<p>Törvénytől sújtva: a törvény nyelve és a sajtó nyelve címmel kezdődik kedd délután (december 8.) 17 órakor a Visegrádi Szalon elnevezésű sorozat újabb beszélgetése, amelyen minden alkalommal a négy visegrádi ország egy-egy szakembere vitat meg egy közös problémát.</p>
Górcső alatt a sajtó nyelve
A kerekasztal-beszélgetés magyarországi előadója György Péter esztéta, médiakritikus, egyetemi tanár, Szlovákiát Štefan Hríb újságíró, a Týžden című hetilap főszerkesztője képviseli, Lengyelországot Marek Pedzivol újságíró, Csehországot pedig Radko Kubička, a Cseh Újságírók Szövetségének alelnöke.
A rendszerváltás, a demokratikus átalakulás egyik legnagyobb érdemének a cenzúra eltörlését és a sajtószabadság kiteljesedését tekintik. De létezik-e valójában korlátlan szabadság a hírközlés és a nyilvános véleménynyilvánítás területén? Kell-e és lehet-e a média nyelvi és képi kommunikációját jogilag szabályozni? Vannak-e határai ennek a szabadságnak, és ha igen, van-e olyan társadalmi és politikai konszenzus, mely meghatározza, hol húzódnak ezek a határok?
A beszélgetés résztvevői arról számolnak be, milyen törvényi eszközökkel próbálták és próbálják a visegrádi demokráciákban kordában tartani a médiát, történnek-e kísérletek az amerikai típusú „politikai korrektség” bevezetésére, más szóval a gyűlöletbeszéd megfékezésére, milyen hatással van a sajtó nyelve a közállapotokra, illetve megkövetelik-e a közállapotok a sajtó további szabályozását. És a végén, persze, felmerül a legfontosabb kérdés: létezhet-e olyan ideális állapot, melyben a törvényhozó hatalom nem a politikai elit érdekeit érvényesíti a sajtó szabályozásakor, hanem a médiatermékek fogyasztóinak, magának a társadalomnak a szempontjait tarja elsődlegesnek. A beszélgetést, amelyre nem csak újágírókat, hanem újságolvasókat is várnak a szervezők, Miloš Nemeček, a Folyóiratkiadók Egyesületének elnöke vezeti. Helyszín a Magyar Köztársaság Kulturális Intézete (Palisády 54.), ahová érdemes kezdés előtt negyed órával, azaz 16.45-kor érkezni, mivel ekkor nyílik a Mesterek és tanítványaik című fotókiállítás a budapesti Szellemkép Szabadiskola „diákjainak“ munkáiból.
A Szellemkép nyitott formájú művészeti szabadiskola, ahol 1994-től folyik kétszakos, főiskolai rövidfilmes-és fotográfusképzés. Célja az eredeti szabadiskolák legjobb hagyományai szellemében - természetesen a magasszintű technikai, szakmai ismeretek elsajátítása mellett - a kreatív kifejezés, autonóm művészeti tevékenység fejlesztése.
Az elmúlt 15 évben végzett diákok ma már a magyarországi fotográfia meghatározó személyiségei, néhányan küzülük maguk is mesterek, tanárok lettek. Ezért a kiállítás anyaga több, mint 15 év munkájának keresztmetszete. Szakmai kapcsolódási pont, különböző műhelyek és alkotók kölcsönhatásának lecsapódása. A jubileumi kiállítássorozat első helyszíne Pozsony. A tárlat 2010. január 29-ig látogatható. (juk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.