A Takarékossági Világnapon tartotta újabb napkollektor-építő tanfolyamát az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület. Október 31-én a Bajor Ágost Művelődési Központban Szendrő Péter napkollektor-szakértő előadásában ismerhették meg az érdeklődők az alternatív energiaforrás építésének elméleti alapjait.
Házilag könnyen elkészíthető energiaforrás
A napenergia jobb hasznosításának egyik eszköze a napkollektor, melynek segítségével a fűtéshez, illetve a háztartásokban szükséges melegvíz is előállítható. Az összes napsugárzásnak csak körülbelül 41%-a érkezik a Föld felszínére, ez a hőmennyiség azonban messze meghaladja a bolygó egészének energiaszükségletét. Magyarországon viszonylag sok a napsütéses órák száma, a környezettudatos nevelés hiányában mégis jóval kevesebb természetes energiahordozó berendezést építettek, mint a tőlünk északabbra fekvő országokban (Dánia, Ausztria, Hollandia, stb.)
A napkollektor egyik legfontosabb hatékonysági tényezője a helyes tájolás és a szerkezet dőlésszögének megállapítása, mely a téli és a nyári alkalmazásnál különböző. Az elméleti felkészítésen részt vevők megismerkedhettek a „kalákás napkollektor” működési elvével, a közreadott szemléltető eszközök által a berendezés felépítésével. Az egyszerűen elkészíthető energiaforrás erőssége, hogy lényegesen olcsóbb a gyári termékeknél, a segítségével előállított hőenergia csökkentheti az ipari és a háztartási energiaköltségeket. Az előadás után Szendrő Péter a gyakorlatban is bemutatta a napkollektor-készítés egyes fázisait és azokat a kereskedelmi forgalomban kapható alkatrészeket, melyekkel az ismeretek alapján – némi műszaki érzékkel – a berendezés kivitelezhető.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.