Elbocsátottak, hogyan tovább?

<p>Miután a cég hivatalosan tájékoztatja alkalmazottját arról, hogy távoznia kell, a felmondólevél kézhez vételétől számított következő hónap első napjával elkezdődik a felmondási idő, ami 1&ndash;3 hónap lehet.&nbsp;</p>

Van, aki ez alatt az idő alatt képes új állást találni, a magasabb munkanélküliséggel küszködő régiókban azonban ez nem olyan egyszerű feladat. Az „időt lehet húzni” úgy, hogy az elbocsátott személy a felmondási idő alatt „váratlanul” megbetegedik, s így felmondási védelem alá kerül. A Szociális Biztosító azonban az utóbbi időben szigorúbban ellenőrzi a betegszabadságon lévőket, és gyorsabban kiszűrik azokat, akiknek jogtalanul folyósítanak táppénzt. Úgyhogy hosszú távon nem biztos, hogy kifizetődő a betegállomány, ami egyébként is csak a probléma elodázása, hacsak nem tényleges egészségügyi problémákról van szó. Nem kötelező jelentkezni a hivatalbanA munkaviszony megszűnése után lehet, de nem kötelező jelentkezni a munkaügyi hivatalban. Ha a munkanélküli nem kéri felvételét az álláskereső munkanélküliek listájára, senki sem fizet utána semmilyen biztosítást, önkéntes munkanélkülinek számít. Ilyen esetben a kötelező egészségbiztosítást saját magának kell fizetnie. Ha regisztráltatja magát a munkaügyi hivatalban, amíg szerepel a nyilvántartásban, az egészségbiztosítást az állam fizeti. A munkanélküli-segély előnyösA munkanélküli-segély nem jár automatikusan, a munkaügyi hivatalba való bejelentkezés után igényelhető. Pontos összegét az utóbbi három évben folyósított fizetés alapján számolják ki: ez az átlag bruttó bér, vagyis a kivetési alap 50 százaléka. 2013 második felében a napi kivetési alap maximális összege 52,9316 euró volt, egy napra tehát legfeljebb ennek a fele, mintegy 26,45 euró jár. Egy 31 napos hónapban a segély legfeljebb 820,50 euró lehet. Akinek az elmúlt 3 évben magas fizetése volt, viszonylag magas összeget kap. A munkanélküli segély néhány hónapig biztosítja a megélhetést, így nyugodtabban lehet állást keresni. A támogatást a Szociális Biztosító folyósítja, a kérvényt és a szükséges jövedelemigazolást mindenkinek saját magának kell eljuttatnia a biztosítóba. Az igazolásokat a volt munkaadó(k) állítják ki, ezeknek tartalmazniuk kell, hogy alkalmazottként milyen hosszú ideig és mennyit keresett. Munkanélküli-segélyre jogosult az a személy, akinek az elmúlt 3 évben legalább 2 évig volt társadalombiztosítása. Aki meghatározott időre szóló szerződés alapján dolgozott, annak az elmúlt 4 évben legalább 2 évig kellett fizetnie a járulékokat, s akkor 4 hónapig számíthat a segélyre. Aki táppénzt, ápolási díjat, anyasági támogatást vagy gyest kap, nem jogosult rá. Hét napon belül regisztráljonHa nincs azonnal új munkahely kilátásban, olcsóbb megoldás bejegyeztetni magunkat a munkaügyi hivatalban, mint önkéntes munkanélkülinek lenni. Ha az elbocsátott személy a munkaviszony megszűnésétől számított 7 napon belül regisztráltatja magát, az elbocsátás napjától beírják a jegyzékbe. Ha egy hétnél később megy el a hivatalba, akkor a kérvény benyújtásának napjától kerül a listára. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?