Ha nem lép a Híd, segít a Fidesz

Pozsony |

<p>Továbbra is érvényes a magyar kormány ígérete, mely szerint anyagi támogatást nyújtanának a veszélyeztetett szlovákiai magyar iskoláknak. A pénz akkor állhat rendelkezésre, ha a szlovák kormány nem oldja meg a helyzetet.&nbsp;</p>

Semjén Zsolt miniszterelnökhelyettes tavaly decemberben a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) éves tanácskozásán jelentette be, hogy végszükség esetén Magyarország kész anyagi segítséget nyújtani a szlovákiai magyar iskolahálózatnak. Január közepén Potápi János Árpád nemzetpolitikáért felelős államtitkár közölte, hogy a magyar kormány 990 millió forintot különít el a magyar iskolák kisegítésére.

Az összeget a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SZMPSZ) becslése alapján határozták meg. A szervezet abból indult ki, hogy idehaza a normatív támogatás hozzávetőlegesen 1000 euró egy gyermekre, és megvizsgálták, hogy a minimális osztálylétszámhoz viszonyítva mennyi gyermek hiányzik a veszélyeztetett iskolákból.

Az SZMPSZ számításai szerint 29 alsó tagozatos iskola, a teljes szervezettségű iskolák 52 alsó tagozata és 62 felső tagozatos iskola szorulna anyagi támogatásra. Összesítve 2 855 gyermek után járó normatíva hiányzik a magyar iskolák működéséhez. 


Időközben megalakult az új kormány, amelynek egyik koalíciós pártja, a Híd állítja, hogy a kisiskolák megmentését prioritásként kezeli. A közoktatási törvény módosítását még a nyári szünet előtt szeretnék elfogadtatni, ebben törölnék a minimális osztálylétszámot az alsó tagozatos iskolákra nézve.

A létszámgondokkal küzdő felső tagozatos iskolák helyzete egyelőre bizonytalan. 
Jókai Tibor, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke szerint a bajban levő iskolák számolhatnak a magyarországi támogatással.

„Felvettem a kapcsolatot a magyar féllel, de előbb kivárjuk, hogy a Híd kormánypozícióból milyen megoldást eszközöl ki. Ha csak az alsó tagozatos iskolák helyzetét oldják meg, akkor a megígért támogatás igényelhető” – mondta lapunknak Jókai Tibor.

A hatályos törvény értelmében az iskolák működéséhez hiányzó összeget az önkormányzat kipótolhatja. „Tárgyalásaink alapján a támogatást a fenntartók igényelhetnék, minden pályázónak be kellene mutatni az iskolák előző évi költségvetését (1-2 évre visszamenőleg). A visszaélések elkerülése végett figyelembe fogják venni azt is, hogy az előző években az önkormányzat milyen összeggel támogatta a pályázó iskolát” – magyarázza Jókai Tibor. Hozzátette, hogy az önkormányzatoknak bizonyos mértékben a magyarországi támogatás mellett is hozzá kell majd járulniuk az oktatási intézmény fenntartásához.

„A működtetés teljes költsége nem hárulhat a magyar kormányra” – zárta az SZMPSZ elnöke. A pályázati felhívást csak a hazai törvénymódosítást követően írhatják ki, havalóban szükség lesz rá. Ígéret van arra is, hogy a legegyszerűbb pályázati mechanizmussal számol a magyar fél.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?