A Magyar Szövetség etikai bizottsága kizárta a pártból Gyimesi Györgyöt. Állítása szerint nincs benne harag, de erősen bírálta a politikai formáció új vezetését. A kormánypártok valamelyikében folytathatja, erősítette meg lapunknak. Gyimesi Györggyel beszélgettünk a kizárásáról, a terveiről és a politikai jövőjéről.
Kizárták, de nem tűnik el a színről: Gyimesi a kormánypártok irányába nyitna - Interjú

Elég egyértelműen leszögezte, hogy folytatja a politikai életben, de hogyan tovább most?
Engem kizárólag a választók távolíthatnak el a politikából. Vagyis, akkor távozok, hogyha már nem fogom érezni a választók támogatását. De ez most nem így van. Több tucat támogató üzenetet kaptam különböző portálokon, célzottan végignéztem az emberek reakcióit. Vannak terveim, ezeket fogom megvalósítani.
És ezekről a tervekről beszélhetünk már nyíltan?
Nem titok, hogy a környezetvédelmi miniszter, Tomáš Taraba (SNS-jelölt) tanácsadója vagyok. Nem titok az sem, hogy jó viszonyt ápolok több szlovák politikussal, akikkel csaknem napi szinten kapcsolatban vagyok. Van igény, és ezt meg is próbálom kamatoztatni. Hogy mit fog hozni konkrétan a jövő, azt még meghagynám.
Ez azt jelenti, hogy az aktuális kormánypártokkal tervez együttműködni?
Ha az én ideológiámat, az én értékeimet nézi, amelyek mentén politizálok, akkor teljesen egyértelmű, hogy akik szóba jöhetnek elméletileg a jövőben, azok a kormánykoalíciót alkotó politikai pártok. A nézeteim, a véleményem közel áll hozzájuk. Tehát igen, ebben az irányban képzelem el a politikai jövőmet.
És hogyha szlovák pártban helyezkedik el, legyen ez a három közül most bármelyik, akkor kilátásba helyezhető esetleg, hogy valamilyen magyar tagozatot működtet majd? Vagy, hogy külön képviseli a magyar, kisebbségi ügyeket?
Nem szeretnék most spekulálni, viszont az tény, hogy én nem csak a kisebbségi témákkal foglalkoztam és foglalkozom. Én foglalkozom geopolitikai kérdésekkel is, és markáns véleményem van a belpolitikáról is. Úgyhogy nem szeretnék csak kisebbségi politikus lenni. Ez nem azt jelenti, hogy kiemelten nem foglalkoznék a Dél-Szlovákiában élő magyarok problémáival, és nem képviselném az ő hangjukat, érdekeiket is.
Reakciójában azt írta, hogy a Magyar Szövetség egyre liberálisabbá és kormányellenesebbé válik. Mire alapozza ezt? Hiszen a kormány tagjaival többször kapcsolatba léptek a párt tagjai, legutoljára Richard Takáč (Smer) mezőgazdasági miniszterrel.
Takáč miniszter úr példájánál maradva: az országos elnökség tagja, Iván Tamás lemondásra szólította fel őt. Én is ott voltam Lúcson a gazdák tüntetésén, személyesen hallottam a felszólítást. És aztán pár nap múlva meg fotózkodnak az agrárminiszterrel, és várják tőle a megoldást. Ezzel természetesen nem azt akarom mondani, hogy helyeslem a kormány azon döntését, hogy a gazdáknál legyilkolták az egészséges állatokat. Én is felszólaltam ez ellen, viszont nem követeltem Takáč lemondását.
De nézhetjük például az atomtemető nem létező problémáját. Ez hangulatkeltés volt a regionális politikusok részéről, akik lehet, hogy nem tudnak mást tematizálni. Felfújtak egy olyan problémát, ami egyszerűen nem létezik.
És akkor felhozhatom példának a nyelvtörvény ügyét is. Nem az én szavaimmal fogok élni, hanem Szijjártó Péter magyar külügyminiszter úr szavaival, aki azt mondta, várja az elnézést azoktól a politikai pártoktól és a liberális médiától, amelyek ezt a témát arra próbálták felhasználni, hogy a jó szlovák–magyar kapcsolatot megrongálják. Hát ez a párt a Magyar Szövetség volt.
Van önben harag a kizárása miatt?
Nincs bennem harag. A Magyar Szövetség, akkor még csak Szövetség listájára önként léptem be. Én voltam az, aki a biztosat feladta a bizonytalanért. Én voltam az, aki a pártlista utolsó helyét foglalta el, hogy még véletlenül se sértsem meg a több éve politizáló pártársaimat. Én voltam az, aki a saját pénzét áldozta a kampányra. Sajnos az én terveim nem váltak be, és amit észrevettem az az, hogy a párt fölött megint eluralkodott a „semmitmondás”.
Az, amit Forró Krisztiánnak még felróttak, most a párt hivatalos álláspontja lett, vagyis hogy ideológiai, geopolitikai kérdésekben nem foglalnak állást. Ezzel nem tudok egyetérteni, nem tudok csendben lenni, nem tudok hallgatni. Így teljesen nyilvánvaló volt, hogy a mi útjaink előbb vagy utóbb el fognak válni. Végül ők tették ki a pontot azzal, hogy kizártak, én meg ezt tudomásul vettem.
A legnagyobb különbség köztünk az az, hogy Gyimesi György a magyaroknak adott, a mostani vezetés eddig csak elvett.
Ha most ajánlatot kapna a Smertől, a Hlastól és az SNS-től is, akkor melyiket választaná?
Felesleges spekulálni, ez nem lutri. Egyébként nincs közöm az SNS-hez. Az, hogy egyszer felkerestem a kulturális minisztert, Martina Šimkovičovát egy bizonyos témában – aki egyébként nem az SNS tagja –, az nem azt jelenti, hogy az SNS-hez közelednék.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.