Egyre többen érdeklődnek a befektetések iránt, nem árt azonban az óvatosság

befektetés
Pozsony |

Az elmúlt évek történelmi csúcsokat döntögető pénzromlása azokat is rákényszerítette a nagyobb hozamokat biztosító befektetésekre, akik erre egyébként álmukban sem gondoltak volna. Hogyan változtatta meg pénzügyi szokásainkat az infláció, és mire kellene befektetőként ügyelnünk?

A szlovákiai háztartások az elmúlt években komoly leckét kaptak pénzügyi műveltségből, több olyan buktatóval is kénytelenek voltak ugyanis megbirkózni, amelyek súlyos csapást mértek a családi költségvetésre. A legnagyobb csapást természetesen a rendkívül magas infláció jelentette, amely alaposan lefaragta a háztartások reáljövedelmét. 

„A korábban felhalmozott megtakarításaiknak köszönhetően a háztartások hosszú ideig képesek voltak megbirkózni ezzel a helyzettel, sőt a reálfogyasztásuk 2022-ben még nőtt is, ami azonban a pénzügyi tartalékok kimerüléséhez vezetett. A megtakarítási ráta történelmi mélypontra esett vissza”

 – mondta el lapunknak Matej Horňák, a Szlovák Takarékpénztár makrogazdasági elemzője.

Kiürült kasszák

Horňák szerint a pénzügyi tartalékok felhasználásával megugrott azon háztartások aránya, amelyek egy váratlanul előállt nagyobb kiadásra nem voltak felkészülve. 

„Többnyire azt ajánljuk, hogy a háztartásoknak legalább akkora megtakarításokkal kellene rendelkezniük, amelyekkel gond nélkül kihúzzák legalább három hónapig akkor is, ha váratlanul az összes bevételi forrásuk elapad. Az IPSOS társaság Erste Group számára végzett felmérése szerint a szlovákiai családoknak azonban csak a 44%-a rendelkezik ilyen tartalékkal, míg például Ausztriában ez az arány eléri a 60 százalékot”

 – tette hozzá Horňák. A pozitív hír az, hogy a szlovákiai családok tisztában vannak a megtakarítások fontosságával. Már a világjárvány óta jelentősen nőtt a spórolást „nagyon fontosnak” minősítők aránya, a 2019-es 31%-ról a tavalyi 44%-ra, további 42% pedig ezt „inkább fontosnak” tartja.

A gond csak az, hogy még azok a családok is, amelyek képesek megtakarítani bizonyos összeget, a megspórolt pénzt képtelenek hatékonyan fialtatni. „A legtöbben, a megkérdezettek nagyjából 70 százaléka a takarékszámlákra esküszik, valójában azonban az emberek csaknem fele folyószámláján tartja a pénzét” – figyelmeztet a Szlovák Takarékpénztár elemzője, hozzátéve, hogy az elmúlt években így nem hogy nem fialtatták a pénzüket, hanem a magas infláció miatt még csökkent is a megtakarításaik értéke.

Vonzóbb befektetések

Az elmúlt időszakban azonban már megfigyelhető egy pozitív elmozdulás. Horňák szerint a részvények, befektetési alapok és kötvények is egyre népszerűbbek. A megkérdezettek közel egyharmada már ezeken keresztül is fialtatja a pénzét, ami 2019-hez képest közel 10 százalékpontos növekedést jelent. Az említett befektetési termékekről alkotott vélemények is egyre pozitívabbak. 

„A lakosság több mint egyharmadánál nagyon pozitív vagy inkább pozitív megítéléssel találkoztunk, ami 2019-hez képest 8 százalékpontos elmozdulást jelent. Ugyanakkor csökkent a negatív véleménnyel rendelkezők aránya (21%-ról 18%-ra). Ez kétségtelenül jó hír, hiszen a befektetés ideális módja a megtakarítások hosszú távú gyarapításának”

 – véli Horňák. A férfiak szerinte nyitottabbak ezekre a befektetésekre (nagyjából a 40%-uk nyilatkozott pozitívan), mint a nők (32%). A korosztályokat vizsgálva elmondható, hogy minél fiatalabb a válaszadó, annál valószínűbb, hogy pozitív a véleménye (pl. a 34 év alattiak esetében a 43%-uk).

Ezzel egyidejűleg a környezeti, társadalmi vagy etikai vonatkozású befektetési termékek (ún. fenntartható befektetések) ismertsége is növekszik. A válaszadók 47%-a nyilatkozott úgy, hogy hallott már ilyen lehetőségekről, ami 20 százalékpontos növekedést jelent 2021-hez képest. A 35–59 éves korosztályban különösen ismert ez a téma (51%), ami természetes, mivel ez a korosztály nagyobb valószínűséggel van olyan helyzetben, hogy megengedhesse magának a befektetést. Az ilyen termékekbe a lakosság 47%-a lenne hajlandó befektetni a pénzét, a legfiatalabb korcsoportban (15–34 évesek) ez az arány eléri azonban az 56%-ot. Mindez megerősíti azt a tendenciát, amely szerint a környezeti vagy társadalmi felelősségvállalás témája a fiatalok körében egyre gyakrabban kerül szóba.

Vállalati kötvények

Az elemzők szerint a befektetések iránti növekvő érdeklődésnek megvannak azonban a veszélyei is. „Bár a lakosság nagy része konzervatívan közelít a befektetésekhez, ez az óvatosság a vállalati kötvények esetében nem elég erős. Míg két évvel ezelőtt, 2022 márciusában a jegybank becslése szerint Szlovákiában 3,1 milliárd eurót fektettek be vállalati kötvényekbe, mára ez közel 3,9 milliárd euróra nőtt” – mondta el Marián Búlik, az OVB Allfinanz Slovensko pénzügyi elemzője. Szerinte a növekedés ezek esetében lényegesen magasabb, mint a befektetési alapoknál. 

„Míg a lakosság által vásárolt vállalati kötvények volumene két év alatt 800 millió euróval nőtt, ugyanezen idő alatt csak 400 millió eurót helyeztek el befektetési alapokban”

 – számszerűsítette Búlik. Szerinte ez annak ellenére van így, hogy a vállalati kötvények a befektetési alapok bármelyik csoportjához képest kockázatosabb befektetésnek számítanak.

A vállalati kötvények népszerűségének több oka is van. „A legfontosabb, hogy ezeket gyakran neves cégek kínálják, az emberek pedig jobban megbíznak azokban a márkákban, amelyek ismerősek számukra, és feltételezik, hogy a vállalat a saját vagyonával garantálja a kötvényeket. A gyakorlatban azonban a legtöbb esetben ez nem így van” – mutatott rá az elemző. Általában egy speciális projekt megvalósítására létrehozott, erre szakosodott cégen, az úgynevezett SPV-n (Special Purpose Vehicle) keresztül bocsátják ki a kötvényeket. A kötvény megvásárlásával a befektető pedig lényegében belép az adott projektbe, és viseli annak üzleti kockázatát.

Ügyeljünk a részletekre

„Minden befektető a lehető legnagyobb értéknövekedésben érdekelt. A vállalati kötvények esetében azonban fel kell tenni a kérdést, hogy miért hajlandó bárki is kétszeres kamatot fizetni a tulajdonosnak egy banki hitelhez képest” – magyarázza az elemző, arra is rámutatva, hogy a kötvényeket a reklámokban gyakran lekötött betétnek álcázzák. „A kötvény nem olyan, mint a lekötött betét. A kamat és a visszafizetés ígérete semmit sem ér a kötvény minőségi biztosítéka nélkül” – figyelmeztetett Búlik. Szerinte épp ezért azoknak, akik vállalati kötvény vásárlását fontolgatják, mérlegelniük kellene, hogy mekkora kockázatot hajlandók vállalni, és időt kell szánniuk a kötvény minőségének az ellenőrzésére.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?