Eltűnhet az üzletekből a szlovákiai méz

méhek
Pozsony |

Katasztrofális hatása lehet a kormánypárti képviselők legújabb állatvédelmi javaslatának a szlovákiai méhészetre – állítják a szakma képviselői, akik szerint, ha valóra válnak a politikusok javaslatai, búcsút inthetünk a hazai méznek.

A szlovákiai méhészek eddig is rengeteg problémával néztek szembe, ám, ha valóra válnak az OĽaNO parlamenti képviselői, Monika Kozelová és Martin Fecko által jegyzett állatvédelmi javaslatok, az megadhatja a kegyelemdöfést az egész ágazatnak. „Az állatvédelmi törvény javaslata, amelyen az említett képviselők dolgoznak, szigorítana a méhtartás szabályain. Eszerint egy négyzetkilométerre legfeljebb két méhcsalád juthatna. Ha figyelembe vesszük, hogy Szlovákia területe 49 ezer négyzetkilométer, akkor a méhcsaládok számát 72 százalékkal, a jelenlegi 350 ezerről 98 ezerre kellene csökkenteni. Míg jelenleg nagyjából 22 ezer méhész működik az országban, az említett tervek megvalósulása esetén a számuk pár ezerre esne vissza” – figyelmeztet Milan Rusnák, a Szlovákiai Méhészek Szövetségének (SZV) az elnöke.

Mindez természetesen azt is jelentené, hogy a minőségi szlovákiai méz luxuscikknek számítana a hazai üzletekben.

„Míg jelenleg a szlovákiai méhészek évente 5,5 millió kilogramm mézet állítanak elő, az OĽaNO parlamenti képviselőinek a javaslata miatt ez 1,6 millió kilogrammra esne vissza. Míg jelenleg Szlovákia 60-70 százalékra önellátó a mézből, az említettek miatt ez 20 százalék alá csökkenne”

– tette hozzá Rusnák. Szerinte egy lakosra így átlagosan alig negyed kilogrammnyi hazai méz jutna évente, vagyis a méz nagy részét külföldről kellene behozni. „A szlovákiai méz minőségi szempontból a világ élvonalához tartozik, így érthetetlen, hogy a kormánypárti képviselők miért akarják ezt lecserélni a silányabb és nem egyszer hamisított behozatalra” – mondta el a Szlovákiai Méhészek Szövetségének (SZV) az elnöke. Szerinte az említett képviselőknek halvány fogalmuk sincs a hazai méhészetről, és ez ügyben a szlovákiai szakembereket sem szólították meg. „Máig nem adtak magyarázatot arra, hogy mi vezette őket erre a lépésre, amely egyébként csak a jéghegy csúcsa, hiszen egy sor más szabállyal keserítenék meg a méhészek életét, olyan szabályozást vezetve be, amelyre sehol másutt nincs példa az Európai Unióban, de a világ többi országában sem” – vallja Rusnák.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?