Az idei nyáron tapasztalt szárazságot és forróságot a vetőmagnak termesztett kukoricaállományok is megsínylették, így a következő szezonban feltehetően ebből is kevesebb lehet a piacon.
Előtérben a minőségi mutatók
A kukoricafajták és -hibridek iránti fokozottabb érdeklődés főleg az energianövények termesztése iránt megnyilvánuló kereslet következtében egyre inkább érezhető, s a növekvő igények a kínálatot is számottevően befolyásolják. A piacon levő kukoricafajták ma már nemcsak a hagyományos mennyiségi tulajdonságokra, a hozamképességre, a szárszilárdságra, a kalászméretre összpontosítanak, hanem meghatározó tulajdonságaik révén az energianövényekkel szemben támasztott igényeknek is egyre inkább megfelelnek.
Az egyes fajták és hibridek tulajdonságai közül az utóbbi időben előtérbe kerültek azok a minőségi mutatók – a keményítőtartalom, a zsírsavak aránya, a fehérjetartalom, stb. – amelyek immár egy magasabb szintű kihasználás alapjait képezik. Sőt, a vetőmagoknál például a versengés már a kiegészítő szolgáltatásokban is egyre inkább megnyilvánul. Ma már teljesen természetes, hogy a vetőmagot többszöri kezeléssel, csávázással, a különböző kártevők elleni védekezési formákkal ellátva szállítják a termesztőknek.
Ilyen többszörösen kezelt vetőmagokat tartalmaz Saatbau Linz Szlovákia Kft. jövő évi kínálata is, ahol 22 kukoricahibrid, 2 napraforgó-hibrid, 7 szójafajta, 3 árpafajta és 1 tavaszi keménybúza fajta közül választhatnak a termesztők.
A legszélesebb termékválaszték a kukoricák között található. Koraiság tekintetében a kukoricák között gyakorlatilag az összes fajtacsoportból megtalálhatók hibridek, a legkorábbi 190-es FAO éréscsoporttól kezdődően (Icebear) az 550-es FAO-ig (Fleuri). Az Icebear például a kései vetésre alkalmas hibrid, amelyet a belvizes területekre ajánlanak, rövid tenyészidejű lévén, s a talaj kiszáradása után is elegendő idő marad a növény számára, hogy beérjen. A Brandy (FAO 330) hibridet jó növekedési erélye mind a szemtermésre, mind pedig a silózásra alkalmas hibriddé teszi, noha kissé hajlamos a fattyúképződésre. A Zamora (FAO 370) idén is bizonyította sztressztűrő képességét. A középkései kétvonalas hibrid a szélsőséges időjárási viszonyok között is (hideg, szárazság, forróság) átlagon felüli hozamokat produkált. Az ország déli-délnyugati termesztési körzeteiben intenzív és extenzív feltételek között is sikerrel termeszthető. A Mahora (FAO 400) szintén jól viseli a szélsőséges állapotokat, elsősorban nagy kalászai miatt kedvelt a termesztők körében. A Realli (FAO 420) magas növekedésű, erőteljes, intenzív feltételeket igénylő hibrid, elsősorban magas keményítőtartalom jellemzi, amelyhez kiváló termőképesség is társul. A Pardi (FAO 450) erős növekedési erélyű hibrid, amely keléskor jól tűri a megszokottól alacsonyabb hőmérsékletet is, így a vetési időszak elején már elvethető. Nagy hozamú, jelentős méretű kalászai a száron magasan helyezkednek el. Vízleadó képessége éréskor jó, nagyméretű kalászai révén silózásra is alkalmas. A Fleurit elsősorban silókukoricaként termesztik, mivel nagy tömeget adó fajta. A 2007-es laboratóriumi eredmények alapján kiváló a zöldtömegben lévő kalász arány, egyúttal a laktációs energiája is nagyon jó. Termése biogáz előállítására is kihasználható, jellemző tulajdonsága, hogy a kukoricamollyal szemben kiváló toleranciájú. Magas szemtermése miatt roppantott mag előállítására is alkalmas.(x)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.