Fico megkaphatja az élethosszig tartó járadékot

Közelgő nyári szünet ide vagy oda, a parlamentben tegnap majdnem teljes volt a létszám a „lex merénylet” törvénycsomag miatt. A koalíció mind a 79 képviselője támogatta a javaslatot. Az ellenzékiek közül 63-an szavaztak ellene, 8-an pedig nem vettek részt
Pozsony |

A parlament második és harmadik olvasatban is megszavazta a „lex merénylet” nevű törvénycsomagot, így már csak Peter Pellegrini köztársasági elnökön múlik, hogy aláírja-e. A javaslat egyik legvitatottabb pontja az élethosszig tartó védelem és járulék bevezetése a kormányfők számára, melyet olyan feltételekhez kötöttek, amelyeknek kizárólag Robert Fico (Smer) jelenlegi miniszterelnök tesz eleget.

A koalíciós képviselők állítják, a javaslat kidolgozására azért volt szükség, hogy könnyebben megelőzhessék a miniszterelnök elleni merénylethez hasonló incidenseket. Éppen ezért olyan törvénycsomagot dolgoztak ki, amely több területen is magasabb fokú védelmet biztosít a köztisztviselők számára. Ezen intézkedések közé tartozik például, hogy legfőbb közjogi méltóságok (a miniszterelnök, a köztársasági elnök, valamint a parlament elnöke) és a miniszterek mellett újonnan az ellenzéki parlamenti pártok vezetői is védelmet kapnak.

Lakhatási kérdések

Emellett a három közjogi méltóság lakhatását is biztonságosabbá tennék: lehetőséget biztosítanak a belügyminisztérium által kijelölt rezidenciákra, amelyeknek a védelmét a lehető leghatékonyabban tudják garantálni. A tárca már jelezte, ki is választottak 11 ingatlant, amelyeket a nyár folyamán további elemzéseknek vetnek alá, hogy kijelölhessék a legmegfelelőbbeket.

Az államfői lakhatás kérdése korábban többször is felmerült a szlovákiai közéletben – idén tavasszal lapunk is beszámolt a Zuzana Čaputovát érintő incidensről, mely során egy fiatal nő átugrotta a korábbi államfő bazini házának kerítését, végül a közjogi méltóságokat védő hivatalnak kellett ártalmatlanná tennie.

Kapcsolódó cikkünk

Mivel a köztársasági elnök székhelyeként szolgáló Grassalkovich-palota állítólag nem alkalmas a lakhatásra, ezért több korábbi elnök is szorgalmazott egy államilag finanszírozott és jól védett lakást, de egyik kezdeményezés sem járt sikerrel, és az államfők többsége végül a saját házában élt. Egyébként Peter Pellegrini újonnan megválasztott államfő is előre jelezte, továbbra is az eddig használt ingatlanjában szeretne élni.

Járadék Ficónak

Az ellenzéki képviselők szerint azonban a törvénycsomagba bekerültek olyan javaslatok is, amelyek alig vagy egyáltalán nem járulnak hozzá a köztisztviselők védelméhez. A módosítás értelmében például a korábbi államfők mellett kiemelt védelmet és életjáradékhoz való jogosultságot kapnak azok a kormányfők és házelnökök is, akik legalább két választási cikluson keresztül betöltötték az említett pozíciókat. Az egyetlen olyan miniszterelnök, aki jelenleg eleget tesz ezeknek a feltételeknek, az Robert Fico.

Veronika Remišová, a Za ľudí parlamenti képviselője úgy véli, a törvény csekély mértékben járul hozzá ahhoz, hogy a politikusok elleni merényleteket meg lehessen előzni. Szerinte a koalíció arra használta fel a témát, hogy így biztosítson életjáradékot a jelenlegi kormányfőnek, ami több millió euróba kerül majd az adófizetőknek. A képviselő a „legdurvább cinizmus” példájának nevezte a módosítás megszavazását.

A KDH felszólította Pellegrinit, vétózza meg a törvénycsomagot. Ha nem tesz így, a képviselők fontolgatják, hogy panaszt nyújtanak be Alkotmánybíróságra.

Robert Kaliňák (Smer) védelmi miniszter és kormányfőhelyettes viszont úgy látja, azok a magas beosztású tisztviselők, akik évekig voltak a pozíciójukban, igenis megérdemlik az életjáradékot, hiszen nehezen tudnak visszatérni a „hétköznapi életbe”, és elfogadható munkát találni.

A tüntetések

A javaslat másik vitatott pontja a demonstrációkat érintő változásokkal kapcsolatos. Az új törvény értelmében nem lehet tüntetéseket szervezni az emberek háza elé a foglalkozásuk miatt. Így tehát betiltják a politikusok lakásai elé szervezett megmozdulásokat – ehhez hasonlót korábban Fico, Čaputová és Igor Matovič, a Szlovákia mozgalom elnöke is átélt. Emellett azonban más foglalkozások vagy hivatások képviselői is védelmet kapnak: a koronavírus-járvány után például arra is láthattunk példát, hogy orvosok házai elé szerveztek tüntetéseket. A koalíció szerint ezek az akciók nemcsak az érintettek magánéletét sértik, hanem a családtagjaik és a szomszédaik nyugalmát is.

A módosítás eredményeként megtiltják a demonstrációkat a parlament, a kormányhivatal és az elnöki palota közvetlen közelében is, a tüntetőknek legalább 50 méteres távolságot kell tartaniuk. Továbbá lehetőséget adnak a községeknek, hogy betiltsák a tüntetéseket, ha azzal megsértik a helyi lakosok magánélethez való jogát. Abban az esetben is fel lehet majd számolni a demonstrációkat, ha egymáshoz közel szervezik a megmozdulásokat, és fennállhat az esetleges konfliktusok veszélye.

Mária Kolíková (SaS) korábbi igazságügyi miniszter bírálta az említett módosításokat. Szerinte súlyosan megsértik a polgárok gyülekezéshez való jogát. Kifogásolta, hogy betiltják a politikusok háza előtti demonstrációkat anélkül, hogy előtte kiértékelnék a helyzetet. Az sem tartja elfogadhatónak, hogy az új törvény értelmében nem lehet egymás mellé két tüntetést szervezni.

(nar, TASR, Denník N)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?