Felújítják a Jeszenák-sírboltot

Október hatodikán, az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc aradi vértanúinak emléknapján Pozsonyban évek óta nem csupán a leghíresebb tizenháromra, hanem a pozsonyi mártírokra is emlékeznek a magyar közösség tagjai. Jeszenák János báró és Rázga Pál evangélikus lelkész sírjánál róják le tiszteletüket a Kecskekapu utcai temetőben.

„A legfontosabb feladatunk most az, hogy megállítsuk az emlékhely állagának további romlását” Somogyi Tibor felvételeA Petőfi Sándor Emlékmű Bizottság kezdeményezésének köszönhetően tavaly sikerült helyreállítani Rázga Pál sírját. Az újabb feladat, amelyet célul tűztek ki maguk elé: Jeszenák János erősen megrongálódott sírboltjának restaurálása. Duka Zólyomi Árpáddal, a bizottság elnökével beszélgettünk.

A Petőfi Sándor Emlékmű Bizottság néhány esztendeje a költő pozsonyi szobrának megmentése és biztonságos helyre, a Medikus-kertbe való áthelyezése érdekében alakult. Ezt a tervüket idén tavasszal megvalósították. Eljött tehát az újabb feladatok ideje?

Hadd jegyezzem meg, hogy Petőfi szobrának restaurálásával és áthelyezésével korántsem fejeződtek be az emlékmű körüli teendők. További munkálatokat kell még elvégezni. Szeretnénk rendbe hozatni a szobor környékét is, kiköveztetni az emlékmű körüli területet. Egyelőre azonban anyagi problémákkal küszködünk. A bizottság elé tárt eddigi tervek szerint ugyanis a Petőfi-szobor környékének kialakítása meglehetősen drága lenne. Olyan megoldást keresünk, amely kevesebb kiadással járna, ugyanakkor megfelelő környezetet biztosítana az emlékmű számára.

Mikor született meg a bizottságban a döntés, hogy Petőfi szobrának restaurálása után is tovább folytatja tevékenységét?

Már az elmúlt esztendőben úgy határoztunk, hogy egyrészt felkutatjuk Pozsonyban a magyar vonatkozású, fontos történelmi emlékhelyeket, másrészt megpróbáljuk megmenteni a még meglévő, ám rossz állapotban lévő műemlékeket az enyészettől. A döntésünkben természetesen nem kis szerepet játszott az is, hogy már a két évvel ezelőtti október hatodikai megemlékezésen szembesülnünk kellett a szomorú ténnyel: a két pozsonyi mártír, Rázga Pál és Jeszenák János báró sírján vészes pusztítást végzett az idő, és tudatosítottuk, hogy ha meg akarjuk menteni, sürgősen tennünk kell valamit. ĺgy először is kibővítettük a Petőfi Sándor Emlékmű Bizottság alapszabályzatát, és bejegyeztettük, hogy további műemlékek megóvásával, helyrehozatalával is foglalkozni kívánunk. Tavaly sikerült rendbe hoznunk Rázga Pál sírját, most jó állapotban van. Sokkal nagyobb feladatot jelent azonban Jeszenák János sírboltjának restaurálása, mivel sajnos nem túlzás kijelenteni, hogy katasztrofális az állapota.

Milyen teendők várnak a szakemberekre?

A Jeszenák-sírbolt helyreállításával foglalkozó tervek elkészítése már tavaly elkezdődött. Sajnos az elmúlt tél zord időjárása is megtette a magáét. Tovább rongálódott a sírbolt, a teteje szinte beomlott, így valóban legfőbb ideje, hogy megkezdődjenek a restaurálási munkák. A legfontosabb feladatunk most az, hogy megállítsuk az emlékhely állagának további romlását, és ezt az állapotot meg tudjuk őrizni mindaddig, amíg nem kezdődnek el a teljes felújítási munkálatok. Erről az ideiglenes állagmegőrzésről tárgyalunk most különböző vállalkozókkal. A teljes felújításra már ajánlatot kaptunk egy társaságtól, az ő tervezetük azonban hosszabb időre szólna, akár több évre is. A síremlék felújítását ugyanis, annak lesújtóan elhanyagolt állapota miatt az alapoktól kellene kezdeni, azaz nem csupán restaurálási munkálatok szükségesek, hanem bizonyos értelemben építési munkák is. Emiatt van egyébként most lezárva a Jeszenák-sírbolt, és ezért tartjuk az idei megemlékezést is – ma 11 órakor – Rázga Pál sírjánál.

Felmerültek nehézségek a restaurálást előkészítő tervek során?

A Jeszenák-sírboltot műemlékként tartják nyilván, s emellett az evangélikus egyház vagyona, annak tulajdonában van. De már velük is egyezkedtünk, tőlük is megvan az engedély.

Az evangélikus egyház szintén támogatja a helyreállítást?

Igen, csak hát mi elvárnánk azt is, hogy egy kis anyagi hozzájárulással is segítsék a munkálatokat, mert az előzetes költségvetés alapján nem kis pénzbe kerülne a felújítás.

Konkrétan mennyi pénzt igényelnének a felújítási munkák?

A teljes felújításra készült tervezet, amelyet már említettem, több mint kétmillió koronás költségvetéssel számol. Ez az összeg viszont nagyon soknak tűnik nekünk, és most keressük a módját, hogy olcsóbban tudjuk megoldani. Az idei, úgynevezett ideiglenes tatarozásra, rendbehozatalra pillanatnyilag 200 ezer koronánk van. Ebből szeretnénk az állagmegőrzés szempontjából legfontosabb munkálatokat elvégezni.

Ön szerint mikorra lehetne a Jeszenák-sírbolt teljes felújítását befejezni?

Bízom benne, hogy ha minden jól megy, akkor a szakemberek egy-másfél éven belül el tudják végezni a teljes helyreállítást. Egyelőre további szponzorokat keresünk tervünk megvalósításához, és vannak elképzeléseink, hogy kitől kaphatnánk támogatást, beleértve a fővárosi önkormányzatot is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?