Életfogytiglani kiskapu a törvényben

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓPozsony. Jozef Mihál (SaS) megtalálta a kiskaput a megbízási szerződés (dohoda) alapján dolgozók számára: bizonyos esetekben egy ideig elkerülhető a társadalombiztosítási járulék fizetése.

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

Pozsony. Jozef Mihál (SaS) megtalálta a kiskaput a megbízási szerződés (dohoda) alapján dolgozók számára: bizonyos esetekben egy ideig elkerülhető a társadalombiztosítási járulék fizetése. A törvény értelmében azoknak, akik rendszertelen időközönként kapnak fizetést, csak a szerződés lejárta után kell kifizetniük a járulékokat. „Ez a lehetőség mindenkire érvényes, akinek rendszertelen a jövedelme, nem csak a diákokra” – mondta a Hospodárske novinynak Mihál. Ha azonban a megállapodást határozatlan időre kötik, csak a megszűnte után kell befizetni a járulékokat, ha sohasem ér véget, akkor nem kell fizetni. Ez a kiskapu négyszáz eurós bruttó fizetés esetén 22,60 euró megtakarítást jelent a munkavállalónak, vagyis 347,50 helyett 370,20 nettót vihet haza, így jövőre csak 13 euróval csökkenne a nettó bevétele az ideihez képest. A megtakarítás még nagyobb jelentőségű a munkaadók esetében: számukra a teljes bérköltség 404,20 euróról nem 531,20 euróra emelkedik, hanem csak 440-re, vagyis 91,20 euróval olcsóbb lesz a munkaerő. „Ha a határozatlan időre kötött megállapodás sohasem ér véget, akkor a járulékot sohasem kell befizetni, ez lehetőséget ad a spekulációra” – állítja a gazdasági szakértő. A szabályozás más pontokon is átgondolatlan, nem mondja meg például, hogy mi számít rendszertelen bevételnek a társadalombiztosítás szempontjából, akár azt is annak lehet tekinteni, ha valaki 15 naponként kap fizetést.

A kiskapu a szociális biztosításról szóló törvény legutóbbi módosításakor került a jogszabályba, ezzel éppen egy korábbi hibát próbált kijavítani, a javaslatot Viliam Jasaň (Smer) és még két smeres képviselő terjesztette elő. Szerinte azért kellett különbséget tenni a rendszeres és rendszertelen bevételek között, mert az utóbbi esetében nincs stabil fizetés, ezért nem lehet meghatározni a kivetési alapot. „Ha a gyakorlat azt mutatja, hogy visszaélnek ezzel a kiskapuval, akkor januárban beterjesztem a munkatörvénykönyv módosítását, amely megtiltja a határozatlan időre kötött megbízási szerződéseket” – állítja Jasaň. Ő nem tart attól, hogy sokan visszaélnének a lehetőséggel, mivel szerinte a megbízási szerződést nem határozatlan időre kötik. A megbízási szerződéseket jelenleg valóban általában határozott időre, leggyakrabban egy naptári évre kötik, majd ezt meghosszabbítják, ha a munka még tart. Munkaerő-közvetítő ügynökségek képviselői szerint azonban a munkaadók gyorsan alkalmazkodnak majd az új szabályozáshoz, és az új szerződéseket januártól már határozatlan időre kötik.

A kiskapu komoly kiesést jelenthet a költségvetésben is, mivel az állam 132 millió eurót akart behajtani a megbízási szerződések alapján dolgozók után. Jelenleg mintegy 600 ezer ember dolgozik ilyen munkaszerződés alapján. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?