A központi adó- és vámhivatal szerint a helyszíni behajtásokkal nem a pénzszerzés a fő célja, hanem inkább a megelőzés, vagyis az adósok magatartásának a megváltoztatása.
Érdemes előre jelezni, ha nem tudjuk időben befizetni az adót
Bárki kerülhet olyan helyzetbe, hogy nem tudja időben befizetni az adót, így tartozása keletkezik az adóhivatallal szemben. A szakemberek szerint azonban ilyen esetben sem szabadna pánikba esnünk. Mit tehetünk, hogy az ilyen nehéz időszakot a lehető legolcsóbban ússzuk meg?
„Mindenekelőtt az adófizetőnek kommunikálnia kell az adóhivatallal, ideális esetben már abban a pillanatban, amikor a pénzügyi helyzete rosszabbra fordul, és tisztában van vele, hogy nem lesz képes az adót időben vagy a meghatározott összegben befizetni. Ilyen esetben kérheti a befizetés elhalasztását vagy az adó részletekben történő befizetését” – figyelmeztet Radoslav Kozák, a központi adó- és vámhivatal kommunikációs osztályának a vezetője. Ha az adóhatóság helyt ad ennek a kérésnek, akkor a be nem fizetett adó összege nem lesz behajtható adóvégrehajtási eljáráson keresztül. Abban az esetben, ha a kérelmet időben benyújtják, és a határozatot az adó esedékessége előtt adják ki, az adózónak nem kell késedelmi kamatot fizetnie. A halasztás és a részletfizetés valamennyi feltételét a központi adó- és vámhivatal honlapján tették közzé.
Fizetési késedelem esetén az adófizetőknek ugyanakkor számolniuk kell az adóvégrehajtással, beleértve a helyszíni végrehajtást is, amely során készpénzt vesznek el az adóalanytól.
„Az adóhivatal aktívan alkalmazza az adóvégrehajtás ezen módját, hogy teljesítse az adóhátralék behajtására vonatkozó törvényes kötelezettségét”
– tette hozzá Kozák. A központi adó- és vámhivatal 2016 szeptembere óta rendszeres országos adóvégrehajtási akciókat is szervez. A tartozás helyszíni behajtásának a bevezetése óta az adóvégrehajtók 3693 adósnál tettek látogatást, és több mint 2,6 millió euró készpénzt szedtek be. A további kifizetések összege elérte a 2,4 millió eurót.
„Az ilyen helyszíni akcióknak azonban nem a pénzszerzés a fő célja, hanem inkább a megelőzés, vagyis az adósok magatartásának a megváltoztatása” – utalt finoman Kozák az elrettentés erejére, hozzátéve azt is, hogy „az adóvégrehajtásnak ez a módszere bevált, és kimutatható hatása van az adósok fizetési moráljának a javulására”. Ezt a módszert szerinte különösen azokban az esetekben alkalmazzák, amikor egyértelmű, hogy az adózónak adótartozása van, annak ellenére, hogy a pénzügyi helyzete ezt nem indokolja. A készpénzen kívül a behajtók azonban mást, például étkezési utalványokat, bérleteket, vagy olyan hitelesített értékpapírokat is lefoglalhatnak, mint amilyenek a váltók és a csekkek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.