Komárom. A városi főellenőr feljelentést tesz Pásztor István polgármester ellen, mivel szabálysértéseket tapasztalt egy 1998-as bérbe adási szerződésben. Emellett a városi képviselőtestület több ügyben is kérdőre vonta a polgármestert a választások előtti utolsó önkormányzati ülésen.
Feljelentik Pásztor Istvánt
A polgármester a testület előtt rágalomnak nevezte a vádakat, de tényszerűen nem cáfolta a főellenőr állításait.
A képviselőtestület azt is kifogásolja, hogy a polgármester nem terjesztette elő a jövő évi költségvetési javaslatot. – Arra a képviselői interpellációra, vajon miért nincs kész az anyag, a polgármester csak annyit válaszolt, máskor is fogadtunk már el februárban költségvetést. Ez igaz, és ilyenkor januárban az előző év költségvetési összegének 1/12 részét meríthette a város. Az idei félévtől azonban az önkormányzat hatáskörébe kerültek az oktatásügyi intézmények, ami új helyzetet teremtett – nyilatkozta Fehér Miklós, a pénzügyi bizottság tagja. Ugyancsak nem terjesztette a testület elé a polgármester azt a pénzügyi jelentést, amelyből kiderülne, hogyan terhelné meg a város költségvetését egy 80 millió koronás hitel. Komárom ugyanis egy 320 millió koronás beruházást készül megvalósítani, amely a víztisztító-állomás megépítését, a csatornahálózat bővítését, illetve felújítását foglalja magába. A beruházás felét ISPA-támogatásból, 25 százalékát állami támogatásból fedeznék, és a maradék 80 milliót kell önerőből előteremteni. Ahhoz azonban, hogy a város megkapja az említett támogatásokat, legkésőbb november 21-éig be kell mutatnia a környezetvédelmi minisztériumban a hitelszerződést. Azért lett volna szükség a pénzügyi jelentésre, hogy vajon a város költségvetése elbír-e egyáltalán ekkora hitelt. „A képviselőtestület már hónapokkal ezelőtt felkérte a polgármestert a jelentés kidolgozására, de az az utolsó határidőre sem készült el – mondta Fehér Miklós. – Ismerve azonban a polgármester eddigi hozzáállását, a pénzügyi bizottság saját kezdeményezésre felmérte a lehetőségeket és a városi vízgazdálkodás eredményei alapján javasolta a testületnek a hitelszerződés jóváhagyását. Ezzel a város teljesítette a reá vonatkozó feltételeket – tette hozzá Fehér. A hiteltérítés alapját tehát az az évi 15 millió koronás bevétel teszi majd ki, amelyet a város víz- és csatornahálózatát működtető KOMVaK társaság bérleti díjként fizet a városnak. A társaság illetékesei szerint ezt a bérleti összeget a továbbiakban is garantálni tudják.
A pénzügyi bizottság elnöke, Szabó Béla javaslatot tett arra is, hogy a városi lakások bérlői havi részletfizetés formájában is megvásárolhassák lakásukat, eddig egy öszszegben kellett kifizetni a 20-30 ezer koronás vételárat. A jelenlegi bérlők így öt évre elosztva fizethetik ki a lakás árát. A testület elfogadta azt a javaslatomat is, hogy azok a vendéglők, étkezdék, amelyek bevételének több mint 60 százaléka étkeztetésből származik, az eddigi 10 százalék helyett 5 százalék alkoholadót fizessen. Ezzel a város lényegében a kulturált éttermeket támogatja az italkimérésekkel szemben. Nem változik jövőre az ingatlanadó nagysága, és az eddig érvényben lévő kedvezmények is megmaradnak. Például a 70 évnél idősebb tulajdonosok továbbra is 50 százalékos kedvezményben részesülnek az ingatlanadó befizetése során. (vkm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.