<p>Jól eladható szociális csomagokra építheti a Smer a választási kampányát, amelyek azonban sokaknak csalódást okozhatnak. Ez érvényes a gyógyszerköltségek visszafizetésére is, amelyet tegnap „pipált ki” a kormányfő. A gyerekeknek leggyakrabban felírt antibiotikumok árát például nem számítják bele a „limitbe”.</p>
Félrevezető szociális kampány
Pozsony |
A második szociális csomag 15 pontjából még nyolc megoldásra vár, de a kormány már biztosította a szükséges anyagiakat, derült ki tegnap Robert Fico kormányfő és Viliam Čislák egészségügyi miniszter sajtótájékoztatójából. A kormányfő szerint a kabinet mintegy 1 milliárd eurót költ összesen a jövő évi parlamenti választások előtt egyre intenzívebben meghirdetett szociális programokra. A gyógyszerköltségek egy részének visszatérítését még a Radičová-kormány kezdeményezte. A most bejelentett, és már november 1-jétől érvényes módosítás 10 millió eurót visz el a büdzséből, vagyis ennyit kaphatnak vissza a betegek. A nyugdíjasok negyedévi limitjét 45 euróról 25-re csökkentik, a hatévesnél fiatalabb gyerekeknél pedig 8 eurós negyedéves költséghatárt vezetnek be. A súlyosan egészségkárosodott, hat éven aluli gyerekek a kormányfő szerint ingyen kapják a gyógyszereket. Az intézkedés azonban egyáltalán nem azt jelenti, hogy az érintettek az adott költséghatárnál többet nem hagynak a gyógyszertárakban. Az egészségügyi minisztérium részletes tájékoztatása szerint ugyanis a költséghatárba csak a beteg által fizetett összeg egy része számít majd be, bizonyos gyógyszertípusok pedig egyáltalán nem. „A költséghatárba csak a legolcsóbb generikus készítmény önrésze számít bele” – tájékoztatott az egészségügyi minisztérium. Ha tehát a betegnek az orvos olyan gyógyszert ír fel, amelynek árából a beteg 5 eurót fizet, ám a piacon van olyan azonos hatású készítmény is, amelyért csak két eurót kellene fizetnie, akkor a limitbe csak a 2 eurót számítják bele. Ha például egy nyugdíjas havonta 20 eurót költ gyógyszerekre – negyedévente 60-at –, de azonos hatóanyagú más készítményt összesítve 10 euróért is megkaphatna – negyedéves költség 30 euró –, akkor a 25 eurós limit esetében csak 5 eurót kap vissza, nem pedig 35-öt. Egyáltalán nem számít be a maximális negyedéves gyógyszerköltségbe a gyerekek leggyakrabban használt, például torokgyulladás vagy légúti fertőzés kezelésére szolgáló gyógyszere, az antibiotikum sem. „A limitbe például nem számít be az antibiotikumok többségéért fizetett önrész, amelyek az egyszeri akut betegségek kezelésére szolgálnak” – válaszolta lapunk kérdésére Peter Bubla, a szaktárca szóvivője. Nem veszik figyelembe azokat a készítményeket sem, amelyeket ugyan az orvos felír – például orrcseppek –, de amelyek árának a biztosító kevesebb mint 75%-át fizeti.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.