<p>Nyilvánosságra hozta az ügyészség a Gorilla-akta, illetve a képviselő-vásárlás kapcsán korábban indított vizsgálatokkal kapcsolatos határozatokat. Mindegyik esetben a bűnvádi eljárás leállításáról van szó. Tanúként Jirko Malchárek volt gazdasági minisztert; a Smer elnökét, Robert Ficót; az SDKÚ elnökét, Mikuláš Dzurindát és Daniel Lipšicet, a KDH alelnökét hallgatták ki.</p>
Háromszor kérték ki a Gorilla-hangfelvételeket – sikertelenül
Milliók „szófogadásért”
Malchárektől a nyomozók például azt is megkérdezték, milyen kapcsolata volt a két akkori HZDS-es ellenzéki képviselővel, Eduard Kolesárral és Karol Džupával. Ők 2005 szeptemberében egyik napról a másikra kiléptek pártjukból és független képviselőként a koalíciót kezdték támogatni.
Az internetre felkerült Gorilla-akta szerint Džupa állítólag Jaroslav Haščáktól, a Penta pénzügyi csoport társtulajdonosától négymillió koronát kapott, hogy „szót fogadjon.” A Gorilla szerint Kolesárnak hatmillió koronát kellett kapnia. Erre Malchárek és Hačšák párbeszédéből derült fény.
A volt gazdasági miniszter a szavazatvásárlás kapcsán tett vallomást a rendőrségen. A főügyészség honlapján közzétett dokumentum szerint Malcháreket – saját bevallása szerint – Kolesárhoz és Džupához is baráti szálak fűzték.
„A tanú, Jirko Malchárek mindkettőjükkel beszélt arról a lehetőségről, hogy független képviselőként tevékenykednének a parlamentben” – olvasható az ügyészség jelentésében. Elmondta, nincsenek információi arról, hogy a két képviselő valamilyen jutalékot kapott volna a pártból való kilépésért, illetve a kormány támogatásáért.
Tagadják, hogy bármit kaptak
A két képviselő hirtelen kilépésével kapcsolatban akkoriban Robert Fico tartotta a legtöbb sajtótájékoztatót. „Mindketten a HZDS leglojálisabb képviselői közé tartoztak, még csak jelét sem adták annak, hogy átpártolnának máshova vagy megváltoztak a nézeteik” – mondta Fico a nyomozónak.
Džupa és Kolesár is visszautasítja, hogy bármit kaptak volna. Vallomásukban mindketten hangsúlyozták, szabadon döntöttek, senki sem befolyásolta őket, mi több, a kilépést még egymással sem egyeztették. Az internetre felkerült dokumentumokból az is kiderül, hogy az SIS tavaly júliusig nem foglalkozott a Gorilla-aktával kapcsolatban tett bűnvádi feljelentéssel, amelyet minden bizonnyal a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) volt tagja, Peter Mravec álnéven tett a titkosszolgálati igazgatónál. Arra figyelmeztetett, hogy valaki üzletelhet a Gorilla-aktával.
„Az SIS utolsó, 2011. július 12-i válaszában az áll, hogy nem indított eljárást az írásos feljelentés kapcsán” – olvasható a jelentésben. A nyomozó állítólag háromszor kérte ki az SIS-től a Gorilla-üggyel kapcsolatos dokumentumokat és hangfelvételeket, eredménytelenül.
2010 novemberében Ivan Gašparovič államfőnél kérte a nyomozó az SIS volt igazgatójának, Jozef Magalának a felmentését a titoktartási kötelezettség alól, ám ez a kezdeményezése sem volt sikeres, mivel a Nemzetbiztonsági Hivatal szerint a volt SIS-es igazgatóval kapcsolatos döntések a jelenlegi igazgató hatáskörébe tartoznak.
Azt, hogy a jelenlegi igazgató, Karol Mitrík felmentette-e Magalát a titoktartás alól, nem tudni. Ugyanúgy, mint azt sem, hogy a hatóságok a Gorilla kapcsán indított vizsgálat során már kihallgatták-e a titkosszolgálat volt és jelenlegi képviselőit.
Nicholsont már kihallgatták
A Gorilla-aktáról írt könyv szerzője, Tom Nicholson újságíró hétfőn tett allomást a bíróságon. A kihallgatás után elmondta, a nyomozó mindenre kíváncsi volt, és ő mindent elmondott neki, amit az ügyről tud. Szerinte nem ez volt az utolsó kihallgatás, de arról nincsenek információi, hogy az SIS ügynökei már vallomást tettek-e.
„Kérdés, hogy a titoktartás alóli felmentés segít-e az ügy felgöngyölítésében, hiszen bizonyítékként csak a hangfelvételek szolgálhatnának. Az, hogy valamelyik SIS-es emlékszik arra, hogy valakit látott valahol, még nem bizonyíték, de hozzájárul ahhoz, hogy az emberek teljes képet alkothassanak az egész botrányról” – mondta az aktualne.sk hírportálnak Nicholson.
A betiltott könyv
Egyelőre nem tudni, mi lesz Nichoson könyvének sorsa. Ügyvédje azt mondta, a törvény által meghatározott időn belül fellebbeznek Branislav Král bíró határozata ellen. Král a múlt héten beismerte, anélkül döntött a betiltásról, hogy olvasta volna a kéziratot. Csupán Haščák becsületbeli nyilatkozata alapján döntött, amelyben az állt, hogy a könyv kiadása sérthetné hírnevét és a Penta üzleti csoportét. „Nem lenne logikus, hogy ilyen becsületbeli nyilatkozatot adna, ha ez nem lenne igaz” – érvelt a bíró.
Tom Nicholson könyve, a Gazemberek első fejezetét az Új Szó szombati számában, a Szalon c. mellékletben olvashatják.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.