Pozsony. Az ellenkezési hullám dacára továbbra is ellenőrizni fogják az orvosok gyógyszerrendelési szokásait, jelentette be Eduard Kováč az Általános Egészségbiztosító vezérigazgatója.
Ellenőrzik az orvosokat
„A hiányosságokat és a túlkapásokat közzé tesszük, ugyanis kötelességünk a nyilvános pénzforrások gazdaságos felhasználása” – hangsúlyozta Kováč. A hazai egészségbiztosítók a rendelkezé-sükre álló forrásokból tavaly 16 milliárd koronát fordítottak gyógyszerekere és egészségügyi segédeszközökre. A nyilvános pénzforrások felhasználását, vagyis a biztosító gazdálkodását több állami szerv, többek között a számvevőszék is ellenőrzi, ami rendjén van. Kováč szerint az is jogos, ha a revíziós orvosok ugyancsak ellenőrzik a velünk szerződésben álló orvosok munkáját. „Aki azt állítja, hogy a névsor körzeadásával törvényt sértettünk, szándékosan csúsztat. Tény, nincs hatályos törvény, amely szabályozná a gyógyszerfelírási gyakorlatot. Mivel az egészségügyi ágazat alulfinanszírozott, el kell érni, hogy az orvosok ésszerűen írják a recepteket. A legnagyobb gondot az okozza, hogy akadnak orvosok, akik a megszorítások ellenére írnak fel orvosságokat. Egy tüdőszakorvos akkor sem írhat fel allergia ellenes szert, ha betegének erre valóban szüksége van” – hangsúlyozta a vezérigazgató. Kováč szerint elgondolkodtató, hogy egy tüdőgyógyász egy év leforgása alatt milyen megfontolásból írt fel egy betegnek 61 féle orvosságot 295 932 korona értékben? „Nem állítjuk, hogy a betegnek nem volt szüksége a szerekre, viszont kötelességünk rámutatni, törvényt sértettek az orvosok” – tárta fel az ellenőrzés eredményeit František Valášek főosztályvezető. Az Új Szó kérdésére, hogy az orvosokon kívül még kit hibáztatnak a visszaélésekért, s mi vár a vétkesekre, dr. Valášek elmondta: Szlovákiában nincs lehetőség a jog érvényesítésére. A biztosító csupán annyit tehet, hogy a megkérdőjelezhető receptek árát a patikáknak nem téríti meg. A biztosító illetékesei szerint hiába merült fel az orvosok és gyógyszertárak közötti összefonódás gyanúja, a bizonyítás szinte lehetetlen.
Eduard Kováč szerint a betegeknek is élni kell jogaikkal. Érdeklődjenek afelől, hogy a felírt orvosság árához mennyivel kell hozzájárulniuk. Ha pedig kezelőorvosuk készpénzért végez el bizonyos vizsgálatokat, a pénz ellenében bizonylatot kérjenek. „Tudomásul kell venni, hogy ez nem bizalmatlanság, csupán önvédelem. Hogyha ügyfelünk egyszer valóban rászorul a drága orvosságra, a biztosító képes legyen a kezelés megtérítésére” – összegezte a lényeget dr. Eduard Kováč.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.