<p>Vasárnap lépett hatályba a közúti közlekedésről szóló törvény módosítása. A rendőrség reméli, a jogszabálynak köszönhetően éves szinten legalább 30 százalékkal sikerül csökkenteni a balesetek számát. Robert Kaliňák belügyminiszter pénteki sajtótájékoztatóján elmondta: tavaly 558 személy halt meg az utakon, 69-cel kevesebb, mint 2007-ben. Bízik benne, idén tovább csökken a halálos kimenetelű karambolok száma. A miniszter megismételte, hogy a tavalyi „parlamenti kanyarok” után elfogadott új törvényt nem tartja szigorúnak, hiszen azoknak a sofőröknek hoz számos előnyt, akik betartják a közúti közlekedés szabályait. „Viszont azok, akik rendszeresen és szándékosan megsértik a szabályokat, rendkívül szigorú büntetésekre számíthatnak. Egyáltalán nem érdekel minket a büntetések száma. Inkább szedjünk be kevesebb pénzt, tehát történjen kevesebb kihágás” – tette hozzá Kaliňák. Az átlagos bírságok 60 euró – azaz valamivel több mint 1800 korona körül – mozognak.</p>
Február elsejétől új közlekedési szabályok!
Új egységek az ámokfutók ellen
Februártól az országban speciális közlekedési kommandó figyeli az utakon a szabálysértőket. A különleges egységbe a rendőrség legtapasztaltabb munkatársai kerülnek, éspedig több részlegről. „Ők immunisak lesznek a kibeszélésekre, a rábeszélésekre; az olyan fenyegetőzésekre, hogy a vétkes sok befolyásos embert ismer. Biztosíthatok mindenkit, hogy ezek a rendőrök rendkívül örülnek ennek az új kihívásnak” – mondta Kaliňák.
Ján Packa országos rendőrfőkapitány szerint az utakon lényegesen több rendőr segíti a közúti forgalmat. Az egyenruhások elsősorban olyan helyeken mérik az előírt sebesség betartását, ahol gyakran történnek súlyos balesetek. „Községekben, széles utakon, ahol 50 km/h az előírt sebesség, nem nagyon kívánunk mérni. Ráadásul gyorshajtás és gyorshajtás között is van különbség. Nem akarunk szigorúan fellépni azok ellen, akik figyelmetlenségből enyhén túllépik a sebességet” – magyarázta Packa tábornok.
A rendőrök eddig rendszerint nem büntettek akkor, ha valaki 10 km/h-val lépte túl a sebességet – ilyen szabálysértésnél elnézőek voltak. Packa szerint februártól már ezt is büntetik, bár a gyorshajtásért járó bírságok táblázatát csak 20 km/h-s „plusztól” határozták meg.
Kamerák és mikrofonok
Az egyenruhások szerint a rendőröknek és sofőröknek egyaránt előnyük származik abból, hogy hamarosan az összes rendőrautót felszerelik kamerával, GPS-berendezéssel, a rendőrök pedig mikrofonokat hordanak maguknál. „Ennek köszönhetően a szabálysértés intézése, a bírság kifizetése rögzítve lesz. Ez a legjobb módja annak, hogyan lehet harcolni a korrupció ellen” – vélekedik Kaliňák. Bár jelenleg a rendszert még tesztelik, a rendőrautók többségébe vélhetőleg már jövőre beszerelik.
Bírságok, közmunka
Köztudott, hogy a bírságot közmunkával is le lehet dolgozni. Packa szerint a szociálisan hátrányos helyzetben élő személyek miatt iktatták a törvénybe ezt a lehetőséget. Ha a családi költségvetést komolyan érintené a bírság kifizetése, lehetőség lesz ledolgozni. „De azokra az úriemberekre is vonatkozik, akik vastag arany nyakláncokat hordanak, és ha büntetést kellett fizetniük, akkor azt mondják, hogy nincs pénzük, nincs semmilyük, nem tudnak mivel fizetni. Hát kérem, mostantól söprűt adunk a kezükbe, és söprögethetnek vele a járási vagy kerületi rendőrkapitányság előtt” – mondta Packa.
Kaliňák szerint a bírság lényege, hogy szigorú legyen, ugyanis egy kihágásért, szabály megszegéséért jár. „Hány sofőr kezd el például Ausztriában vitatkozni a rendőrrel a bírság jogszerűségéről vagy magasságáról? Egy sem. Egyszer egy külföldi nyaralás során én is rosszul parkoltam, hát úgy megbüntettek, mint annak a rendje, és senkit sem érdekelt az érvelésem. Azt kell tudatosítani, hogy a rendőr–sofőr-viszony nem üzleti kapcsolat és nem fodrászat. Nem lehet alkudozni. Adott helyzetben a rendőr álláspontja több a törvénynél, és ha valaki kihágást követ el, annak fizetnie kell” – mondta Kaliňák.
Külföldiekre is vonatkozik
Az új törvény értelmében, ha egy sofőr nem tudja kifizetni a bírságot, bevonják a jogosítványát, s kiállítanak neki egy 15 napig érvényes engedélyt. Ha ez alatt az idő alatt megtéríti a bírságot, visszakapja a jogosítványát. „Ugyanez vonatkozik a külföldi sofőrökre is. Ha nem fizetnek, elveszik a jogosítványukat. Ugyanúgy, mint ahogy Ausztriában például zálogba teszik azautórádiót”–mondtaPacka.
Nem lesznek 40-es táblák
Mivel lakott területen vasárnaptól 50 km/h a legnagyobb megengedett sebesség, az utak mentén eltűnik a 40-es táblák többsége. De nem a rendőrség „szedi ki” őket, hanem a közlekedésrendészet utasítására az út karbantartója. A hatóságok közlik az adott karbantartóval, hogy a tábla fölösleges, és kötelezik arra, hogy eltávolítsa. „Figyeljük a közlekedésbiztonsági helyzetet. Ahol indokolatlan sebességkorlátozó tábla lesz, azt utasításunkra el kell távolítani. Megtörténhet azonban, hogy máshol ugyanakkor ki kell helyezni” – magyarázta Stanislav Jankovič, az országos rendőrfőkapitány helyettese.
Eltérő szabályok külföldön
Vasáranaptól Szlovákia is azok közé az európai országok közé tartozik, ahol lakott területen 50 km/h a legnagyobb megengedett sebesség – ez érvényes Magyarországon, Ausztriában, Csehországban, de Németországban is. Lengyelországban éjszaka lehet hatvannal is „hajtani”. A többi közlekedési szabály már nagyrészt eltérő. A tompított fényszórók nappali használata például különbözik. Magyarországon csak lakott területen kívül kötelező nappal is bekapcsolni, Ausztriában már nem kötelező – ott a sofőr megítélésére bízzák –, Németországban pedig csak ajánlott a nappali világítás. Lakott területen kívül 90 km/h-s sebességgel lehet vezetni Csehországban, Lengyelországban, Ausztriában és Magyarországon is; az autópályákon 130 km/h a megengedett legnagyobb sebesség.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.