A felvétel illusztráció
Érsek: bizonytalan az Ipoly-híd sorsa
ÚJ SZÓ-INFORMÁCIÓPozsony. Veszélybe kerülhet a szlovák–magyar államközi szerződésben is rögzített két Ipoly-híd felépítése, állítja Érsek Árpád, a Híd parlamenti képviselője. A projektvezető magyar fél ugyanis nem küldte meg az együttműködési szerződést Nyitra megye önkormányzatának.
ÚJ SZÓ-INFORMÁCIÓ
Pozsony. Veszélybe kerülhet a szlovák–magyar államközi szerződésben is rögzített két Ipoly-híd felépítése, állítja Érsek Árpád, a Híd parlamenti képviselője. A projektvezető magyar fél ugyanis nem küldte meg az együttműködési szerződést Nyitra megye önkormányzatának. „Nem akarok senkit hibáztatni, de úgy látom, hogy a magyar fél oldalán pattog a labda” – mondta lapunknak Érsek.
A mintegy 10 millió eurós projekt önrésze – 205 ezer euró – így nem szerepel a megye tegnap elfogadott, jövő évi költségvetésében, a fennmaradó részt az Európai Unió (85%) és a két állam központi költségvetése (10%) állja. A hivatal lapunknak megerősítette, hogy valóban nem szerepel benne az Ipoly-híd költségvetése. „Hiányzik az együttműködési megállapodás, amely pontosan rögzítené, hogy a felek milyen kötelezettségeket vállalnak magukra” – mondta a hivatal egyik, neve elhallgatását kérő alkalmazottja.
„A késés miatt kérdéses az uniós finanszírozás, mivel ha fel akarjuk használni a már megítélt támogatást, akkor legkésőbb 2015-ig be kell fejezni a hidat” – jelentette ki Érsek. A tervezett két hídból már így is csak egy marad, az Ipolypásztó –Vámosmikola közti híd nem épül meg, mivel a másik, a Helemba–Ipolydamásd közti híd a tervezett 5,1 millió euró helyett 11,7 millió euróba kerül majd.
„A drasztikus emelkedés oka, hogy a magyar fél teljesen új hidat tervezett, mivel a 2009-es rekordnagyságú árvízre hivatkozva 20 centiméterrel meg kellett emelni a híd magasságát – magyarázta Érsek, aki szerint így feleslegesen sokba kerül majd a beruházás. – Nincs szükségünk óriási építkezésekre, elég, ha lehetővé tesszük az áthaladást a legfeljebb 12 tonnás gépkocsiknak.” Ha jövőre nem kezdődik meg az építkezés, akkor a 2015-ös határidőt már nem tudják biztosítani, így egyrészt elveszik az unió mintegy 10 millió eurós támogatása, másrészt pedig csak a következő, 2014–2020-as programidőszakba fér bele a projekt. „Ekkor már egy újabb hidat építhetnénk, vagyis egy híddal kevesebb épül majd a régióban” – jelentette ki a képviselő.
Késhet a komáromi Duna-híd építése is, mivel ebben az esetben is hiányzik a tervező cég kiválasztásához szükséges együttműködési szerződés a szlovák és a magyar kivitelező között. „A terveket már úgy elő lehetne készíteni, hogy 2014- ben, az új programidőszak első évében kérhessük az uniós támogatást” – véli Érsek. Ez a híd várhatóan 38 millió euróba kerül majd, az unió előzetesen megígérte a támogatást. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.