A parlament ülése május 26-án folytatódik
Halasztani kellett a parlamenti ülést, továbbra sincs egyezség a koalícióban
A koalíciós pártok továbbra sem tudtak dűlőre jutni az előzetes letartóztatás és a költségvetési javaslat kérdésében. Előbbi a Sme rodina és a Za ľudí között okozott feszültségeket, utóbbiról pedig az OĽaNO és az SaS vitázik.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, újabb vita alakult ki a koalícióban, ezúttal a parlament napirendjén lévő javaslatok miatt. Veronika Remišová, a befektetésekért, régiófejlesztésért és informatizációért felelős miniszterelnök-helyettes a szlovák köztelevízió vasárnapi vitaműsorában arra utalt, hogy ha a Sme rodina előzetes letartóztatással kapcsolatos törvénymódosítását megszavazza a koalíció, akkor a Za ľudí kiléphet a kormányból.
A vita akkor kezdődött, amikor Petra Hajšelová, a Sme rodina képviselője a Za ľudí tiltakozása ellenére beterjesztette a saját javaslatát az előzetes letartóztatás körülményeinek enyhítéséről. Boris Kollár házelnök azzal magyarázta pártja döntését, hogy egy éve hiába kérlelik Mária Kolíková (Za ľudí) igazságügyi minisztert, nem volt hajlandó foglalkozni a problémával.
Az igazságügyi tárcavezető erre úgy reagált, hogy az előzetes letartóztatás egy olyan komplex jogi eszköz, amit nem lehet egyik napról a másikra megváltoztatni, Hajšelová javaslatáról pedig nem volt előzetes szakmai vita. Hozzátette, saját javaslatot terjeszt be a parlament elé.
A kollúzió kérdése
A Sme rodina leegyszerűsítve azt akarja, hogy lerövidítsék az előzetes letartóztatás időtartamát, és szűkítsék azokat a feltételeket, amelyek alapján valakit az úgynevezett kollúzió, más néven összejátszás veszélye miatt küldjenek előzetes letartóztatásba. A kollúziónál megalapozottan feltehető, hogy a gyanúsított szabadlábon hagyása esetén, különösen a tanúk befolyásolásával vagy megfélemlítésével, tárgyi bizonyítási eszköz, okirat megsemmisítésével, meghamisításával vagy elrejtésével megnehezítené, meghiúsítaná vagy veszélyeztetné a bizonyítást. Ha valaki ezzel az indokkal kerül előzetesbe, arra sokkal szigorúbb szabályok vonatkoznak, jelentősen szűkítik azon emberek körét, akikkel kapcsolatba kerülhet. Kollár nem is rejtette véka alá, hogy a törvénymódosítást azért szorgalmazzák, hogy segítsenek az SIS volt főnökén, Vladimír Pčolinskýn, akit a párt, a Sme rodina jelölt a posztra, s akit épp a lehetséges kollúzió miatt tartanak fogva egy korrupciós ügyben.
Ha a párt módosítását valóban elfogadnák, akkor más, jelenleg rács mögött levő személyek, mint Monika Jankovská volt egészségügyi államtitkár is szabadlábra kerülhetnek.
Júniusig várni kell
A koalíciós tanács hétfőn este még egyeztetett, de nem sikerült dűlőre jutniuk, hiszen a parlament keddi ülését egy héttel elhalasztották. Peter Pčolinský, a Sme rodina frakcióvezetője elmondta, hogy megkapták Kolíková javaslatát, amelyet a következő napokban áttanulmányoznak. A képviselő egyelőre nem akart konkrétumokat elárulni, mindössze megjegyezte, hogy az igazságügyi miniszter javaslatában nem szerepel minden kérésük. Hozzátette, a dokumentumot észrevételezni fogják, ezután kerülhet a plénum elé.
A koalíció végül úgy döntött, hogy a javaslatról csak a parlament júniusi ülésén szavaznak. Valószínű tehát, hogy Hajšelová javaslata végül lekerül a napirendről, és ehelyett a Kolíková által beterjesztett dokumentumról fognak szavazni.
Lebénult parlament
Peter Pellegrini, a Hlas vezetője bírálta Kollár döntését a májusi ülés halasztásáról. Elmondása szerint ez is bizonyítja, hogy a koalíció még alkotmányos többséggel sem képes megfelelően irányítani az országot.
„Néhány hónap alatt ez már a második alkalom, hogy a parlament működése lebénult, mert a koalíció nem képes dönteni a fontos témákról”
– mondta Pellegrini.
Eduard Heger (OĽaNO) miniszterelnök ugyanakkor nem lát problémát az ülés elhalasztásában.
„Minden olyan lépést, amivel segíteni szeretnénk, üdvözlök. Az ülés elhalasztása tehát, ha segít lenyugtatni a kedélyeket, biztosan jó döntés volt”
– vélekedett a kormányfő.
(nar, TA3)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.