Balík Péter régiófejlesztési miniszter
Felgyorsult az uniós források merítése, de így is százmillióktól eshetünk el
„Júniusban közel négyszer annyi támogatást vettünk igénybe az uniós alapokból, mint áprilisban vagy májusban” – jelentette ki Balík Péter régiófejlesztési miniszter a szerdai kormányülés után azzal kiegészítve, a hivatalnokkormány intézkedései működnek, és egyre hatékonyabban zajlik az európai uniós pénzek lehívása.
Ódor Lajos miniszterelnök megjegyezte, kormánya félidőhöz ért – két hónap telt el a kabinet kinevezése óta, és két hónap van hátra az előre hozott választásig. A kormányfő az alkalmat megragadva arról tájékoztatott, mi a helyzet az uniós források merítésével, a kabinet egyik fő prioritása ugyanis épp a helyreállítási terv teljesítése és az EU-s pénzek hatékony lehívása. „A 14,5 milliárd eurós keretből jelenleg 10,81 milliárd euró van kimerítve a régi programidőszakból. A kormány két hónappal ezelőtti hivatalba lépése óta a merítés 593 millió euróval nőtt, ami 4,1%-os növekedést jelent.
Harmadik kérvény
Az év végéig még 3,7 milliárd euró áll rendelkezésre a régi uniós alapokból. Ebből az összegből 2,4 milliárd eurót kell Szlovákiának lehívnia klasszikus projektek révén. A régiófejlesztési tárca tájékoztatásában kiemelte, az Integrált Regionális Operatív Programból (IROP) átcsoportosítják a pénzeszközöket más fontos célkitűzések finanszírozására. Az ukrajnai háború okozta migrációs válság következményeinek kezelésére 244 millió eurót különítenek el (a kezdeményezés a Fast-Care nevet kapta, ami gyors gondoskodást jelent). A sérülékeny háztartások támogatására, melyek az energiaválság miatt még inkább nehéz helyzetbe kerültek, 76 millió eurót költenek el. „2,4 milliárd euró maradt lehívásra, a kimerítetlen források kockázatát 800 millió euróra azonosítottuk, amikor beléptünk a kormányba. Az egész kabinetet bevetettük, hogy ezen javítsunk. Szeptemberben lesz a projektkockázati jelentés áttekintése. Ezután döntünk majd arról, hogy mely forrásokat csoportosítjuk át más projektekre. Az a célom, hogy a rizikós 800 milliót kevesebb mint a felére csökkentsük” – jelentette ki Ódor Lajos.
Lívia Vašáková, a helyreállítási tervért, valamint az uniós alapok felhasználásáért felelős miniszterelnök- helyettes elmondta, leginkább a nagy beruházási programok, például a környezetvédelmi operatív program a legkockázatosabbak. Hozzátette, eddig öt speciális „euró-kormányülésre” került sor, mely célja az uniós források felhasználásának koordinálása a legfelsőbb szinten. „A 139 feladatból 87-en teljesítettünk, a többi pedig folyamatban van” – tette hozzá. Ami a pályázati felhívásokat illeti, összesen 21-et hirdettek meg, 900 millió euró értékben. A helyreállítási terv kapcsán leszögezte, készen állnak szeptemberben benyújtani a harmadik kérvényt, mely keretében 815 millió eurót fizet ki az Európai Bizottság Szlovákiának. Kiderült az is, a kormány 18 feladatot hagyott jóvá az egyes minisztériumok számára, hogy segítsék a helyreállítási terv végrehajtásának előmozdítását, különösen az uniós források felhasználása terén. Vašáková közölte, a minisztériumok alkalmazottjaival Varsóba utaznak inspirációt gyűjteni, Lengyelország ugyanis az egyik leghatékonyabb tagállam az uniós források merítése terén.
Négyszer gyorsabb
Balík hangsúlyozta, az IROP regionális programban a lehívás közel 13%-kal, azaz 246 millió euróval nőtt. „Ez megerősíti azt, amit feltételeztünk, hogy az Integrált Regionális Operatív Programunk van a legmegfelelőbb helyzetben a fennmaradó források felhasználására. Számos hatékony és rendszerszintű intézkedést vezettünk be, melyeknek megvan az eredménye” – mondta. Hozzátette, a merítés egyértelműen felgyorsult – míg az előző kormány áprilisban és májusban 100–120 millió eurót hívott le, addig a hivatalnokkormánynak júniusban négyszer többet sikerült, összesen 458 millió eurót.
Kritika
A kormánytagok tájékoztatására szinte azonnal reagált a Hlas, s számon kérte az előző kormány gyenge teljesítményét. „A hivatalnokkormány ma megerősítette, hogy elődjeik teljesen alkalmatlanok voltak. A kormány négyszeresére gyorsította fel a régi uniós források lehívását, és még mindig 3,7 milliárd euró kimerítetlen forrásunk van. Ez azt jelenti, hogy Igor Matovič és Eduard Heger kormányai, melyekben Veronika Remišová volt felelős az uniós alapokért, szó szerint semmit sem csinált” – rótta fel Peter Pellegrini pártelnök.
Remišová elhatárolódott az állítástól, mely szerint a hivatalnokkormány intézkedéseinek köszönhetően javult az EU-s pénzek felhasználása. „A belügyminisztériumi fiaskó után a Progresszív Szlovákia, a Saska és a KDH által támogatott kormány hazugságokhoz folyamodik, és félrevezeti az embereket az uniós forrásokkal kapcsolatban” – jelentette ki odaszúrva politikai ellenfeleinek. A Za ľudí párt állásfoglalásában hangsúlyozta, a felgyorsult lehívás elsősorban a menekültválsággal küszködő városok és települések megsegítését célzó kulcsfontosságú intézkedésen alapul, amelyet Remišová vitt keresztül Brüsszelben, az európai jogszabályok módosításának kitárgyalásával. A volt miniszter rámutatott, hogy az Európai Bizottság még 2023. május 12-én, azaz az előző kormány idején hagyta jóvá a Fast-Care programot. „A segélynyújtó program 131 millió euróval járult hozzá a júniusi merítéshez” – hangsúlyozta, azzal kiegészítve, a másik nagymértékű növekedés a közlekedés és innováció területén (Integrált Infrastruktúra Operatív Program) történt, ahol a projektek még az előző kormány alatt készültek el, és a lehívás elsősorban a tél utáni építési szezon fellendülésével függ össze, tekintve, hogy a júniusi merítés az áprilisi és májusi munkák számláit tükrözi.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.