<p>Sem indoklás, sem jogorvoslat. A szlovák Alkotmánybíróság még nem tette közzé szeptemberi döntésképtelenségének indoklását, ezért az állampolgárságukat elveszített szlovákiai magyarok nem tudnak a nemzetközi jogi fórumokhoz fordulni.</p>
Fékezi az AB Tamás Ilona panaszának elkészítését
Nemzetközi fórumokra vinnék a szlovák állampolgárságuktól megfosztott szlovákiai magyarok ügyét, a szlovák Alkotmánybíróság miatt viszont várniuk kell. Gál Gábor, a Híd parlamenti képviselője, és Lomnici Zoltán, a magyarországi Emberi Méltóság Tanácsának elnöke közösen dolgozta ki a 102 éves Tamás Ilona strasbourgi beadványát, hogy a sértett az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulhasson.
Az ombudsmant is bevonnák
Megszólítanák az ügyben az európai ombudsmant is, magyarázta kérdésünkre Lomnici. Mindehhez viszont kellene a szlovák Alkotmánybíróság szeptemberi határozatának indoklási része. „Tudjuk, hogy érdemben nem döntöttek, de ami a legborzasztóbb, hogy a mai napig nem hozták nyilvánosságra a döntést” – fejtette ki az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke. Információik szerint még legalább egy hónapot várni kell az indoklásra. „A kassai testület nem segíti ezt a folyamatot” – tette hozzá Lomnici. Szeptember 17-én az AB arra hivatkozva utasította el a Híd által kezdeményezett beadványt, hogy 13 helyett csak 11 tagja van, és így a szavazáskor egyik álláspont sem kapta meg a minősített többséget, vagyis a 7 szavazatot. Ez a döntésképtelenség szolgáltathat egy új hivatkozási alapot a panaszra. A kettős szlovák–magyar állampolgárok korábbi beadványait ugyanis Strasbourg azzal utasította el, hogy majd az AB döntésével jogorvoslatot kapnak a sértettek. Ez viszont nem történt meg. „Mert míg azokban az országokban, ahol tiltják a kettős állampolgárságot, biztosítanak jogorvoslatot az érintetteknek, Szlovákia esetében nem” – hangsúlyozta Lomnici.
Újabb panaszokat várnak
Tamás Ilona beadványának szövege tehát részben megvan. „Mi a saját részünket befejeztük” – mondta kérdésünkre Gál Gábor. Lomnici szerint már csak az AB határozatát kell hozzá csatolni. Gál egyébként további panaszokkal is számol a többi sértettől, vagyis azoktól a szlovákiai magyaroktól, akik a Smer 2010-es törvénye miatt veszítették el szlovák állampolgárságukat, miközben felvették a magyart. A többi beadvány a többi panaszosnál további specifikumokat tartalmazhat, magyarázta Gál. „Más dolgok jönnek szóba a nyugdíjasnál, mint a diáknál vagy épp a vállalkozónál” – mutatott rá a képviselő. A panaszosok között mindhárom kategória képviselteti magát.
Bár a szlovák belügyminisztérium a legutóbbi információk szerint idén már nem tervezi benyújtani a 2010-es ellentörvény módosító javaslatát, az új norma a honosított magyarok (köztük Tamás Ilona) ügyét várhatóan nem fogja megoldani, mert csak annak fogja engedélyezni a kettős állampolgárságot, aki a másik országban is rendelkezik állandó lakhellyel. A parlament előtt van viszont a Híd javaslata, amely a 2010 előtti helyzetet állítaná vissza, vagyis szabadon engedélyezné bármilyen ország állampolgárságának felvételét. A tervezet vitáját az elmúlt ülésen már megkezdte a parlament, de a Smer támogatása nélkül nincs esélye az elfogadásra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.