Elvitte a Gorilla Anna Bubeníkovát

Pozsony |

<p>Leváltotta a kormány Anna Bubeníkovát a Nemzeti Vagyonalap (FNM) Végrehajtó Bizottságának éléről. A menesztést Juraj Miškov gazdasági miniszter terjesztette elő, és a Szabadság és Szolidaritás, a Kereszténydemokrata Mozgalom, és a Híd miniszterei támogatták, valamint Iveta Radičová. A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió tárcavezetői ellenezték a javaslatot. Miškov a Gorilla-ügyre hivatkozva kérte Bubeníková menesztését, az állítólagos titkosszolgálati iratban leírt korrupt magatartására hivatkozva.</p>

A dokumentum hitelességét azonban eddig egyelőre senki sem igazolta.

Az SIS segítségét kérte a rendőrség a gorillavadászathoz

Együttműködésre kérte a Szlovák Információs Szolgálatot a rendőrségnek a Gorilla-ügy kivizsgálására létrehozott különleges nyomozócsoportja – erősítette meg Daniel Lipšic belügyminiszter. Választ egyelőre nem kaptak.

Hétfőtől két nyomozócsoport – egy a rendőrségen, egy pedig a főügyészségen – foglalkozik a Gorilla nevű titkosszolgálati aktával. Daniel Lipšic  közvetve beismerte, az új csoport létrehozását azért sürgette, mert félő, hogy a főügyészség a szőnyeg alá söpörné az ügyet.

„A múltban egyszer már vizsgálódtak, eredménytelenül. Dobroslav Trnka volt főügyész ráadásul az ügy kipattanása után kijelentette, szinte biztos, hogy az akta hitelessége egyenlő a nullával. Néhány héttel később pedig nyomozást indít a főügyészség. Ez nem éppen bizalomgerjesztő” – fűzte hozzá Lipšic.

A rendőrök bűnszövetkezet létrehozása és korrupció gyanúja miatt indítottak eljárást ismeretlen tettesek ellen. A belügyminiszter szerint: mivel ezek a bűntettek a speciális ügyészség hatáskörébe tartoznak, nem kell attól tartani, hogy a főügyészség átvenné a felügyeletet a nyomozás felett. „Teszem hozzá: szerencsére” – mondta Lipšic.

Politológus: Bubeníková leváltása egyenlő a beismeréssel

Anna Bubeníková leváltása a Nemzeti Vagyonalap Végrehajtó Bizottságának éléről azt jelenti, hogy a politikai elit azonosult a Gorilla-aktában foglaltakkal – véli Michal Horský politológus.

„A leváltás egy a vezető jobboldali párt, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió újabb vereségei közül. Noha tegnap még úgy tűnt, a leváltást támogatók nem lesznek többségben, mára az SDKÚ magára maradt” – tette hozzá a politológus.


A Híd minisztereit az új fejlemények győzték meg

A Híd tegnap még nem javasolta Anna Bubeníková menesztését a Nemzeti Vagyonalap Végrehajtó Bizottságának éléről.

Ezt csak akkor támogatták volna, ha mára újabb információk kerülnek elő. A párt miniszterei a mai kormányülésen mégis Bubeníková menesztése mellett tették le a voksukat.

„Megerősödött a gyanú, és úgy éreztük, helyesen döntünk, ha így döntünk. Politikai döntést hoztunk. A szavazásunk nem azt jelenti, hogy beigazolódtak a Gorilla-aktában foglaltak Bubeníkovával szemben. Azt, hogy büntetőjogi értelemben milyen mulasztás történt, a jelenleg is folyamatban levő vizsgálat fogja megállapítani” – indokolta a párt szavazását Simon Zsolt mezőgazdasági miniszter.


Dzurinda: Bubeníková leváltása politikai döntés volt

Mikuláš Dzurinda, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió elnöke szerint a párt jelöltjének, Anna Bubeníkovának a menesztése a Nemzeti Vagyonalap éléről tisztán politikai döntés volt.

„A választások előtt koalíciós partnereink úgy gondolták, hogy ez lesz számukra a legelőnyösebb. Tudomásul vesszük a döntésüket. Úgy döntöttek, ma nálunk fognak takarítani, reméljük, a saját házuk táján is elkezdik a rendrakást” – mondta a pártvezető.

Az SDKÚ elnökét meglepte, hogyan szavazott a kormány. Azt is furcsállja, hogy Jaroslav Spišiak országos rendőrfőkapitány úgy tesz, mint ha független elemző lenne. „A belügyminiszter most bejelenti, hogy speciális nyomozócsoportot hoz létre. Mit csináltak egy és háromnegyed évig, ha kétségeik voltak, hogy az esetet Fico alatt rosszul vizsgálták ki?” – tette fel a kérdést Dzurinda.


MKP: Parlamenti pártok a Gorilla markában

A Magyar Koalíció Pártja fontosnak tartja a Gorilla-dosszié napvilágra kerülését, mert ez hozzájárul a szlovák közélet megtisztulásához.

"A jelentés olyan nagyságú korrupciógyanús megállapításokat tartalmaz, melyekre nem derült fény Vladimir Mečiar kormányzása óta. Az MKP azonban sajnálatosnak tartja, hogy ismét kiderült: a parlamenti pártok vezető politikusainak többsége feltételezhetően érintett ebben a korrupciós ügyben” – áll abban a sajtóközleményben, amelyet Berényi József, az MKP elnöke juttatott el az Új Szó Online-hoz
„Az MKP megállapítja, hogy a Gorilla-aktákban megnevezett szlovákiai magyar politikusok 2009-ben elhagyták az MKP-t, és új pártot hoztak létre. A megújult MKP megtisztulva, befolyásoktól, anyagi vagy más érdekektől mentesen tudja vállalni a szlovákiai magyarok és Dél-Szlovákia képviseletét, ellentétben azokkal a személyekkel, akiket a Gorilla a markában tart” – áll a nyilatkozatban.
„Az ügy teljes tisztázása érdekében a Magyar Koalíció Pártja szorgalmazza, hogy a miniszterelnök asszony tegyen meg mindent a titkosszolgálati ügynökök titoktartási kötelezettségének feloldása ügyében, mert csak ez vezethet el a dokumentumban foglaltak teljes kivizsgálásához. Ha a Gorilla-aktákban foglaltak igaznak bizonyulnak, amire jelentős esély van, akkor az érintetteknek távozniuk kell a honi közéletből” – zárul a nyilatkozat.

Lipšic: ilyen komoly gyanú esetén lépni kellett

Daniel Lipšic (KDH) belügyminiszter számára elfogadhatatlan lett volna, ha Anna Bubeníková továbbra is a Nemzeti Vagyonalap élén marad.

A belügyminiszter ezzel indokolta, hogy ma Bubeníková leváltása mellett voksolt. A többi tárcavezető szavazását a belügyminiszter nem akarta kommentálni.

A miniszter arra a kérdésre: nem a Gorilla-aktában foglaltak megerősítése-e a vagyonalapi vezető leváltása, azt felelte, a kormánynak nincsenek nyomozati jogkörei. A tárcavezető elmondta, nem szeretne részeredményeket közölni a nyomozásról, hogy a gyanúsítottak abból ne tudjanak információkat meríteni, és ezzel esetlegesen akadályozni a vizsgálatot.


Radičová: a kétség elegendő ok a leváltásra

Iveta Radičová miniszterelnök a mai kormányülésen támogatta Anna Bubeníková menesztését a Nemzeti Vagyonalap éléről a Gorilla-ügyben való állítólagos érintettsége miatt.

„Ez az anyag (a Gorilla-akta – a szerk. megj.) arra enged következtetni, hogy egyes politikusokat teljesen a pénzügyi csoportok uralnak. Nem az én kötelességem az akta eredetiségét kivizsgálni, de kétségek merültek fel, és ez elegendő ok volt egy ilyen döntés meghozásához” – mondta.

Miroslav Kusý politológust nem lepte meg, hogy a miniszterelnök az SDKÚ többi miniszterétől eltérően, Bubeníková leváltása mellett szavazott. „Már megteheti, mivel nem érzi kötelezőnek magára nézve a pártfegyelmet” – indokolta Kusý.

Anna Bubeníková elfogadja, hogy a kormány menesztette őt tisztségéből. Azt azonban továbbra is elutasítja, hogy bármi köze lenne a Gorilla-aktában leírtakhoz. Véleménye szerint menesztése mögött Juraj Miškov gazdasági miniszter személyes bosszúja áll. (SITA, TASR, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?