<p>Több gimnázium is veszélybe kerül, ha nem változik meg a közoktatási törvény. Szerdán életbe lépett az oktatási miniszter rendelete, amely alapján szeptembertől csak olyan első osztályt szabad nyitni, amelyben legalább 17 diák van.</p>
Gimnáziumok sorát zárhatják be
„Ha az adott iskolában működik párhuzamos évfolyam, akkor össze kell vonni az osztályokat. Ha viszont erre nincs mód, akkor az iskola vezetésének gondoskodnia kell arról, hogy a diákokat szétossza más iskolákba” – magyarázta lapunknak Jókai Tibor, az SZMPSZ elnöke. Jókai hangsúlyozta, hogy a rendelet a már megnyitott osztályokra nem vonatkozik. „Tehát azok az osztályok, amelyekben 17-nél kevesebb diák van, nem szűnnek meg, ők leérettségiznek az adott iskolában” – zárta Jókai Tibor.
A szakközépiskolák egyelőre megússzák a „racionalizálási” hullámot. A fenntartón – vagyis a megyei önkormányzatokon – múlik, hogy megnyitja-e az osztályt 17-nél kevesebb diákkal. A szakközépiskoláknál indokolt esetben kérhető kivétel és kisebb létszámú osztály is lehet. A rendelet értelmében a gimnáziumok nem kaphatnak kivételt.
Az már most biztos, hogy ha nem módosítják a vonatkozó jogszabályt és a rendelettel kötik az ebet a karóhoz, akkor hosszú távon több gimnázium működése is veszélybe kerül. A magyarlakta területeken több magyar tanítási nyelvű iskola súlyos diákhiánnyal küzd. A magyar tannyelvű gimnáziumok és osztályok most még nagyobb veszélyben vannak, mint eddig.
„A jelentkezési ívek megérkezte után fog eldőlni, hogy szeptemberben tudunk-e magyar osztályt nyitni” – mondta lapunknak Jozef Matiš rozsnyói iskolaigazgató. „A rendelet borzasztóan veszélyes a gimnáziumokra nézve” – mondta lapunknak Andruskó Imre, a komáromi Selye János Gimnázium igazgatója. Elsősorban a kisebb városok gimnáziumait veszélyezteti a lépés, amely a 2013-ban elfogadott törvénymódosítás folyománya.
Jókai Tibor arra is rámutatott, hogy az SZMPSZ múlt hétvégi rozsnyói találkozóján – melyen Juraj Draxler oktatási miniszter is részt vett – elhangzott, hogy a tárca jelenlegi vezetése sem azonosul teljes mértékben az aktuális jogszabállyal. „A miniszter úr jelezte, hogy a parlament májusi tanácskozására három, az oktatásüggyel kapcsolatos törvénymódosító javaslat kerül a plénum elé. Draxler kijelentette, hogy nem híve az iskolák bezárásának. Abban bízunk, hogy pozitív irányba módosítják a még Dušan Čaplovič által kidolgozott oktatási törvényt” – zárta Jókai Tibor. Mivel a rendelkezés több szlovák gimnáziumot is negatívan érint, lehet, hogy a választási évre való tekintettel felpuhítják a jogszabályt.
Az, hogy szeptembertől melyik intézmények tudnak biztosan osztályt nyitni, csak április végén körvonalazódik. Bár a gimnáziumoknak vannak előzetes felméréseik, ám a jelentkezési íveket a hónap végéig kell eljuttatni a középiskolákba. Ennek tükrében nyilván még fontosabb, hogy a magyar szülők gyermeke magyar tannyelvű gimnáziumba jelentkezzen, hiszen ha kevés lesz a diák, idővel megszűnhetnek a magyar gimnáziumok, illetve a magyar osztályok. Az is biztos, hogy az iskolák között most még nagyobb lesz a versengés a diákokért
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.