Pozsony. Ellenzéki szerződés tervezetét mutatta be szombaton a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), mely szerintük megoldaná a jövő évi parlamenti választásokat követően kialakuló kormányalakítási gondokat.
Ellenzéki Szerződést javasol a KDH
Pozsony. Ellenzéki szerződés tervezetét mutatta be szombaton a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), mely szerintük megoldaná a jövő évi parlamenti választásokat követően kialakuló kormányalakítási gondokat. Pavol Hrušovský szerint a KDH a választásokat követően azt szeretné elérni, hogy egymással rokon (például csak jobboldali) pártok alakítsanak kormányt, amelyek közel azonos programmal és értékrenddel rendelkeznek. A KDH három blokkra osztotta a jelenlegi pártpalettát: szerintük a HZDS, az SNS-szel és PSNS-szel 35–40 százalékot szerezhet, a baloldali blokk (SDĽ, Smer, esetleg az SOP és a KSS) közel 25 százalékot kaphat; a jobboldali blokknak a KDH, az SDKÚ, az ANO és az MKP lenne a tagja, nekik szintén 30–35 százalékot jósol a KDH. Az ellenzéki szerződésnek akkor lesz létjogosultsága, ha egyik blokknak sem sikerül megszereznie a képviselői helyek többségét.
A KDH által elképzelt Ellenzéki Szerződés a kormányzati és parlamenti posztok elosztásán alapul: a három blokk közül kettő megegyezne a parlamenti és a kormányzati felelősség megosztásán. A „szerződéses” ellenzék vállalná a parlament irányítását azzal, hogy a szerződés érvényessége idején nem támogatja a kormány és az egyes kormánytagok visszahívását. A „szerződéses” kormánykoalíció lehetőséget kapna kormányalakításra. A szerződés megkötésének alapfeltétele, hogy a két fél a parlamentben rendelkezzen a szavazatok többségével.
Vladimír Palko (KDH) szerint az általuk elképzelt Ellenzéki Szerződés lehetővé tenné kisebbségi jobboldali kormány alakítását a választások után és megakadályozná, hogy a HZDS kormánypozícióba kerüljön. „Ha az SDKÚ, a Smer vagy az ANO elutasítja a szerződést a KDH-val, akkor csak a HZDS-szel alakíthatnak kormányt”, mondta Palko. A KDH szerint, ha a HZDS a következő kormány része lesz, akkor veszélybe kerül Szlovákia NATO-meghívója. A kereszténydemokraták hat lehetséges modellt képzelnek el: jobboldali kormány a baloldal támogatásával, jobboldali kormány a HZDS támogatásával, baloldali kormány a HZDS vagy a jobboldal támogatásával, vagy HZDS-kormány a baloldal vagy a jobboldal támogatásával. Ezt az utolsó lehetőséget elutasítják a KDH politikusai, és mindent elkövetnek majd, hogy jobboldali kormány jöjjön létre, melyet a baloldal támogat. Szerintük ugyanis egyedül ez biztosítja, hogy Szlovákiának a következő kormányzati ciklusban stabil kormánya legyen, és megkapja belépőjét mind az Európai Unióba, mind a NATO-ba. Az Ellenzéki Szerződésről a KDH a választásokig nem kíván tárgyalni egyetlen párttal sem.
Bugár Béla, az MKP elnöke szerint egy választások előtti megegyezéssel mindenképpen jelezni kellene, milyen pártok együttműködése lehetséges a választások után. Szlovákiának azonban olyan kormányra van szüksége, mely be tudja fejezni a megkezdett reformokat. Erre azonban egy kisebbségben lévő kormány nem képes. A szerződésnek azt a részét, mely a kisebbségi kormány támogatására vonatkozik, Bugár Béla nem tartja megvalósíthatónak. Peter Weiss (SDĽ) kijelentette: „Figyelembe véve a Ján Čarnogurský és Vladimír Mečiar közti jó viszonyt, valószínű, hogy a jobboldali KDH összefog a jobboldali HZDS-szel.” Pavol Rusko, az ANO elnöke nem tartja rossz ötletnek a szerződést, de úgy gondolja, csak a jövő tavasszal, illetve nyáron lesz időszerű tárgyalni róla. (TASR, lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.