A parlament kedden 92 szavazattal elfogadta az előre hozott választás szeptemberi időpontját, az ügyvezető kormány egyelőre tovább kormányozhat
Hosszú és durva kampány vezethet a szeptemberi előre hozott választásig
A parlament keddi szavazása értelmében 20 év után ismét szeptemberben lesz a választás. A kampány hivatalosan a választá napjának kihirdetésével indul, a pártok azonban gyakorlatilag azonnal a voksolás után akcióba lendültek, és a képviselők egymást váltották a pulpitus mögött a parlament sajtótermében.
A volt kormánypártoknak az utolsó pillanatban ugyan, de sikerült megegyezniük az előre hozott választás időpontjáról, így Zuzana Čaputová államfő egyelőre nem nevez ki hivatalnokkormányt. „Ha kudarcot vall Eduard Heger ideiglenesen megbízott kormánya, kész vagyok bármikor hivatalnokkormányt kinevezni az előre hozott választásig” – figyelmeztetett az elnök, miután megerősítette, hogy bár csak január végén született meg a döntés, elfogadja azt, és egyelőre nem bízza hivatalnokkormányra az ország irányítását. Az előre hozott választás időpontjának elfogadása az utolsó pillanatig bizonytalan volt – a volt koalíció képviselői kompromisszumot kötöttek, s közös határozatban javasolták a szeptember 30-át. Az ellenzék elutasította, hogy a tavaly decemberben visszahívott kormány még gyakorlatilag 10 hónapig vezesse az országot, ezért a Smer május 27-et, a Hlas pedig június 24-et javasolt. Boris Kollár (Sme rodina) házelnök a keddi szavazás előtt egy nappal tárgyalásra hívta egykori koalíciós partnereit, arról szerette volna őket meggyőzni, ne halogassák őszig a választást, támogassák a korábbi, júniusi alternatívát. Új egyezség azonban nem született, és végül a szeptemberi javaslatot fogadták el. A koalíciós képviselők közül Marek Hattas (SaS) és Peter Kremský (OĽaNO) külföldi szolgálati út miatt nem vett részt az ülésen, így kérdéses volt, meglesz-e a szükséges 90 szavazat az alkotmányos többséghez. A törvényhozók közül 92-en támogatták a határozat elfogadását, míg a Smer és a Hlas módosítója csupán 75 igent kapott.
Fogy az idő
Azzal, hogy a törvényhozás jóváhagyta a választás szeptemberi időpontját, az is eldőlt, hogy a pártoknak legkésőbb július másodikán kell leadniuk a jelöltlistájukat. A választási időszak lerövidítésén és az előre hozott választás időpontján kívül a határozat megszabja azt is, hogy a parlament elnöke legkésőbb 110 nappal a választás előtt hirdeti ki a voksolás időpontját. Ebben az esetben ez június 12-re esik. A jogszabály szerint azonban Kollár legkorábban 130 nappal a szavazás előtt, tehát május 23-án teheti meg ugyanezt. A parlament elnöke 20 nappal rövidítheti le, illetve toldhatja meg a kampány hivatalos szakaszát, ami újdonságnak számít, eddig ugyanis csak az volt adott, hogy legkésőbb 110 nappal a választás napja előtt ki kell hirdetni az időpontot. Több mint 20 év után tehát ismét a nyári évszakra esik a kampány hajrája, legutóbb 2002-ben volt parlamenti választás szeptemberben, azóta a téli hónapokat jellemezte a szavazatok megszerzéséért folytatott versengés.
Helyezkedés
Ránézésre formalitásnak tűnhet a szavazás kiírása, de az időzítésnek fontos szerepe van – ettől a pillanattól kezdve hivatalosan elindul a választási kampány, ami többek közt azt jelenti, a pártoknak transzparens számlán kell vezetniük, milyen forrásból, mire és mennyit költenek. Ami viszont stratégiai szempontból még fontosabb lehet, ezután már nem lehet pártot bejegyeztetni, illetve a már meglévő szubjektumok sem változtathatnak a nevükön. Miroslav Kollár (Spolu) pártja épp ezért váltott a Kék Koalíció elnevezésre, mely már Mikuláš Dzurinda csapatát is magába foglalja. Milan Majerský, a KDH elnöke a parlament keddi szavazása előtt nem sokkal, a Na telo műsorában közölte, felajánlotta Eduard Heger (OĽaNO) ügyvezető kormányfőnek a második helyet a konzervatív párt listáján. Heger mellett Jaroslav Naď (OĽaNO) megbízott védelmi miniszter van még távozóban az Igor Matovič vezette OĽaNO-ból, tegnap azonban nem árulta el, hol folytatja pályafutását. „Érdekes alternatívát kínálunk a választóknak” – mondta a demokratikus pártok összefogására utalva. Heger kapcsán felmerült a saját párt alapításának lehetősége, valamint az is, hogy csatlakozik Dzurinda kezdeményezéséhez, mely főként a fiatalokra fektetné a hangsúlyt. Naď tegnap szintén azt nyilatkozta, Ján Budaj megbízott környezetvédelmi miniszter sokat tett a demokráciáért Szlovákiában, ideje azonban átadni a stafétát a fiatal generációnak.
Pártegyesülés kizárva
Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia (PS) vezetője tegnap bejelentette, a párt önállóan méretteti meg magát az őszi választáson. Ezt azzal indokolta, tanultak a 2020-as választás előtt elkövetett hibákból, s nem szeretnék megismételni őket. „Végtelen viták folytak a választás előtti egyesülésről Andrej Kiska pártjával, ami nem jól sült el a PS szempontjából. Rosszul végződött Szlovákia számára is” – mondta, hozzátéve, elveszett 200 ezer szavazat, megalakult Igor Matovič és Boris Kollár kormánya, valamint létrejött egy ultrakonzervatív parlament. Dzurinda projektjével kapcsolatban azt mondta, üdvözöl minden olyan törekvést, ami hozzájárul ahhoz, hogy ne a Smer kerüljön hatalomra. Megjegyezte, liberálisként is csak örülni tud annak, ha uniópárti konzervatív párt alakul. Kijelentette, ha a PS bekerül a parlamentbe, kész lemondani mandátumáról és az Európai Parlament alelnöki funkciójáról is.
Az előre hozott választás időpontjának jóváhagyására reagált a Szövetség is: „A képviselők ma veszélyes precedenst teremtettek, hiszen a jövőben is felállhatnak olyan kormányok, amelyek ugyanilyen betegesen ragaszkodnak majd a hatalomhoz, mint a decemberben megbukott kabinet”. Az állásfoglalásból továbbá kiderül az is, „a magyar Szövetség önállóan méretteti meg magát szeptember 30-án”.
Kemény hónapok
Matovič a Facebook-oldalán olvasott be Richard Sulík (SaS) parlamenti képviselőnek, amiért „a gyerekeknek járó 200 euró miatt megbuktatta a kormányt”. „Az SaS-nek ma véglegesen sikerült megbuktatnia a harmadik demokratikus és korrupcióellenes kormányt” – jelentette ki azzal, hogy kemény harc vár ránk a szeptemberi választásig.
Robert Fico (Smer) a szavazás után kijelentette: „Akit tudtak, megvettek, akit tudtak, megzsaroltak”, az utóbbi csoportban említette Kollárt is. Hangsúlyozta, a szeptemberi választás sérti Szlovákia érdekeit, valamint Guinness-rekordnak tekinti, hogy „leválthatatlan kormányunk” van, mely a bizalom megvonása után még 10 hónapig kormányoz. Rámutatott, a választási kampány abban a másodpercben elindult, ahogy a képviselők további 10 hónapot adtak a kormánynak. „Bebetonozták magukat szeptember 30-ig” – folytatta, majd arról beszélt, a Smer „legitim ambíciója”, hogy megnyerje a választást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.