A gyanú szerint tonnánként 10 centes, azaz a megrendelés 3 százalékának megfelelő kenőpénzért segítette a pozsonyi körgyűrűn dolgozó cégeket a Híd egy korábbi szponzora, Tomáš Weis.
Háromszázalékos sápot szedtek a D4-es alatti törmelékért
Az ügyben a főváros Récse (Rača) városrészének előző alpolgármestere, Rastislav Žitný ellen is rendőrségi eljárás folyik – írja az aktuality.sk. Žitný a Híd színeiben politizált, párttagságát azonban a közelmúltban felfüggesztették. A hírportál szerint a Pozsonyi Járási Hivatal környezetvédelmi főosztályának vezetője, Miroslava Gregorová is érintett lehet.
A Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) korrupcióellenes egységének kommandósai tavaly augusztusban csaptak le először a Pozsonyi Járási Hivatalra. Októberben aztán újra rendőrségi akció volt az épületben, ekkor több személyt, köztük Tomáš Weist, a Híd egykori szponzorát is letartóztatták. Az aktuality.sk információi szerint Weis együttműködik a rendőrséggel és részletes vallomást tett arról, hogyan működött az a korrupciós hálózat, amelynek maga is a része volt. A vallomás szerint Weis és Žitný egy olyan hálózat tagjai voltak, amely a fővárosi D4-es körgyűrűt építő cégeknek a Pozsonyi Járási Hivatal illetékes osztályán elintézte a szükséges környezetvédelmi engedélyeket.
Az autópálya útalapjába ugyanis nagy mennyiségű kavicsot, földet és építkezési törmeléket építenek be. Mindez azonban szigorú környezetvédelmi engedélyekhez kötött folyamat. Az aktuality.sk egy konkrét példát is leír, amely szerint az Alwaax Recycling nevű vállalat kenőpénzt fizetett Weisnek, hogy megkapja az építkezésihulladék-gazdálkodáshoz szükséges engedélyeket. Egy céghálózaton keresztül Weis vállalata, a VOSP végül 10 cent jutalékot szedett minden tonna, az autópálya alapjába beépített törmelék után. Maga Weis a vallomásában azt mondta, ez a megrendelés 3 százalékának megfelelő összeget tesz ki.
A céghálózat többi tulajdonosa tagadja, hogy tudomása lenne ilyen ügyletekről. A hírportál szerint Weis volt az összekötő Gregorová, vagyis a járási környezetvédelmi osztály vezetője és a Híd volt regionális politikusa, Žitný között. Weis pénzt adott az érintetteknek, a hivatalnoknőnek pedig utasításokat továbbított, hogy milyen engedélyeket kell kiállítania. A kenőpénzt aztán tanácsadási szerződéseken keresztül mosták tisztára. A rendőrség szerint a gyanúsítottak összesen 400 ezer euró kenőpénzt fogadtak el. A Gregorová által aláírt környezetvédelmi engedélyek egy részét pedig valószínűleg törvényellenesen adták ki. Žitný tagadja a vádakat, Weist pedig a hatóságok az ügy tanújaként kezelik.
A járási hivatalok környezetvédelmi osztályainak döntéseit a környezetvédelmi minisztérium felügyeli. A tárca a pozsonyi hivatalban 2018 márciusában rendelt el vizsgálatot. Az ellenőrzés egyes eredményeit pedig a Főügyészségnek továbbították – közölte a minisztérium munkatársa Ľubica Kováčová. A környezetvédelmi miniszter Sólymos László (Híd) nem tagadja, hogy 2009-ben Weis támogatta a pártot, amelynek alapításakor találkoztak is. Ezt a Híd már akkor nyilvánosságra hozta. A tárcavezető azonban visszautasítja, hogy bármilyen köze lenne a korrupciós ügyhöz. A portálnak elmondta, Žitný párttagságát tavaly november 12-én felfüggesztették.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.