Íme, az új oktatási reform

Martina Lubyová
Pozsony |

A kormány tegnap zöldet adott a beharangozott oktatási reformnak, amely meghatározza az oktatásügy fejlesztését az elkövetkező 10 évre. 

Az ellenzék szkeptikus a program megvalósíthatóságával kapcsolatban.

Martina Lubyová (SNS-jelölt) Nemzeti Oktatási-nevelési Programja tíz célt tűz ki a regionális iskolahálózat és a felsőoktatás rendszerének fejlesztésére, és 105 intézkedést tartalmaz. A tárca becslése szerint a tízéves reform 9 milliárd euróba kerülhet, három területnek szentel kiemelt figyelmet. Egyrészt modernizálná az oktatási rendszert, beleértve az oktatási tartalmakat, másrészt nagy hangsúlyt fektet a roma és a halmozottan hátrányos helyzetű diákok integrált oktatásra. A reform számos intézkedést tartalmaz a rendszerszintű, élethosszig tartó tanulás átalakítására. Az intézkedések között szerepel a kötelező óvodalátogatás, modernizálnák az idegennyelv-oktatást, új, az oktatási tartalmakhoz kötött tesztelési rendszert vezetne be, és számol a pedagógusok bérének emelésével. Peter Krajňák (Híd) oktatási államtitkár kiindulópontnak tekinti a programot. „A kisebbségi főosztály kérte a legszegényebb roma közösségek felzárkóztatását, az iskolabuszok bevezetését, a nemzetiségi iskolák definíciójának bevezetését is” – mondta. Krajňák szerint mivel már a Tanuló Szlovákia programban is külön fejezetet szenteltek a nemzetiségi iskoláknak, az iskolapolitikában a kisebbségek standard jogait megőrzik. 

Branislav Gröhling (SaS) szerint Martina Lubyová a következő kormányok számára készített reformot. „Ez a kabinet csak a költségeknek töredékét fordítja a reformra, a költségek jelentős részének előteremtése a következő kormányokra vár” – közölte az ellenzéki politikus. Szerint a program hemzseg a szép és általános frázisoktól, és megvalósíthatatlan. „Jellemző, hogy Robert Fico még a tárca rendszerszintű javaslatainak nyilvánosságra hozása előtt állt elő az ingyenebéd bevezetésével. Közben az iskolák felének nincs tornaterme, szeptemberben egymillió tankönyv hiányzott az iskolákból, a színvonal kétségbeejtő, az iskolák felszereltsége szánalmas, a pedagógusbérek alacsonyak. Az iskolai étkezdék szakácsnői pedig minimálbért kapnak” – mondta Gröhling.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?