<p>Nagyobb feszültség a szlovák–magyar államközi kapcsolatokban, meg nem egyezés a Híd–MKP fronton – idén ez várható. A tavalyi év egyik meglepetése volt a higgadt és tárgyilagos Fico–Orbán kapcsolat. </p>
Híd–MKP közeledés: tangólépésben
Pozsony |
Ez a szereplők megnyilatkozásai alapján a múlté, idén ugyanis várhatóan előveszik a megoldatlan témákat is. Ami nem baj, feltéve, ha valamilyen előrelépést is sikerül elérni, s nem mérgesedik el nagyon a viszony a két ország között. Az első számú probléma a kettős állampolgárság kérdése. Ebben aligha jutnak dűlőre, ettől függetlenül Szlovákia idén várhatóan enyhíti jogszabályát. Ennek eredményeként ugyanakkor továbbra is elveszti állampolgárságát az, aki nem lakott, dolgozott bizonyos ideig a „célországban”. A késő őszi megyei választásokon az lesz a kérdés, hány helyen fog együttműködni a Híd és az MKP. Úgy látjuk, a dominánsan magyar járásokban ez nem fog összejönni. A 2009-es megyei választásokon mindkét párt részt vett, akkor az MKP 40:2 arányban győzött (ha a megyei képviselőhelyeket vesszük alapul, megyeelnöke egyetlen pártnak sem lett). Akkor a Híd csak pár hónapja létezett, kiépített regionális struktúrák nélkül, másrészt azóta az MKP két parlamenti választást vesztett el. Várhatóan egyik párt sem fogja lelépni másikat, kérdéses lesz, a Híd mennyire tudja pártelnöke népszerűségét kihasználni a megyei választásokon. A megyei megmérettetés főként az MKP számára lesz kulcsfontosságú, Berényiéknek égetően szükségük van a sikerre, ha a jövőben játékban kívánnak maradni. A Híd és az MKP együttműködési hajlandóságának igazi fokmérője az lesz, sikerül-e egyezségre jutniuk az európai parlamenti választásokat illetően. Egy közös lista megnövelné a siker reményét, igaz, jó kampánnyal és alkalmas jelöltekkel a két párt külön-külön is bejuthatna, annyira alacsony szokott lenni a részvétel. Egy közös listát elvileg elég lenne 2014 elején tető alá hozni, ám már idén lázasan egyeztetni kellene a témában, ha közösen akarnak indulni. Szerintünk viszont ez nem fog összejönni, ugyanis mindkét pártnál úgy látják majd, külön is be lehet jutni, ráadásul itt nem olyan nagy a vesztenivaló. A megegyezést személyi kérdések is hátráltatni fogják. Az MKP szívesen indítaná Csáky Pált, ő a Híd számára lesz elfogadhatatlan, míg az MKP valószínűleg nem kérne Simon Zsolt esetleges listavezetéséből. Ami a hazai magyarság jogi helyzetét illeti, változások idén sem várhatóak. A vasúti táblák ügyét idén sem sikerül megnyugtatóan rendezni – a Smer továbbra is csak látszatmegoldásokat javasol majd –, s más kérdésben sem látjuk előrelépés esélyét. Így év közben a Hídnak egyre nehezebb lesz megmagyaráznia, a kisebbségi kulturális támogatások elosztásának felügyeletén kívül mire jó számára a kisebbségi kormánybiztosi poszt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.