<p>Pozsony. Bármennyire hihetetlennek tűnik, a bűnözők már az influenzajárványt is kihasználják arra, hogy pénzt csaljanak ki a jóhiszemű idősebb emberektől. Az Országos Rendőr-főkapitányság tegnap újabb figyelmeztetést adott ki, melyben főleg a nyugdíjasokat kéri elővigyázatosságra.</p>
Idősekre vadásznak az „influenzás” csalók
DEMECS PÉTER
Ismeretlen tettes ellen indítottak eljárást a hatóságok csalás és rablás megalapozott gyanújával. Az illető 4000 eurót csalt ki egy 88 éves nőtől. Azt kérdezik, hogyan adhat ki valaki ennyi pénzt a kezéből?
A válasz egyszerű, s a bűnözők is ismerik: az idős emberek jóhiszeműek, ha pedig unokáikról, gyermekeikről van szó, sokszor nem ismernek lehetetlen. Így olykor olyan csapdába is beleesnek, amelyről más azonnal rájönne, hogy csalásról van szó. A tettesek pedig rendszerint ugyanolyan, ritkán változó forgatókönyv alapján dolgoznak.
Influenza miatt más
a hangja
Az imént említett konkrét esetben a bűnöző először felhívta a kiszemelt nyugdíjast, s unokájaként mutatkozott be. Azt állította, hogy bankban áll sorban, s még 4000 euróra lenne szüksége ahhoz, hogy megvehesse új autóját. Mikor az idős nő megkérdezte – akárcsak Piroska a mesében –, miért olyan furcsa a hangja, akkor azt a választ kapta, hogy influenzás, azért beszél kicsit orrhangon.
„A hívás után pár perccel a tettes becsengetett a nő lakásán, s az unokája legjobb barátjaként mutatkozott be. Azt mondta, unokája még mindig a sorban áll, ezért inkább ő jött el a pénzért” – tájékoztatott Tatiana Kurucová pozsonyi kerületi rendőrszóvivő. Az idős nő elhitte a kitalált mesét, s a 4000 eurót minden további nélkül átadta neki. A körülbelül 40 év körüli tettesnek aztán pillanatok alatt nyoma veszett.
Kurucová szerint soha nem szabad hinni ismeretlen személyeknek, ha azt állítják, unokájuk vagy más családtagjuk ismerőse. A legegyszerűbb, amit tehetnek, ha ilyen esetben felhívják azt a családtagot, akinek az ismerőséként mutatkozik be az illető, s megkérdezik tőle, hogy valóban ismeri-e. „Soha ne nyissanak ilyen személynek ajtót, ugyanis könnyen előfordulhat, hogy ha kiderül, önszántukból nem adják át a pénzt, erőszakkal fogja elvenni” – mondta a szóvivő.
Többféle fedőtörténetet bevetnek
A tettesek nemcsak családtag ismerőseként szoktak bemutatkozni. Nagyon gyakran előfordul, hogy házaló árusként, gázóra-leolvasókként, a gázművek vagy vízművek alkalmazottjaiként mutatkoznak be. Gyakran azt állítják, hogy a nyugdíjas valamilyen értékes nyereményhez jutott egy versenyben, s ennek postaköltségeit kell még kifizetni. Nemegyszer hamis igazolványokat, személyazonossági iratokat mutatnak fel annak érdekében, hogy fellépésük még hitelesebb legyen.
„Ezeknek a látogatásoknak mindig egyetlen célja van, a lehető legtöbb készpénz vagy értéktárgy eltulajdonítása” – fűzte hozzá Michal Slivka, az országos Rendőr-főkapitányság szóvivője, figyelmeztetve: soha nem szabad ajtót nyitni olyan személynek, akit nem ismernek. „Még akkor sem, ha egy pohár vizet kér, vagy azt állítja, sürgősen WC-re kell mennie” – mondta a szóvivő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.