Élelmiszert osztanának a rászorulóknak

Pozsony |

<p>Az Eurostat felmérése alapján Szlovákiában évente átlagosan 840 ezer tonna élelmiszer kerül a szemétbe. Ennek legkevesebb harmada a rászorulókhoz kerülhetne, ha a termelők és az értékesítők is úgy akarnák.&nbsp;</p>

Az élelmiszereket szavatossági idejük alapján két kategóriába sorolhatjuk: az egyik típusúnál a fogyaszthatósági ideje pontos naphoz van kötve. A másik típusú élelmiszernél „a minőségét megőrzi” megjelölés szerepel, itt a gyártók hónapot tüntetnek fel. A lejárt szavatosságú élelmiszer veszélyes hulladéknak minősül, függetlenül attól, hogy húsról, tejtermékekről vagy száraz élelmiszerről (tészta, liszt stb.) van-e szó. Az értékesítőknek ezeket meg kell semmisíteniük. Külön kell feldolgozni azok csomagolását is, elszállításuk pedig további költséget jelent. Költségmentes megoldás, ha az ilyen élelmiszereket rászorulóknak ajánlják föl. A Szlovák Élelmiszerbank (PBS) szerződést köt az üzletekkel, amely alapján a lejáró szavatosságú élelmiszereket átveszi. Szerződést kötnek továbbá olyan, többségében karitatív szervezetekkel is, amelyek segítségével ezeket az élelmiszereket szétosztják a rászorulók, gyermekotthonok, nyugdíjas otthonok, kórházak, krízisközpontok között. „Az, hogy az ország mely területére juthat élelmiszercsomag attól függ, hogy melyik régióból érkezik a felajánlás, és milyen idő alatt kell az élelmiszert felhasználni” – magyarázza Marko Urdzik, a PBS vezetője. A bank jelenleg mintegy 200 karitatív szervezettel dolgozik együtt. „Hatvanhat gyártóval, termelővel, értékesítővel, bevásárlóközponttal működünk együtt, az élelmiszereket átlagosan három órán belül képesek vagyunk átvenni” – mondja Marko Urdzik. Ráadásul a hatályos törvények értelmében a banknak felajánlott élelmiszerek értékét a felajánló leírhatja az adóalapjából. Ennek ellenére kevesen élnek ezzel a lehetőséggel. „Keressük és rendszeresen megszólítjuk a potencionális adományozókat, az ő alapfilozófiájuk viszont az üzlet. Elsődleges érdekük, hogy mindent eladjanak, akár áron alul is” – magyarázza a bank vezetője. A rimasimonyi (Šimonovce) Szivárvány Polgári Társulás 2009-től működik együtt a PBS-szel. A munkanélküliségi rátát évek óta vezető járásban a bankkal kötött együttműködésnek köszönhetően már több tonna élelmiszert osztottak szét a halmozottan hátrányos helyzetű családoknak. „Az elmúlt hónapokban három járás – Rimaszombat, Nagyrőce és Losonc – 30 településén 28 tonna almát osztottunk szét” – mondja Lakatoš Ernő, a társulás tagja. Korábban tejtermékeket, zöldséget, száraz élelmiszereket juttattak el rászoruló családokhoz. „Nem egy család éhezik a régióban, a mélyszegénységben élők száma jóval meghaladja az ezret, itt minden segítségnek örülnek az emberek” – zárta Lakatoš.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?