Fenntartóváltás: óvatosak a színiigazgatók
2018. október 4. 16:08

A Híd kulturális államtitkára szerint előnyös lesz a magyar színházaknak, ha a szaktárca válik a fenntartójukká. „Már 2002-ben, amikor a megyékhez kerültek, sokan bírálták a döntést, hiszen ezek az intézmények országos jelentőségűek, a társulatok más megyék területén is fellépnek” – indokolta lapunknak az elképzelést Rigó Konrád (Híd) kulturális államtitkár. Hangsúlyozta, hogy állami intézményként törvény garantálná ezeknek a színházaknak a létezését, illetve a minimális éves költségvetését, amelyet már jövőre emelni szándékozik a minisztérium. A kezdeményest 140 neves színházi ember támogatta aláírásával, köztük magyarok is. „A kultúrában dolgozók viszont mindig óvatosak, minden változásban veszélyt látnak” – tette hozzá Rigó Konrád.
Világos garancia
A két magyar színházunk igazgatója óvatosan nyilatkozott az elképzelésről. „Nem vagyok semmi jónak az elrontója, de addig nem tudok lelkesedni ezért a kezdeményezését, amíg nem látok világos garanciákat arra, hogy színházunk helyzete javulni fog a minisztérium fennhatósága alatt. Kevésnek találom továbbá az eddigi szakmai párbeszédet, mert bár voltak találkozók ez ügyben a minisztérium képviselőivel, nem kaptam választ a kérdéseimre. Ez sokkal komolyabb lépés annál, hogy lezáratlanok maradjanak bizonyos kérdések – véli Tóth Tibor, a Komáromi Jókai Színház igazgatója. – Legutóbb a Mečiar-kormány idején voltak színházaink minisztériumi fennhatóság alatt, és senki sem sírja vissza azt az időszakot. Ráadásul szerintem nagyobb esély van arra, hogy megyei szinten több cikluson keresztül megmarad a magyar képviselet, mint országos szinten.”

2018. október 3. 13:14
A színvonal érdekébenPénz a fejlesztésre
Czajlik József, a kassai Thália Színház igazgatója több előnyt vár a változástól. „Megfelelő megoldásnak tartom, amennyiben jelentősen megnő a színház költségvetése. Jelenleg a tényleges költségeink 60%-át fedezi a megyei költségvetés. A többit magunk teremtjük elő. Ez az összeg az alaptevekenység megvalósítására és az alapfizetésekre elegendő. Sem felújítási költségek, sem eszközfejlesztés – műszaki berendezések, világítás- és hangtechnika stb. vásárlása –, sem egyéb beruházások, teljesítménypótlék és prémiumok, vagy oktatási tevékenység, az utánpótlás nevelése sem fér bele. Az ilyen irányú fejlesztési források további 60%-kal megnövelnék az igényelt költségvetésünket – véli a Thália igazgatója. – Ami a minisztérium alá tartozás szakmai oldalát illeti, egy elit közösségbe kerülnénk, Szlovákia legjelentősebb színházai közé, ezzel elismerve országos jelentőségünket, amit az alapító okiratunk kötelességként hagyott ránk.” Szerinte akkor is szükséges a finanszírozás javítása, ha nem valósul meg ez a kezdeményezés. „Akkor pedig tovább kell haladni egy több lábon álló finanszírozás irányába, fenntartó váltása nélkül” – mondta Czajlik.
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.