Eurómilliók a cégeknek, esély a munkát vállalóknak – így segít a kormány a gazdaságon

Erik Tomás
Pozsony |

Az előrejelzések szerint Szlovákia az elkövetkező időszakban eleve gyorsuló gazdasági növekedésre számíthat, a gazdaság felpörgetéséhez azonban az állam is szeretne hozzájárulni. A Fico-kabinet ezért a beruházások állami támogatása mellett a munkapiacon is több újítással rukkolt elő.

Ígéretes gazdasági növekedést jósol Szlovákiának az elkövetkező időszakra a párizsi székhelyű Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), amelynek a fő célja, hogy segítse a tagállamait – köztük Szlovákiát – a lehető legjobb gazdaságpolitika kialakításában. 

„Míg Szlovákia gazdasága tavaly 1,6 százalékkal nőtt az előző évhez képest, a gazdasági növekedés üteme idén 2,1, jövőre pedig 2,7 százalékra gyorsul. Csak összehasonlításképpen: az eurót használó országok átlagos gazdasági növekedési üteme idén 0,7, jövőre pedig 1,5 százalék lesz”

 – derül ki az OECD legfrissebb, csütörtökön közzétett előrejelzéséből.

A nemzetközi gazdasági szervezet elemzői szerint a szlovákiai javulás elsősorban az infláció lassulásának köszönhető. Az éves drágulás üteme ugyanis a tavalyi 11-ről idén 2,9 százalékra csökken. Mivel az átlagbérek ez utóbbinál már gyorsabban nőnek, idén az alkalmazottak reálbére is emelkedik, vagyis a lakosságnak több pénze marad a fogyasztásra, ami az egész gazdaságra pozitív hatással lesz. Az OECD szakemberei szerint azonban az uniós források hatékonyabb felhasználása és a külső kereslet várható élénkülése is hozzájárul a beruházások és az export növekedéséhez.

Állami támogatás

A gazdaság felpörgetéséhez a kormány is szeretne hozzájárulni. A Fico-kabinet is tisztában van vele, hogy továbbra is az autóipar számít a szlovák gazdaság húzóágazatának, ez esetében pedig csak akkor számíthatunk javulásra, ha minél gyorsabb ütemben térünk át az elektromos autók gyártására. Mindezt figyelembe véve a kormány a csütörtöki ülésén közel 27 millió eurós állami támogatást hagyott jóvá az elektromobilitás fejlesztésére két nagyszombati és egy Zsolna melletti cég számára.

A koreai Wia Slovakia a Zsolna melletti Alsóricsón (Dolný Hričov) szeretné megkezdeni az elektromos járművek hajtótengelyeinek a gyártását, miközben a projekt része lesz egy technológiai központ is. A kormány csütörtöki döntése értelmében a vállalat 6,36 millió eurós állami támogatásra számíthat, mégpedig jövedelemadó-kedvezmény formájában. A vállalat, amely a koreai Hyundai Wia Corporation leányvállalata, 58,23 millió eurós beruházást tervez, aminek köszönhetően 2029-ig 231 új munkahelye jöhet létre.

A kínai székhelyű Deren Electronic csoporthoz tartozó nagyszombati Meta System Slovakia a városban több mint 126 millió eurót tervez befektetni egy új, elektromos járművek fedélzeti töltőit gyártó üzembe. A projekthez 9,25 millió eurós állami támogatást kap. A gazdasági tárca szerint a vállalat 2023 és 2028 között legalább 126,155 millió eurós beruházást tervez, aminek köszönhetően 2029 végéig közvetlenül 494 új munkahely jöhet létre.

Az autóipari alkatrészeket gyártó, szintén nagyszombati ZF Slovakia a termelés diverzifikálását, 400 és 800 voltos villanymotorok gyártásának a beindítását tervezi. A vállalat emellett a már meglévő technológiai központját is szeretné kibővíteni. A ZF Slovakia jövedelemadó-kedvezmény formájában 11,25 millió eurós állami támogatásra számíthat a több mint 132 millió eurós projektjéhez. A gazdasági minisztérium szerint a támogatás odaítélésének a feltétele a tavalyi átlagos 1331 munkahely megtartása. A ZF egyébként az autóipar egyik legnagyobb munkaadója és beszállítója. A csoportot Szlovákiában a ZF Slovakia és a ZF Active Safety Slovakia képviseli. 2022-ben mintegy 3500 alkalmazottat foglalkoztatott Gyetván, Komáromban, Léván, Ipolyságon és Nagyszombatban.

Még több vendégmunkás

A szlovákiai cégeknek egyre nagyobb gondot jelent a szakemberek hiánya is, amit a hazai munkaerővel már képtelenek pótolni. A kormány ezért már korábban is enyhített a nem uniós tagországokból érkezők foglalkoztatásával kapcsolatos szabályokon, csütörtökön pedig egy kormányrendelettel újabb 35 szakmával bővítette azon foglalkozások körét, amelyekhez nemzeti vízum adható a nem uniós állampolgároknak. A szakmák körének a bővítését a feldolgozóiparban javasolják, hogy csökkentsék az akut munkaerőhiányt, figyelembe veszik azonban az agroturisztikai létesítmények igényeit is.

„Annak ellenére, hogy Szlovákiában nagyon alacsony a munkanélküliség, még mindig problémát jelent a munkaerőhiány, így rákényszerülünk a nem uniós tagországokból érkező munkaerőre. A mostani módosítást a földművelésügyi tárca igényelte”

 – mondta el Erik Tomáš (Hlas) munkaügyi miniszter a kormány csütörtöki ülése után. A tárcavezető szerint a most elfogadott módosítás csak átmeneti időre szól, mivel már folyamatban van a külföldiek foglalkoztatásáról szóló jogszabályok komplex módosítása. „Ez várhatóan augusztus 1-jétől lép életbe, egyszerűsítve a nem uniós országokból érkező munkavállalók toborzásával kapcsolatos ügyintézést” – tette hozzá a miniszter.

Esély a fiataloknak

Míg a munkáltatók az alkalmazottak hiányára panaszkodnak, paradox módon rengeteg fiatalnak még ma is gondot okoz az elhelyezkedés, sokuknak ugyanis olyan végzettsége van, amelyre nincs igény a munkapiacon. A munkaügyi hivatalok nyilvántartásában jelenleg 6446 olyan, az iskolából frissen kikerülő álláskereső van, aki képtelen elhelyezkedni, a 29 év alatti munkanélküli fiatalok száma pedig a munkaügyi tárca adatai szerint meghaladja a 37 ezer. A kormány rajtuk is segíteni szeretne, ezért beindította a „Jog az első munkahelyhez” projektet, amely során az állam a munkavállalóval kapcsolatos költségek 90%-át téríti meg a munkáltatónak. A „Jog az első munkahelyhez” projekt minden olyan álláskeresőnek szól, aki legalább két hónapja regisztráltatta magát a munkaügyi hivatalnál, és még nem volt olyan állása, amely több mint hat egymást követő hónapig tartott volna. A támogatás egyik feltétele a legalább 12 hónapos, vagy határozatlan időre megkötött munkaszerződés. A munkáltatónak nyújtott hozzájárulás a munkahely teljes bérköltségének egy részét fedezi, egész pontosan a munkavállaló teljes bérköltségének a 90%-áig, de legfeljebb havi 1318,53 euróig. A munkaadók a támogatást a munkaügyi hivataloktól igényelhetik. 

„Csak az első két hét során már 137 munkáltató küldte el a programra vonatkozó kérelmét, és a számuk folyamatosan növekszik”

 – mondta el a csütörtöki kormányülés után Erik Tomáš, aki szerint a projektnek köszönhetően várhatóan nagyjából 1600-an jutnak majd munkához. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?