Fico a partnereire hárította a válság megoldását

vzbot

Miközben az ellenzék kollektív bizalmatlansági indítványt nyújt be a kormány ellen, egy nagyobb veszély is jelentkezik a Fico-kormány stabilitására. A karácsonyi szünet után, január közepén sem látszik, pontosan miként is tudja megoldani a koalíció a belső problémáit.

A decemberi parlamenti ülést követően a három kormánypárt azzal a felkiáltással kezdett neki az ünnepi időszaknak, hogy bőven lesz idejük lecsillapítani a koalíción belül keletkező feszültségeket. A rossz állapotot jelezte, hogy halasztották az SNS sporttörvényeit és a tévétanács tagjainak a megválasztását, fontos személyi kérdésekben nem tudtak dűlőre jutni a koalíción belül, valamint a házelnöki poszt is megoldatlannak tűnt, miközben nem egy, hanem két elégedetlenkedő csoport (Huliak és Migaľ képviselőinek) problémáját kellett a kormánynak kezelnie.

 Szűk egy hónappal később úgy tűnik, a kiegyezés nem sikerül.

Fico árulkodó interjúja

Robert Fico miniszterelnök a hétvégén a TA3 hírtelevízióban váratlanul erős kijelentésekkel kritizálta a koalíció működését. A kormányfő többek között elmodta – a kormány megalakulásának egy éve alatt először –, hogy akár az előrehozott választásokat is elképzelhetőnek tartja, ha az SNS és a Hlas képtelen megoldani a pártokon belüli vitákat. Alternatívaként a koalíciós szerződés felbontását, ezzel gyakorlatilag a minisztériumok újraosztását vetette fel és a partnerei orra alá dörgölte, hogy ő a Smer frakciójának egységéért és stabilitásáért tud garanciát vállalni, mivel ismeri ezeket a képviselőket. A miniszterelnök közvetve a Hlas korábbi vezetőjének Peter Pellegrini jelenlegi államfőnek a felelősségét is felvetette és ugyan felajánlotta, hogy szükség esetén akár személyesen is hajlandó közvetíteni az elégedetlenkedő csoportok és a pártok között, végeredményben azonban a koalíciós partnereire tolta a felelősséget a válságért.

Fico kijelentései azért tűnhetnek furcsának, mert a miniszterelnök vagy a tisztségében, vagy a Smer vezetőjeként is tehetne sokkal aktívabb lépéseket a kormány egységének megtartásáért. 

A Smer elnökeként például lehetőséget biztosíthatna Rudolf Huliaknak és a Nemzeti Koalíció további két képviselőjének, akiknek végleg elmérgesedett a viszonya Andrej Dankóval és az SNS-szel. Aligha elképzelhető, hogy Danko képes kezelni ezt a problémát. Ugyanúgy, Fico a koalíción belüli jobb kommunikációval elkerülhetné, hogy a például a saját partnerei is a sajtóból tudják meg a moszkvai útjának részleteit, ezzel tovább élezve a viszonyt a Samuel Migaľ köré csoportosuló elégedetlen Hlas-frakcióval.

Félszeg ígéretek

A koalíciós konfliktusokat valószínűleg a két kisebb partner nem tudja egymással rendezni. Ez még akkor is igaz, ha január elején Andrej Danko egy komoly gesztusnak ható kijelentést tett: elmondta, hogy korábbi fenntartásai ellenére hajlandó megszavazni a Hlas házelnökét. Bár az állítás akár még barátinak is tűnhet, a sorok között olvasva a kijelentéssel kapcsolatban legalább annyi a megoldandó probléma, mint amennyi konfliktust megoldana a házelnökválasztás.

Danko ugyanis egyértelművé tette, hogy a gesztusért gesztust vár cserébe – szabad kezet az SNS minisztériumaiban és a közmédiában. 

Ezt az engedményt pedig a Hlas egy része nem tudja, a másik fele, Migaľékkal együtt, pedig nem akarja megtenni. A koalíciós pártok közt kialakuló bizalmatlan légkörben elképzelhető, hogy az SNS ígéretei ellenére semmi nem történik: a házelnököt nem szavazzák meg, mert a Hlas képtelen garantálni a támogatást a nemzetiek kezdeményezéseihez.

Oroszország elrontotta az ünnepet

Bár a koalíció önreflexióra és nyugalomra készült az ünnepi időszakban, az elmúlt hetek egyáltalán nem bizonyultak unalmasnak és a pártok közti feszültség is inkább csak nőtt, az ellenzék pedig ismét kivonult az utcára. Erről Robert Fico és Ukrajna egyaránt tehet.

Fico még a karácsonyi ünnepek előtt váratlanul Moszkvába utazott, hogy az ukrán gáztranzit leállítása ügyében tárgyaljon, majd két hétre eltűnt a nyilvánosság – és koalíciós partnerei – szeme elől. Eközben kölcsönös, egyre durvább üzengetésig fajult az ukrán-szlovák konfliktus, Ficót pedig több kritika is érte az oroszbarát üzenetei miatt. Egészen addig ez nem okozott volna problémát a kormányfőnek, amíg kizárólag az ellenzék tiltakozik, jelenleg azonban úgy tűnik, hogy a Hlas elégedetlen képviselői is csatlakoznak az ellenzékhez: hétfőn a párt „értelmes platformja” még a PS-szel közös kijevi útját tervezgette, hogy ezzel ellensúlyozza Danko moszkvai látogatását. 

Ilyen feszült körülmények között kérdéses, hogy a kormánykoalíció konstruktívan együtt tud működni egymással.

A Hlas elégedetlenkedő képviselői jelezték is, hogy Fico második felvetésével - a kormány rekonstrukciójával - értenek egyet. Samuel Migaľ és a mögötte felsorakozó másik három képviselő, Radomír Šalitroš, Ján Ferenčák és Roman Malatinec elsősorban a Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) kulturális tárca tevékenységével elégedetlenek. A kormány átalakítása biztosan az SNS és a Hlas pozícióvesztésével járna.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?