Gorilla-ügy: megszüntették a Haščák elleni eljárást

Jaroslav Haščák

Megszüntették a Gorilla-ügyben indult büntetőeljárást Jaroslav Haščák, a Penta befektetési csoport egyik alapítója ellen – tájékoztatott Martin Škubla, Haščák jogi képviselője.

Škubla elmondta, az ügyészi indoklás szerint a Gorilla-ügyben indított nyomozás nem talált olyan bizonyítékot, amely alátámasztaná a Haščák elleni vádakat.

„A nyomozóknak nemcsak, hogy nem volt bizonyítékuk, de még szimulálták is a két évig tartó bizonyítási szakaszt. Így tehát az ügyész két év elteltével sem talált semmit az aktában, ami igazolná az eljárást” – tette hozzá az ügyvéd, aki szerint az ügyben illetékes nyomozócsoport bizonyítékok nélkül, feltételezésekre alapozva indította a Haščák elleni eljárást.

A Gorilla-ügy lényege, hogy a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) 2005-ben és 2006-ban hosszasan lehallgatott egy pozsonyi lakást a Vazov utcában. Az erről készült átirat 2011-ben került nyilvánosságra, amely azt tartalmazza, hogy Haščák milyen titkos egyeztetéseket folytatott az akkori politikai és gazdasági elit vezető képviselőivel. Az átirat szerint a lakásban az említett Bubeníkován és Malcháreken kívül Robert Fico (Smer) jelenlegi miniszterelnök is járt. Az érintettek egyebek mellett arról is beszélgettek, milyen illegális módon finanszírozzák az SDKÚ, a Smer, a KDH, illetve az MKP pártokat, valamint, hogy a privatizáció során megszerzett vagyont, mint zsákmányt hogyan osszák szét. De arról is szó volt, hogyan juthatnak hozzá további állami forrásokhoz. Ezeknek az ügyleteknek az egyik haszonélvezője a Penta volt. A SIS jelentette a vizsgálat eredményét az akkori miniszterelnöknek, Mikuláš Dzurindának (akkor SDKÚ, ma Kékek), aki azonban érdemben nem tett semmit. Az átirat 2011-es nyilvánosságra kerülése heves tüntetéseket váltott ki. A Penta igyekezett minden lehetséges jogi eszközzel elérni, hogy a felvétel illegálisnak minősüljön és ne lehessen bíróságon felhasználni, az érintett politikusok is gyakran kétségbe vonták a valódiságát. 2019 októberében aztán több médium, így az Új Szó szerkesztőségének is egy névtelen feladó elküldte a 39 órás hanganyagot, amely lényegében megegyezik a korábban nyilvánosságra hozott átirattal. A felvételt a rendőrség egy évvel korábban, tehát 2018-ban a Kuciak-gyilkosság megrendelésével vádolt Marián Kočner lakásának átkutatásakor találta. 2020 decemberében a NAKA letartóztatta Haščákot, aki rövidebb ideig vizsgálati fogságba került. 2022 novemberében bűnszervezet létrehozása és működtetése, valamit pénzmosás különösen súlyos esete miatt vádemelési javaslatot nyújtottak be ellene.

Az Új Szó kiadója a Penta Investments tulajdonában lévő News and Media Holding. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?