<p>A napokban Szencen is átadta a Rákóczi Szövetség a magyar iskolába íratott gyerekek szüleinek a tízezer forintos ösztöndíjat. Míg tíz évvel ezelőtt a szenci járásbeli elsősök csaknem húsz százaléka járt magyar iskolába, ma már ez az arány nem éri el a tizenegy és fél százalékot. A legutóbbi hivatalos adatok szerint a negyven-ötven százalékban magyarok által lakott Magyarbélen és Gútoron már évek óta nem nyílt magyar osztály.</p>
Folyamatosan csökken a magyar iskolások száma a Szenci járásban
Idén csupán Zonctoronyon ment az összes (három kisdiák) iskolaköteles gyerek magyar iskolába. Matúš Gabriellától, a község polgármesterétől megtudtuk, ennek az az oka, hogy idén pedagógus híján nem tudtak szlovák osztályt nyitni a községben, így a két szlovák osztályba íratott gyerekek szülei úgy döntöttek, utazás helyett inkább a helyi magyar iskolát választják. A járásban Hegysúron adják a legtöbben magyar iskolába a gyereküket. Idén a kilenc iskolába íratott közül négyen kezdték magyar intézményben a tanévet.
A helyzet Szencen a legrosszabb, igaz, 2008-ban megállt a csökkenés, növekvő tendenciát mutat a magyar iskolába íratott gyerekek száma. Ünneplésre azonban még nincs ok, hiszen idén a kétszáz elsős közül tizenheten kezdték a tanévet a Szenczi Molnár Albert Alapiskolában, ez nem egész nyolc százalék. Idén leginkább Éberhardon csökkent a magyar iskolások száma – míg az elmúlt kilenc évben a gyerekek tizennyolc-harminchárom százalékát magyar iskolába íratták, idén a huszonegy gyerek közül csak ketten mentek a magyar intézménybe. Račko Éva, az éberhardi magyar iskola igazgatója szerint nincs sok értelme a szülők győzködésének. „Azt a szülőt, aki már eldöntötte, hogy szlovák óvodába, iskolába adja a gyerekét, nem tudjuk meggyőzni. Intézményünket leginkább a helyi szülők választják, a községbe sokan költöznek más városokból, a fővárosból, ők nem keresik a magyar iskolát” – nyilatkozott Račko Éva. Hozzátetette, hogy a szülőkre nem hatnak ösztönzésként a különböző támogatások. „Általában az édesanya nemzetisége a meghatározó, hiszen javarészt ő tanul a gyerekekkel” – mondta az éberhardi magyar iskola igazgatója.
Duray Rezső, a Szenc- és Vidéke Társulás elnöke szerint ott kezdődik a probléma, hogy eltűntek a magyar csoportok a járás óvodáiból, megszűntek a magyar foglalkozások. „Ma már inkább szlovákul foglalkoznak a gyerekekkel, így aztán inkább beszél a gyerek szlovákul, mint magyarul. A szülő pedig, ezt látva, inkább a szlovák iskolát választja” – vélekedik Duray. Gútoron 2007-ben, Magyarbélen 2003-ban zárták be a magyar iskolát – érdeklődés hiányában.
A szenci művelődési központban tartott ünnepségen a Rákóczi Szövetség elnöke, Halz József is tiszteletét tette.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.