<p> Már néhány hete országszerte lassítják a forgalmat az ország autópályáin és gyorsforgalmi útjain a Nemzeti Autópálya Társaság (NDS) munkatársai, összesen több mint 160 kilométeren cserélik az acél szalagkorlátokat, a munka költsége meghaladja a 80 millió eurót.</p>
Hlina szerint „gyengéd” korlátot kapnak az utak
Pozsony |
Alojz Hlina, a KDH parlamenti frakciójának tagja szerint viszont az új korlát nem teljesíti a legszigorúbb biztonsági előírásokat, nagyon „gyengédek” és túl magasra szerelték, így könnyen előfordulhat, hogy egy motorkerékpáros átcsúszik alattuk. Az NDS szerint a képviselő nem tudja, miről beszél, az új korlát a legszigorúbb uniós normáknak is megfelel. Hlinának az NDS reakciója nem elég, s a parlament védelmi bizottságának rendkívüli ülésén akar tárgyalni a szalagkorlátok biztonsági paramétereiről. Mint mondta, személyesen is lemérte az újonnan kihelyezett korlátok magasságát, s meggyőződése, hogy kisebb autókat vagy motorkerékpárokat nem tudnak az úton tartani, vagy átcsúsznak alattuk, vagy átszakítják és lerepülnének az útról. „Véleményem szerint az ilyen korlát lényege nem az, hogy megöljön minket, hanem hogy lefékezze a gépkocsit és megakadályozza, hogy kirepüljön az úttestről. Garanciát akarok kapni arra, hogy az új szalagkorlát növeli a biztonságot” – mondta tegnap Hlina. Eva Žgravčáková, az NDS szóvivője szerint a korlátokat azért cserélik, mert a jelenlegiek már nem felelnek meg a legmodernebb biztonsági előírásoknak. Az ország legfrekventáltabb útszakaszain ugyanis még a 70-s és 80-as években kihelyezett korlátok vannak. Az autópályákra szerinte a legerősebb, H3 kategóriába sorolt szalagkorlátokat helyezik el, ilyeneket használnak például az osztrák autópályákon is. A gyorsforgalmi utak mentén H2 erősségű korlátok lesznek, az uniós normák szerint ezeken az alacsonyabb rendű utakon nem kell a legmagasabb kategóriába sorolt korlátot használni. A H2-es fokozat például ellenáll egy 70 km/órás tempóval haladó 13 tonnás busz 20 fokos becsapódásának, míg a H3 jelzésű rendszer megállít egy ugyancsak 20 fokos becsapódási szögben érkező, 80 km/órával haladó 16 tonnás gépkocsit. A külső szalagkorlát cseréje mellett az NDS a két pályatest közé beton elválasztó elemeket helyez el. Ezek jóval masszívabbak. Több európai tanulmány igazolta, hogy a betonkorlát képes csökkenteni a halálos balesetek számát. Egyetlen hátránya, hogy az egyébként sem széles sávokat tovább szűkíti. (dem, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.