Fenyő-gyilkosság: Gyárfás lehet a felbujtó

Gyárfás Tamásnak, a magyar média és sportvilág egyik legismertebb emberének nemrégiben még a Hosszú Katinkával folytatott harca volt a legnagyobb problémája. Most ennél sokkal komolyabb gonddal kell szembenéznie: gyilkosság megrendelésével gyanúsítják. Az ügynek van szlovákiai szála is.1998.

Gyárfás Tamásnak, a magyar média és sportvilág egyik legismertebb emberének nemrégiben még a Hosszú Katinkával folytatott harca volt a legnagyobb problémája. Most ennél sokkal komolyabb gonddal kell szembenéznie: gyilkosság megrendelésével gyanúsítják. Az ügynek van szlovákiai szála is.

1998. február 11-én kora este egy Mercedes vesztegelt a budai forgalomban a piros lámpánál. A mögötte feltorlódott kocsisorban egy Mitsubishi Galant is állt, melynek hirtelen kipattant az ajtaja, kiugrott belőle egy férfi, odament a luxusautóhoz, majd egy géppisztolyból mintegy két tucat lövést adott le a kocsiban ülő, épp telefonáló férfira. Ezután elfutott, közben megszabadult a fegyvertől, kabátjától, kesztyűjétől és sapkájától, végül autóval távozott a helyszínről.

A médiacézár halála

A Mercedes sofőrje azonnal meghalt. Fenyő Jánosnak hívták – a kilencvenes évek legismertebb médiacézárja volt, a Vico videókölcsönző atyja, több magazin és lap, köztük a Népszava tulajdonosa. Fotóművészként, playboyként és „nehézfiúként” ismerték, akinek bejárása volt a legmagasabb politikai körökbe.

Bár a rendőrségnek már a nyomozás elejétől fogva sok nyom állt rendelkezésére, a nyomozás mégis akadozott. Eleinte három albánt gyanúsítottak a gyilkosság elkövetésével, ám végül kiderült, nem ők voltak, és a vizsgálat beragadt. 2002-ben lezárták a nyomozást, ám 2004-ben újra elővették: a sajtó akkor Kovács Lajos rendőrnyomozó nyilatkozatával volt tele, miszerint a gyilkosságot egy tízfős, magyar és külföldi állampolgárokból álló bűnszervezet követte el Fenyő egyik üzleti ellenlábasa megbízásából. A rendőrség köreiből később az az információ is napvilágot látott, tudják, ki volt a felbujtó, ám problémás a bizonyítása.

Princz, Székely, Gyárfás

2005-ben a közvélemény sokat megtudott a Fenyő-gyilkosság hátteréről: Perczel Tamás, Fenyő pszichológusa és bizalmasa egy lefoglalt dokumentumfilmben arról beszélt, hogy a médiacézár ellenfelei közül háromnak volt alapos indoka megöletni Fenyőt: Princz Gábornak, a Postabank korábbi vezérigazgatójának, Székely Herbertnek, a Vico-médiabirodalom örökösének, valamint Gyárfás Tamásnak, a sportújságíróból lett médiamágnásnak.

Gyárfás Nap Tv-je

Gyárfás Tamás magyar–történelem sportújságíróként komoly kapcsolatrendszert épített ki, melynek révén a rendszerváltás utáni Magyarországon remekül tudott érvényesülni. Sport Plusz néven sportbulvárlapot alapított, majd kapcsolatainak köszönhetően létrehozta a Nap Tv-t, és milliárdos médiavállalkozó lett, kapcsolati hálóját a magyar politikai élet legfelsőbb köreivel is kibővítette.

Pont a Nap Tv volt az oka, hogy Gyárfás komoly konfliktusba keveredett Fenyő Jánossal – a milliárdosnak ugyanis fájt a foga a televízióra. A két médiavállalkozó konfliktusa a nagypolitikában is téma volt, az Index Gyárfás-portréja szerint 1997-ben az akkori kormányfő, Horn Gyula is arról győzködte Fenyőt, hagyja békén Gyárfást. A konfliktusaikat állítólag végül rendezték – de mikor Fenyőt meggyilkolták, azonnal hírbe hozták Gyárfást, mint lehetséges megbízót. Gyárfás mindig tagadta a vádakat, és nagyon komolyan fellépett azok ellen, akik megismételték a pletykát.

A Roháč-ügy

A nagy fordulat 2011-ben történt: azonosítani tudták, kié a DNS, melyet a Fenyő-gyilkosság helyszínén talált sapkában találtak. A szál pedig Szlovákiába vezetett: a DNS tulajdonosa Jozef Roháč volt, a Patkány néven ismert alvilági tisztogató, számos maffiagyilkosság kivitelezője. Roháč ellen 2013-ban emeltek vádat, ám a vádiratban nem nevezték meg a megbízót. A tárgyalás során ismét felmerült Gyárfás neve: Tasnádi Péter vállalkozó, a magyar szervezett bűnözés állítólagos doyenje azt állította, a médiavállalkozó négyszemközt megbízta Fenyő megölésével. Tasnádi azt mondta, felvette a vérdíj felét, majd mikor Fenyő meghalt, kikövetelte a másik felét is, ám neki semmi köze sem volt a gyilkossághoz. Az Index szerint a következő tárgyalási napon egy tanú megerősítette Tasnádi verzióját, majd Jozef Roháč is Gyárfást emlegette felbujtóként, ám a médiavállalkozót végül tanúként sem idézték be a bíróságra.

Portik, a közvetítő

Időközben azonban Portik Tamást, a magyar alvilág egy másik ismert nehézfiúját, a 90-es évek olajmaffiájának egyik fő alakját is lecsukták, és el is ítélték az Aranykéz utcai robbantás és a Fenyő-gyilkosság összevont perében – mindkettőben Roháč volt a végrehajtó, Portik pedig a felbujtó. És jött egy újabb fordulópont, az eddigi legkomolyabb az egész ügyben: a rendőrség újraindította a nyomozást Fenyő-ügyben, hogy megállapítsák az ismeretlenül maradt megbízó személyét. Március végén gyanúsítottként hallgatták ki Portikot. Majd kedden robbant a hír: Gyárfást előállították, kihallgatták és őrizetbe vették, a gyanú pedig emberölésre való felbujtás.

Ha valóban Gyárfás a felbujtó, akkor szinte biztos, hogy a gyilkosságban kulcsszerepet játszott Portik mint közvetítő. A felső körökben mozgó Gyárfásnak összesen két alvilági kapcsolata volt: egyikük Tasnádi Péter, a másik Portik Tamás, aki Gyárfástól bérelt egy házat. Márpedig az elkövetéssel vádolt Jozef Roháč nem Tasnádi, hanem Portik „embere” volt – írja az Index.

Hangfelvétel Szlovákiából

Az ügyben állítólag egy hangfelvétel hozott fordulatot, mely 2004-ben készült és egy Portik és Gyárfás közti beszélgetést rögzít a Fenyő-gyilkosságról – Portiknak állítólag szokása volt, hogy diktafonra veszi a beszélgetéseit. Ez a felvétel lehet a döntő bizonyíték, mely eddig hiányzott a rendőrségnek. A magyar sajtó múlt héten számolt be arról, hogy kommandósok forgatták fel Roháč testvérének szlovákiai otthonát a hangfelvétel után. A felvételhez abszurd módon Gyárfás tavalyi feljelentése vezette el a nyomozókat – az üzletembert állítólag zsarolták a felvétellel, és meg is fenyegették. A magyar rendőrség zsarolás miatt őrizetbe vett egy bizonyos Imrich K.-t, aki kapcsolatban állt Roháč családjával, és ezután fordultak a szlovák rendőrséghez, mely házkutatást tartott Roháč testvérénél.

Részletes vallomás

Gyárfás részletes vallomást tett az ügyben, ám tagadta, hogy köze lenne a gyilkossághoz, és ügyvédje szerint többórás vallomásában arról is beszélt, hogyan békélt meg Fenyővel annak idején. Részletesen leírta Portik Tamással való kapcsolatát is. „A hatóság eljárása, az előállítása okán megdöbbenésének adott hangot, hiszen a korábban, a sérelmére elkövetett zsarolás miatt indult büntetőeljárásban mindig készséggel állt rendelkezésükre, és az ügy összes általa ismert részletét már feltárta. A vallomás során a hatóság kérdéseire is mindenre kiterjedő, logikus válaszokat adott” – áll Gyárfás ügyvédjének közleményében.

Gyárfásra az állítólagos hangfelvétel ellenére is nehéz lesz rábizonyítani a gyilkosság megrendelését, ha a felvétel nem egyértelmű. Gyárfás őrizetbe vétele azonban a magyar sajtó szerint nagyon erős jelzés, hogy a magyar hatóságok közel járnak ahhoz, hogy pontot tegyenek a 90-es évek egyik leghíresebb gyilkossági ügyének végére.

(Index, Zoom.hu, 24.hu, fm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?