„A sok kicsi intézkedés végeredményben sokat segít” – állítja az elfogadott intézkedéscsomagról Richard Sulík gazdasági miniszter
Egyszerűbb ügyintézés a vállalkozóknak
Újabb mentőcsomaggal rukkolt elő a gazdasági tárca. A vállalkozásokra háruló bürokratikus terheket lefaragó, lex korona néven ismert jogszabályt szerdán a kormány is elfogadta, és ha a parlament is rábólint, egyes rendelkezései már július elsejétől életbe léphetnek.
A gazdasági tárca 114 olyan jogszabály-módosításra tett javaslatot, amelyek hozzájárulhatnak a vállalkozói környezet javításához és az ország gazdaságának az újraindításához a koronavírus-járvány után.
A szaktárca által kidolgozott törvényt, amelyet lex koronának is neveznek, a parlament következő ülésén, rövidített eljárásban kellene jóváhagyni.
„Tudják, miből tevődik össze az óceán? Cseppekből. Ezek közül egyet talán észre sem vesznek, de több mint száz ilyen csepp már örömet szerezhet”
– vezette fel az intézkedéscsomag bemutatását Richard Sulík gazdasági miniszter, aki szerint a fő céljuk az, hogy segítsenek áthidalni a vállalkozásoknak a járvány utáni gazdasági recesszió időszakát.
A javaslatok egy részét a Sulík által vezetett SaS választási programjából vették át. Az elemzők szerint szó sincs áttörő újdonságokról, az intézkedések nagyjából fele csak a vállalkozók által is bírált értelmetlen bürokratikus kötelezettségeket számolja fel. A csomag kidolgozásánál fontos szempont volt az is, hogy a javaslatokat szinte azonnal át lehessen ültetni a gyakorlatba, vagyis azonnali segítséget nyújtsanak a vállalkozóknak, miközben nem csökkennek az állam bevételei.
A javaslatcsomagnak köszönhetően módosul több, a vállalkozók által fizetett hivatali illeték összege, a vállalkozók több bejelentési kötelezettségét eltörlik, és újabb hét nappal bővítik a Szociális Biztosítóval szembeni kötelezettségek teljesítésének időkeretét is. Azoknak a kereskedőknek, akik nem árulnak kimért árut, nem kell, hogy mérlegük legyen arra az esetre, ha a vásárló ellenőrizni szeretné a vásárolt áru tömegét. Az elfogadott módosítások szerint a vállalkozóknak nem kell elérhetővé tenniük az eKasa elektronikus pénztárgép által előállított pénztári bizonylatokat az üzletekben. Az elfogadott törvény szerint nem lesz kötelező ráragasztani a jármű szélvédőjére a jármű műszaki és környezetvédelmi vizsgálatát igazoló matricát. A vállalkozóknak több idejük lesz arra is, hogy az adóügyi ellenőrzésről szóló jelentésre reagáljanak. Az időkeretet a jelenlegi 15 munkanapról a jelentés kézbesítésétől számított 30 munkanapra növelik.
A gazdasági tárca előzetes számításai szerint az intézkedéseknek köszönhetően a szlovákiai vállalkozások csak idén majd 176 millió eurót takaríthatnak meg, a következő években pedig évente további 25 milliós megtakarítással számolnak.
Hogy a cégeknek minden támogatás jól jön, azt a FinStat cégportál felmérése is igazolja, amely szerint Szlovákiában jelenleg csaknem 16 ezer olyan társaság van, amelyeket közvetlenül fenyegetnek a járvány okozta gazdasági problémák. Ezen cégek éves bevételei elérik a 8,7 milliárd eurót. A Slovak Business Agency ügynökség szerint a leginkább sújtott ágazatokban több mint 53 ezer kis- és középvállalkozó működik.
Milan Krajniak munkaügyi miniszter szerint a kormány által elfogadott javaslatcsomagot az érdekegyeztető tanács is megvitatta, miközben a munkáltatóknak és a szakszervezeteknek csak pár hozzászólásuk volt ezzel kapcsolatban. A cégek érdekvédelmi szervezetei és a szakszervezetek ugyanakkor felrótták a kormánynak, hogy az utolsó pillanatban egyeztetett velük, és nem tartják indokoltnak azt sem, hogy a csomagot gyorsított eljárásban fogadja el a parlament.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.