is eltérünk a többi községtől, hiszen tömbházak helyett sorházakat építünk. A háromszobás családi házak 80 négyzetméteresek lesznek. Most 44 millió koronáért 31 ház építését kezdtük el. Szerencsénkre még sikerült merítenünk az Állami Lakásfejlesztési Alap kedvezményes hiteléből, habár nehéz volt elintézni, hiszen a bérlakásépítés terén a tömbházak építése számít elterjedtnek. Az építkezés júniusban kezdődött, és szeretnénk, ha az első öt-hat család már januárban beköltözhetne. Annyival könnyítjük az új lakók helyzetét, hogy megemelt tetőtérrel építettük a házakat. ĺgy ha a jövőben bővíteni szeretnék a házat, megtehetik. A bérlakásépítés hatással volt községünk lakosainak a számára is. Míg a tavalyi népszámlálás idején 3780 állandó lakost regisztráltunk, az év végére, vagyis a lakásépítési program meghirdetését követően számuk 180-nal nőtt.
A bérlakás-építési program azonban az elmúlt időszakban radikálisan változott. Az új, kevésbé előnyös programot is igénybe veszik majd?
A programot a lakásépítés új támogatási rendszerének bevezetését követően sem szeretnénk abbahagyni, ugyanis még mindig van 15-17 olyan család, amelyik szívesen részt venne a programban. Erre már a telkeket is kiszemeltük.
Kit bíztak meg a bérlakások építésével?
A munkákat községi céggel végeztetjük. Saját magunk fűrészeljük a fát is. Bárkivel is építtetnénk a házakat, az csak drágább lenne. Számításaink szerint ezzel a módszerrel több, mint 20 millió koronát tudunk megtakarítani. Nem elhanyagolható persze az sem, hogy mintegy 100 embernek tudunk munkát biztosítani. Tavaly 150 közhasznú munkást alkalmaztunk, idén pedig a számuk eddig már elérte a 87-et. Őket az építkezésekben és a falu szépítésénél foglalkoztattuk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.