<p>Az egynemű partnerek törvényes párkapcsolatának támogatásához szeretné megnyerni a nyilvánosságot az a 38 civilszervezet, amely Élettársi kapcsolat néven platformot hozott létre.</p>
Élettársi kapcsolatot szeretnének
Céljuk, hogy az egynemű párok mellett a heteroszexuális élettársi kapcsolatban élőknek olyan törvényes keretet hozzanak létre, mely ugyanolyan jogokkal ruházná fel a párokat, mint amilyenek a házasságkötéssel járnak.
Martin Macko, a platform egyik képviselője azt mondta, szeretnék meggyőzni a nyilvánosságot és a kormányt, hogy jogilag is fontos elismerni az élettársi kapcsolatokat. „Eddig a regisztrált párkapcsolat legalizálására törekedtünk, ezt azonban a nyilvánosság nem támogatta. Konstruktív előrelépés 20 éve nem volt a témában. Közben pedig csak a párok szexuális hovatartozása körül forgott minden kérdés” – magyarázza Fedor Blaščák, aki szerint az ilyen intim kérdések bevonása bizonyos problémakör megoldásában nagyon megalázó az érintettek számára. Ezért a platform képviselői új stratégiát választottak. Az egynemű párok személyes élettörténetén, nyilvános szakmai vitákon, különböző fórumok és kampányok segítségével szeretnék közelebb hozni, érthetőbbé tenni a nyilvánosság számára a meleg és a leszbikus párok életét. „Ezek a párok ugyanolyan értékesek és ugyanolyan okból szeretnének összeházasodni, mint heteroszexuális társaik” – mondta Macko.
A civilek arra is rámutattak, hogy az egynemű párok mellett rohamosan nő az olyan heteroszexuális párok száma is, akik élettársi kapcsolatban élnek és nevelik gyermekeiket. Számukat 100 ezerre becsülik. Valamennyien jogi vákuumban élnek, aminek következtében nem vehetik át egymás postáját, nem örökölhetnek automatikusan egymás után, illetve az ilyen kapcsolatban élő szülőknek nem jár automatikusan adókedvezmény gyermekeik után.
Az élettársi kapcsolat olyan keretét szeretnék kialakítani, mely a házassághoz hasonló jogokat biztosít a homoszexuális és a heteroszexuális pároknak egyaránt, úgy hogy jogi szempontból a gyermekek helyzetét is rendeznék.
A platformot Jana Dubovcová ombudsman is támogatja. „Minden embernek alapvető joga van a magán és családi élethez, tekintet nélkül a család összetételére, ezt az államnak és a társadalomnak is tiszteletben kell tartania, és el kell ismernie” – mondta Dubovcová.
A civilek elvetették a referendum lehetőségét, akár évekig tartó felvilágosító és tájékoztató munkával szeretnék meggyőzni a nyilvánosságot a jogi hézag megoldásának fontosságáról.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.