Március 15-ét, az 1848-as forradalom és szabadságharc évfordulóját a hagyományok szerint ünnepelte meg Esztergom városa. A vármegyeháza dísztermében rendezett megemlékezést katonai tiszteletadás kíséretében zászlófelvonás, majd koszorúzás követte a ‘48-as temetőben.
Hódolat a szabadságharc hőseinek
Az ünnepi tiszteletadás a Himnusz közös éneklésével kezdődött, majd a Balassa Bálint vegyeskar adott Reményi László vezényletével 1848 eszméit idéző műsort. A Kossuth-nóta után Kodály Zoltán két műve, a Béke óhajtása és az Ének Szent István királyhoz hangzott el.
Knapp János Pál ünnepi beszédét Horatius szállóigévé vált szavaival kezdte:
„Édes és díszes meghalni a hazáért” – mely sorok akkor értékelődnek fel igazán, ha tudjuk, hogy Horatius katonaszökevény volt. Az alpolgármester a haza szeretetéről, a legtisztább és legerősebb érzelmek jelentőségéről beszélt, melyet az ember a szüleitől kap örökül, s elkíséri egész életén át. Felidézte az 1848-as eseményeket, amikor városunk polgárai a kétkedés helyett egységesen a forradalom és a szabadságharc ügye mellé álltak. Tavasszal Kossuth Lajos innen indult Bécsbe, ősszel pedig, amikor toborozni jött – és a szakadó esőben megszületett róla a híres nóta –, nem is várta, hogy a remélt nemzetőr állománynak majd a dupláját állítja ki Esztergom és a vármegye. A korabeli Közlöny újság beszámolt Kossuth október 24-i esztergomi tartózkodásáról. A folyóirat szerint délután két órakor 1500 városi és megyei nemzetőr vonult a Duna partra Besze János vezetésével. Öt óra után ágyúlövések jelezték a hajó közeledését, majd a nép harsány éljenzése közepette partra lépett Kossuth. A város akkori alispánja és polgármestere köszöntötte az Esztergomba érkező vendégeket. Kossuth lelkesítő beszédet mondott, majd a fürdő vendéglőjében tanácskozott a város és a megye vezetőivel. „Kaszája és bátorsága van a népnek” – hangzottak Kossuth szavai. Másnap kilenc órakor folytatta útját Komáromba. A korabeli Közlöny híradása szerint Esztergomból nyolcszáz nemzetőr kísérte szekéren. Hozzájuk csatlakozott Ács Flóris esztergomi nemzetőrcsapata is. Kétszer annyian voltak, mint amenynyire számított. Kossuth így írt az eseményekről feleségének: „Már 6600 derék emberem van. Mire Mosonyba érek, 15 000 lesz. A nép leírhatatlan lelkesedéssel fogad”.
A megemlékezés után Bozó Bernadett az önkormányzat nevében bejelentette, hogy a városi képviseleti testület döntése értelmében ebben az évben Osamu Suzukinak, a Suzuki Corporation igazgatójának kívánják adományozni az Esztergom díszpolgára címet.
Ezt követően a városháza előtt a Klapka György Gépesített Lövészdandár közreműködésével katonai tiszteletadás mellett ünnepélyes zászlófelvonás következett, majd Horányi László színművész szavalta el Petőfi Sándor: Nemzeti dal című versét. Az ünneplő lakosok sokasága lovas huszárokkal az emlékmenet élén indult a ‘48-as temetőbe, ahol a koszorúzási ünnepség keretében dr. Kovács István történész mondott beszédet. A programot tábori mise zárta, melyet Kiss-Rigó László püspök celebrált.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.