Zsadányi Edit könyve, A csend retorikája olyan prózaelméleti munka, amely elsősorban az irodalomtudományi szakma mai és leendő művelőinek szól, ám érdeklődéssel forgathatják a „laikus” olvasók is.
Elhallgatásokból építkezés
A modern magyar líra olvasói előtt bizonyára nem ismeretlen Pilinszky János híres Négysorosa, amely az elhallgatásos alkotói stratégia egyik mesterműve. Pilinszky lírájának egyébként is az egyik legfontosabb építőköve a csend, az elhallgatás. Az elhallgatásos alkotói stratégia azonban a modern epika történetét is végigkíséri, különösképpen az angolszász modernizmusét. Ez a fajta regény- vagy elbeszélésépítkezés azóta vált uralkodóvá a modern epikában, hogy az író kénytelen volt lemondani a mindentudó elbeszélő író és olvasó számára egyaránt kényelmes pozíciójáról. A döntő lökést ehhez a point of view technika megjelenése adta, amelynek kitalálója és első alkalmazója az a Henry James volt, akinek Virginia Woolf éppoly adósa, mint Hemingway és számtalan kortársuk. A nézőpontváltásos technika az elhallgatásokból építkező írói stratégiák egyik alapja. Mindez természetesen az olvasót is új helyzetbe hozza: passzív befogadás helyett aktív, résztvevő, a regényt az íróval közösen megalkotó szerepre kényszeríti. Más kérdés, talán nem tartozik ide, csupán a margón jegyzem meg, hogy a pusztán szórakoztatásra vágyó, a passzívan olvasókat, ez riasztja el attól, hogy fellapozzák a modern próza értékesebb műveit.
Zsadányi Edit könyve arról győz meg bennünket, hogy az elhallgatásos módszer sokféleképpen alkalmazható a modern regényírásban, hogy az elhallgatás része, nemegyszer a legfontosabb komponense a mű üzenetének, s nélküle elképzelhetetlen a mű szélesebb horizontú interpretációja. Dolgozatának egyik legbravúrosabb része az, amikor az elhallgatások eltérő funkcióira mutat rá Virginia Woolf és Kosztolányi Dezső regényeiben. „A két regényben az irodalmi elhallgatásoknak eltérő funkció tulajdonítható. A Mrs. Dallowayben a verbális kommunikáció lehetőségeinek kiszélesítését, az Édes Annában a kommunikáció kiüresedését hangsúlyozzák.” Vagyis, ami első pillantásra szimpla regénytechnikai kérdésnek látszik, arról a könyv elemzései kiderítik, hogy távolról sem az.
Talán megkockáztathatom a merésznek tűnő jóslatot, hogy A csend retorikája egyike lesz azoknak a fontos, ha ugyan nem nélkülözhetetlen elméleti alapvetéseknek, amelyek segítik az olvasót eligazodni a modern epika szövevényesnek tűnő világában. Remélhetőleg kötelező olvasmány lesz a magyar tanszékek diákjai számára csakúgy, mint a modern irodalmat közép- vagy felsőfokon oktató pedagógusoknak is.
Grendel Lajos
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.