Elsorvad a hazai élelmiszeripar

Pozsony |

<p>Szlovákia élelmiszeripara és mezőgazdasága egyre súlyosabb problémákkal küzd, és ez a foglalkoztatást is negatívan érinti - mutatott rá Jarmila Halgašová, a Szlovák Élelmiszer-ipari Kamara (PKS) igazgatója.</p>

2006 óta jelentős mértékben megugrott az élelmiszerbehozatal, és a hazai termelők egyre nehezebben tudják értékesíteni termékeiket külföldön. 2008-ban a szlovák importból az élelmiszerek aránya 5,8 százalék volt, 2009-re ez 7%-ra nőtt.
2008-ban az élelmiszerbehozatal 871,7 millió euróval haladta meg a kivitelt, 2010-ben pedig már az egymilliárd euróhoz közelített.

7700 munkahely szűnt meg az ágazatban
Emiatt a 2004 és 2010 közötti időszakban az élelmiszeriparban foglalkoztatottak száma 7700-zal csökkent, vagyis az ágazatban működő vállalatok nagyjából minden ötödik alkalmazottjuktól kénytelenek voltak megválni. Mindez az egész gazdaságra kihatással volt, hiszen egy élelmiszer-ipari munkahelyre 6-7 munkahely kötődik a többi ágazatban. „Tudomásul vesszük, hogy a gazdasági válság az egész ipart súlyosan érinti, de épp ezért olyan törvényeket kellett volna hozni, amelyeknek köszönhetően növelni lehet a hazai keresletet. Több jogszabály ugyanakkor még mindig deformálja a piaci környezetet, megsértve a hazai termelők, és végső soron a fogyasztók érdekeit is“ - vallja Halgašová.

Felfuttatni a közvetlen értékesítést
A földművelésügyi tárca is a foglalkoztatottság növelését tartja az egyik legfontosabb célkitűzésnek. Simon Zsolt földművelésügyi miniszter tegnap bejelentette, a közvetlen értékesítési rendszer támogatására 37 millió euró uniós támogatást fordítanak, ennek köszönhetően 600-1000 új munkahely jöhet létre. Az erről szóló felhívást február elején teszik közzé, az említett összegből mintegy 600 igénylőt elégíthetnek ki. A 10 alkalmazottnál kevesebbet foglalkoztató mikrovállalkozások és az 50 alkalmazottnál kevesebbet foglalkoztató kis cégek kaphatnak támogatást.
A farmok modernizációjára 20 millió euró jut. Egy-egy projekt megvalósítása legfeljebb 150 ezer euróba kerülhet, az állam ennek legfeljebb a 40 százalékát állja. A termelési kapacitások növelésére 15 millió eurót szánnak. Ez esetben egyegy projekt maximum 100 ezer euró lehet, 40 százalékos állami támogatással. Végezetül a faipari termékek feldolgozását 2 millióval támogatják. Egy projekt költségvonzata itt is legfeljebb 100 ezer euró lehet, 50%-ot nem meghaladó állami támogatással. (mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?