Gyorsulási versenybe kezdett idén a szlovák gazdaság

kozmetika
Pozsony |

A szlovák gazdaság egy évvel ezelőtti látványos zuhanását az idei második negyedévben 13 éve nem látott mértékű növekedés követte, ami azonban a foglalkoztatottságon egyelőre nem látszik meg. A járvány harmadik hulláma ráadásul még alaposan bekavarhat.

A világjárvány megjelenésével kapcsolatos megszorítások miatt tavaly tavasszal csaknem 11 százalékkal esett vissza a szlovák gazdaság teljesítménye az egy évvel korábbihoz képest. Az akkori zuhanás idén azonban látványos növekedésbe váltott. „Legfrissebb gyorsjelentésünk szerint az idei második negyedévben éves szinten már 9,6 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP). Ilyen látványos bővülésre Szlovákiában 2007 óta nem volt példa” – mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője.

Több pénzt költünk

„Nagy erővel rugaszkodtunk el a mélyponttól, és csaknem sikerült visszatornásznunk magunkat a járvány előtti szintre” – vallja Eduard Heger kormányfő, aki szerint ehhez nagyban hozzásegítettek az állam által folyósított járványügyi támogatások is. Az elemzők szerint a gazdasági növekedés látványos megugrása azonban elsősorban nekünk, fogyasztóknak köszönhető. „Április második felétől fokozatosan megnyitottak az addig bezárásra ítélt üzletek, éttermek és szállodák, amit a lakosság igyekezett kihasználni. Az addig elhalasztott fogyasztás megugrásának köszönhetően a második negyedévben nőttek ezek bevételeik, ami az egész gazdaságon meglátszott” – állítja Eva Sadovská, a Wood & Company befektetési és tanácsadó társaság elemzője, aki szerint azonban természetesen nem hanyagolható el a külföldi kereslet növekedése sem. „Szlovákia gazdasága kicsi és nyitott, így a külföldi kereslet legkisebb kilengéseire is érzékenyen reagál. A jó hír, hogy a második negyed-évben a kivitelünk is nőtt, ami elsősorban az autógyártóknak köszönhető” – tette hozzá Sadovská.

Stagnáló munkapiac

A rossz hír, hogy a gyors gazdasági növekedés a foglalkoztatottságon egyelőre nem látszik meg. „A második negyedévben 2,373 millió embernek volt munkája, 0,4 százalékkal kevesebbnek az egy évvel korábbinál” – mondta el Morháčová. A jegybanki elemzők szerint a járvány előtti foglalkoztatottsági szint eléréséhez nagyjából 62 ezerrel több alkalmazottra lenne szükség. Sadovská szerint azonban biztató, hogy a munkapiaci portálokon egyre több állást hirdetnek, ami idővel a munkapiaci adatokon is meglátszik majd.

Mire számíthatunk?

„A nagyjából május végétől tapasztalt gyors gazdasági növekedés ezekben a hónapokban is folytatódik, a nagy kérdés azonban, hogy mi várható ősszel. Ha a járványhelyzet újra eldurvulna, és emiatt újabb szigorításokat kellene bevezetni, az a gazdaságra is negatív hatással lesz. Az iparvállalatoknak ezzel párhuzamosan a folytatódó alapanyaghiány okozhat gondot” – jósolja Matej Horňák, a Szlovák Takarékpénztár elemzője, aki az idei év egészére 4,2 százalékos gazdasági növekedésben bízik. Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője szerint azonban az idei második felével kapcsolatban még rengeteg a bizonytalanság, ő így 3,7 százalékos növekedést jósol. A gazdaság idei második negyedéves teljesítményével kapcsolatos részletes adatokat a Statisztikai Hivatal szeptember 3-án teszi közzé.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?